Niski współczynnik przenikania ciepła, szczelność, wygodne otwieranie i zamykanie oraz cena – od tych elementów uzależniamy zazwyczaj zakup konkretnego modelu okna dachowego. Jakim jeszcze detalom warto się przyjrzeć?
Wspomniane 4 cechy okna dachowego są oczywiście najważniejsze. Współczynnik przenikania ciepła musi być zgodny z najnowszymi normami (które od tego roku zostały zaostrzone do 1,3 W/m2K a od 2021 roku będą wynosić 1,1 W/m2K). Szczelność, zależna nie tylko od producenta okna, ale również kąta nachylenia dachu i montażu, gwarantuje bezawaryjne działanie okna. Wygody otwierania też nie warto poświęcać np. w imię ceny, bo przecież okno będzie służyło przez lata. Czy wiesz jednak, że w sprzedaży znajdują się okna dachowe, które redukują hałas w czasie deszczu? Albo okna, które posiadają wymienne filtry umożliwiające oczyszczanie powietrza? Współczesne, nowoczesne okno dachowe to mariaż najnowszych technologii, materiałów i dbania o końcowego użytkownika – czyli o ciebie i twoją rodzinę.
1. Okno dachowe z redukcją hałasu
Każdy kto spędził przynajmniej jedną noc na poddaszu w czasie burzy wie, że jak mocno może dać się we znaki bębniący o szybę deszcz. Choć jednostajny szum uspokaja, to dla wielu osób (i to niekoniecznie tych, które boją się burzy), spanie podczas rzęsistej ulewy na poddaszu jest po prostu nieprzyjemne. Dlatego przy wyborze okna dachowego do sypialni (własnej lub dzieci), warto rozważyć okno o podwyższonej dźwiękochłonności. Dodatkowa izolacja, specjalnie zaprojektowane kształtowniki okienne oraz zastosowanie dźwiękochłonnych materiałów może obniżyć poziom hałasu z zewnątrz nawet o połowę (okno Velux z pakietem wyciszania deszczu posiada dźwiękochłonność Rw 37 dB, czyli taką, jaką udaje się osiągnąć przy zastosowaniu bezpiecznych szyb zespolonych).
2. Antysmogowe okno dachowe
Zanieczyszczenie powietrza w niektórych regionach Polski przekracza normy i skłania do poszukiwania rozwiązań, które pozwolą żyć w bardziej zdrowych warunkach. Mogą nam w tym pomóc również okna dachowe wyposażone w filtry wyłapujące pył i owady. Dzięki ich zastosowaniu można w łatwy sposób poprawić jakość powietrza w domu. Oczywiście, trzeba pamiętać, że jest to filtracja mechaniczna (czyli taka, która pozwala zredukować ilość pyłów i ciał stałych, ale nie obniży poziomu szkodliwych tlenków), ale i tak jest to znacząca różnica jakości powietrza w naszym otoczeniu.
3. Okno dachowe z rekuperatorem
Zimą niechętnie wietrzymy mieszkanie, bo boimy się nadmiernie je wychłodzić. Dbając o to, by nie dopuścić do zwiększenia zużycia energii na ogrzewanie, nie otwieramy okien, a przez to nie dochodzi do wymiany powietrza. Poziom wilgotności w mieszkaniu się podnosi, obniża się odczuwalna temperatura i pojawia się ryzyko wystąpienia pleśni i grzybów. A gdyby tak otwierając okno zimą zmniejszać straty ciepła dzięki odzyskiwaniu go z wydmuchiwanego z domu powietrza? Jest to możliwe dzięki montażu okna dachowego z rekuperatorem. Mechanizm działania opiera się tu na odzyskiwaniu ciepła z powietrza wywiewanego z domu i wykorzystaniu tej energii do ogrzania powietrza wwiewanego. Rekuperator umieszczony jest na zewnątrz okna i może działać również wtedy, kiedy okno jest jedynie rozszczelnione.
4. Czujnik deszczu w oknie
Zamknąć okno bo może padać, czy może zostawić otwarte? Ile razy wychodząc do pracy miałeś ten dylemat? W przypadku okien dachowych, decyzja jest o tyle trudniejsza, że nawet niewielki deszcz, który przy oknach pionowych nie zaszkodzi, przy połaciowych może doprowadzić do zalania pomieszczenia (a przynajmniej zawilgocenia sprzętów). Problem jednak znika, ponieważ na rynku dostępne są elektryczne okna dachowe z czujnikiem deszczu. Okno można zostawić na cały dzień otwarte, a jeśli okaże się, że pada, system zamknie okno automatycznie.
Nowoczesne okna dachowe to obecnie zaawansowane technologicznie rozwiązania, pozwalające na osiągnięcie maksimum wygody i bezpieczeństwa. Twierdzenie, że okna połaciowe to strata energetyczna, niewygodne otwieranie czy hałas można już włożyć między mity, a przed zakupem okien dachowych warto zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami i dodatkami jakie proponują producenci – w końcu to zakup na lata.