1
Opublikowany 21 września 2017 autor 123budujemy w Wiedza budowlana
 
 

Drewniane okna dachoweDrewno jest bardzo popularnym materiałem do produkcji okien dachowych. Najwięksi producenci mają w swojej ofercie przede wszystkim okna drewniane. Czemu tak jest?

Dach to miejsce wyjątkowo wymagające. Tu powinno się stosować materiały najwyższej jakości, najbardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych, doskonale przystosowane do trudnych warunków.

Drewno jest takim właśnie materiałem. Drewniane domy stoją setki lat, meble z drewna wykonane kilka wieków temu wciąż zdobią wnętrza i to nikogo nie dziwi. Trwałość drewna jest jedną z jego najważniejszych zalet, a w razie potrzeby poddaje się ono renowacji i naprawom, czego nie można powiedzieć o tworzywach sztucznych, jak na przykład PVC.

Drewniane okna dachowe mają stabilne kształty i wymiary dzięki temu, że produkuje się je z drewna klejonego warstwowo. Takie ramy okienne nie wypaczają się i przez lata zachowują dobry wygląd. Produkuje się je z wysokogatunkowego drewna, odpowiednio zaimpregnowanego ciśnieniowo lub próżniowo, co chroni okno przed szkodliwym wpływem pleśni, grzybów czy szkodników, a także czynników atmosferycznych. Profile i ościeżnice są zabezpieczane lakierem poliuretanowym lub akrylowym.

Zaletą drewnianych okien jest ich naturalny, ciepły wygląd, dzięki czemu aranżacja wnętrza na poddaszu staje się przytulniejsza.

Co istotne okna drewniane dobrze współpracują z więźbą dachową, która jest również z drewna.

Zarysowania i drobne uszkodzenia pojawiające na drewnianych profilach można naprawić, nawet samodzielnie. Najpierw usuwamy papierem ściernym starą warstwę lakieru, następnie powierzchnię myjemy i suszymy, po czym ponownie lakierujemy. Tak można odnowić zarówno całe okno, jak i tylko uszkodzony fragment. Na przykład producent okien dachowych VELUX oferuje zestaw do konserwacji okien drewnianych ZZZ 176, składający się z puszki bezbarwnego lakieru, dwóch pędzelków oraz trzech kawałków papieru ściernego o różnej gradacji – 80, 120 i 240.

Drewno jest bardzo trwałe i odporne, jednak wymaga konserwacji. W zależności od rodzaju zastosowanych powłok prace konserwacyjne powtarza się co kilka lat.

Do szczególnie trudnych miejsc, jak na przykład łazienka, należy wybierać okna drewniano-poliuretanowe. Takim oknem jest Standard Plus GLU firmy VELUX. Rdzeń z modyfikowanego termicznie drewna jest ciśnieniowo pokryty odpornym na wodę poliuretanem. Dzięki temu okno jest bardzo trwałe i świetnie izoluje termicznie. Naroża są gładkie i bez połączeń, więc nie gromadzi się na nich wilgoć, kurz i brud. Okna nie wymagają konserwacji, wystarczy je myć.

Więcej informacji na stronie: http://www.velux.pl/produkty/okna-dachowe


123budujemy

 
Blog budowlany, porady budowlane.Budowa domu systemem gospodarczym.