Czad w liczbach

Każdego roku tlenek węgla zbiera gorzkie żniwa. Każdy sezon niesie za sobą dziesiątki ofiar śmiertelnych, a jeszcze kilka razy więcej osób wymaga hospitalizacji.

Czad zajmuje trzecie miejsce w statystykach zatruć, zaraz po lekach i alkoholu. Biorąc pod uwagę liczbę zdarzeń i ofiar śmiertelnych z początku dekady widać, że statystyki zmierzają ku dobremu. Otóż liczba zgonów na skutek zaczadzenia, w ciągu 6 lat zmalała o ponad połowę. Jest to dobra wiadomość jednak najbardziej aktualny bilans wciąż jest przerażający. Życie każdego człowieka jest bezcenne, a śmierć stanowi wielką tragedię.

CZAD W LICZBACH

Źródłem danych są informacje ze strony Państwowej Straży Pożarnej.

Najczęściej obecność tlenku węgla spowodowana jest po prostu niewłaściwą eksploatacją urządzeń grzewczych lub ich złym stanem technicznym.

Niestety świadomość społeczeństwa odnośnie zagrożeń jakie niesie za sobą obecność tlenku węgla w powietrzu jest wciąż zatrważająco niska. Z badań zleconych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że 41% Polaków twierdzi, że potrafi rozpoznać czad. Co czwarty Polak uważa, że tlenek węgla można poznać po zapachu lub po dymie, a mniej niż jeden na pięciu Polaków ma w domu czujnik czadu lub dymu. Wyniki badań są mocno niepokojące.
Nie bez powodu zatem co roku rząd i Państwowa Straż Pożarna przypomina o zagrożeniu jakie niesie za sobą bezwonny i bezbarwny czad. My także staramy naświetlić temat aby zwiększyć  wciąż niepokojąco niską świadomość w jego zakresie.

Należy pamiętać, że jedynym sposobem, aby zabezpieczyć się przed zagrożeniem, które niesie ze sobą tlenek węgla jest montaż czujnika czadu, który posiada sensor elektrochemiczny monitorujący powietrze pod kątem obecności tego niebezpiecznego gazu. Natomiast przy wyborze detektora należy pamiętać, aby zwrócić uwagę na to czy konkretny egzemplarz urządzenia był poddawany testom laboratoryjnym, ponieważ jest to jedyna gwarancja na poprawne zadziałanie w przypadku krytycznego momentu.

Skoro w grę wchodzi ludzkie zdrowie lub życie, warto być o odrobine ostrożniejszym, aby uchronić się przed niebezpieczeństwem.

Exit mobile version