Pale CFA (Continuous Flight Auger Piles), inaczej nazywane w języku polskim palami FSC (Formowane Świdrem Ciągłym), wykorzystywane są w wielu pracach gruntowych. Technologia w nich zastosowana jest stosunkowo prosta i intuicyjna. Służy przede wszystkim do tworzenia betonowych pali w gruncie, stanowiących fundamenty, bądź inne elementy budowlane. Pali takich nie trzeba wbijać w ziemię, gdyż są one tam po prostu usadawianie.
Jak tworzy się pale cfa?
Technika jest prosta, ale wymaga specjalistycznego sprzętu. Posiada go w swojej ofercie, na przykład: staltechnika.pl. Zastosowanie tego rozwiązania wymaga także profesjonalnego operatora, który pokieruje pracami. Pierwsze co należy uczynić (oczywiście po wybraniu firmy, która wykona dla nas usługę), to wymierzenie w których miejscach chcemy wbudować w glebę pale cfa. Następnie, za pomocą specjalistycznego sprzętu, dokonuje się wprowadzenia świdra do gleby na odpowiednią głębokość.
Odwiert następnie wypełniany jest betonem, który stworzy ostatecznie betonowy pal cfa. Beton wstrzykiwany jest pod wysokim ciśnieniem, w momencie, gdy świder jest powoli wycofywany z odwiertu. Dzięki temu bezpośrednio na miejsce świdra, zostaje umieszczony beton, który w pełni i dokładnie wypełnia całą wolną powierzchnię, nie pozostawiając żadnych wolnych przestrzeni, w tym także pęcherzyków powietrza – co gwarantuje siła nacisku ciśnienia. Po wyprowadzeniu całego świdra z odwiertu i wypełnieniu pełnej jego powierzchni betonem mamy niemalże gotowy pal fsc, wystarczy teraz tylko poczekać, aż beton wystygnie i zwiąże się, tworząc twardą, zwięzłą strukturę.
Pale stosowane są w wielu zadaniach budowlanych. Przede wszystkim służą do tworzenia fundamentów lub wzbogaconego zbrojenia. Często w betonie zatapia się także pręty zbrojeniowe bądź pełne zbrojenie. Średnica pali cfa zależy oczywiście od ich zastosowania i potrzeby – firmy wykonujące odwierty i pale cfa posiadają w swojej ofercie różnorodne średnice wiertła (świdra). Czas oczekiwania do zastygnięcia i związania betonu jest różnorodny – w zależności od zastosowanej mieszanki betonowej.
W rzeczywistości beton nie jest wstrzykiwany pod wysokim ciśnieniem, no chyba, że grunt się obsypuje w miejsce świdra, ale wtedy należy stosować pale w rurze osłonowej zamiast pali wierconych (np. CFA). Ciekawy artykuł, obecnie jedne z najbardziej popularnych pali fundamentowych, nie licząc pali iniekcyjnych, które służą do wzmacniania istniejących fundamentów 😉