Mimo wielu korzyści, jakie wynikają z zastosowania drzwi harmonijkowych, wciąż są one dość rzadko spotykanym rozwiązaniem w budownictwie mieszkalnym. Ich popularność rośnie dopiero w ostatnich latach, ponieważ wraz z rozwojem technologii i materiałów eliminowane są ich wady, takie jak niska izolacyjność akustyczna i wytrzymałość, podczas gdy zalety, takie jak estetyka czy wygoda użytkowania pozostały niezmienione. Problemem jest jednak niewielka wiedza potencjalnych inwestorów na temat drzwi harmonijkowych, ponieważ to ona skutecznie blokuje ich rozpowszechnienie. Aby rozwiązać ten problem, poniżej przedstawiamy, jak zbudowane są drzwi harmonijkowe i jakie ich rodzaje są dostępne na rynku.
Budowa drzwi harmonijkowych
Drzwi harmonijkowe najczęściej kojarzone są ze znanymi od kilkudziesięciu lat lekkimi, drewnianymi lub drewniano-papierowymi konstrukcjami, składającymi się z wąskich paneli połączonymi pasami materiału lub elastycznego tworzywa. Jednak obecnie w sprzedaży są także ich inne rodzaje, zasadniczo różniące się od tamtych konstrukcji. Podobieństwo pozostaje głównie w zasadzie działania drzwi harmonijkowych, ponieważ w dalszym ciągu są one złożone z paneli, które podczas otwierania składają się na kształt harmonijki. Kupujący mają jednak do wyboru obecnie znacznie większy wybór pod względem szerokości panelu (wynosi ona od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów, przez co drzwi mogą składać się z od dwóch do nawet kilkunastu paneli). Dopracowano także prowadnice – drzwi harmonijkowe są zazwyczaj mocowane od góry i od dołu, a nie tylko podwieszane na górnej szynie, co poprawia zarówno trwałość i izolacyjność akustyczną, jak i wygodę i łatwość ich otwierania i zamykania.
Drzwi harmonijkowe wykonywane są także z nowocześniejszych materiałów, co wprost przekłada się na ich wygląd i właściwości. Jako materiał wypełniający panele najczęściej stosuje się szkło, zaś same profile wykonuje się nie tylko z drewna, ale także (lub raczej – przede wszystkim) z PVC i aluminium.
Rodzaje drzwi harmonijkowych
Drzwi harmonijkowe rozróżnia się ze względu na materiał, z jakich wykonano profile. Podstawowy podział wygląda następująco:
- drzwi harmonijkowe drewniane – wykonywane są zazwyczaj z sosny, jesionu lub dębu. Jest to na ogół najtańsze rozwiązanie, zaś ze względu na swoje parametry zazwyczaj wykorzystuje się je wyłącznie jako drzwi wewnętrzne. Najczęściej panele wykonane z drewna są węższe, dlatego najbardziej nawiązują do tradycyjnych rozwiązań.
- drwi harmonijkowe PVC – to obecnie najpopularniejsze spośród rodzajów drzwi harmonijkowych. Panele wykonane z tworzywa sztucznego, w zależności od klasy profilu, mogą być zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Ich zaletą jest także wysoka różnorodność barw i sposobów wykończenia, dzięki którym mogą zostać dopasowane do każdego wnętrza. Są ponadto szczelne i trwałe.
- drzwi harmonijkowe z aluminium – stanowią rozwinięcie konstrukcji wykonanych z tworzywa. Są bardzo lekkie, a przy tym znacznie bardziej wytrzymałe i trwałe. Charakteryzują się także bardzo wysokim stopniem estetyki i jeszcze bogatszą gamą sposobów wykończenia. Największą wadą jest cena – profile wykonane z aluminium są najdroższym rozwiązaniem. Są także dość wrażliwe na drobne uszkodzenia mechaniczne, takie jak wgniecenia czy zarysowania.
Drzwi harmonijkowe są świetnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy klasyczne drzwi zajmowałyby zbyt dużo miejsca. Mogą także wnieść powiew świeżości i nowoczesności do wnętrz, stanowiąc ich dodatkową dekorację i podkreślając klimat. Wybierając drzwi, warto przeglądnąć ofertę także tych harmonijkowych, by upewnić się co do wyboru najbardziej optymalnego rozwiązania.
Źródło zdjęć
W artykule wykorzystano zdjęcia ze strony Drebud.pl – serwisu internetowego firmy wykonującej indywidualne projekty okien, drzwi i ogrodów zimowych.
Fajna sprawa tak otworzyć sobie praktycznie całą szklaną ścianę w salonie, np podczas rodzinnych imprez
To jest chyba mocno awaryjne rozwiązanie.