Małe przestrzenie wymagają kreatywnych i praktycznych rozwiązań. Kiedy każdy centymetr mieszkania jest na wagę złota warto pomyśleć o mniej standardowych rozwiązaniach. Sprawdzą się nie tylko wielofunkcyjne meble modułowe, również elementy wykończenia wnętrz mogą wiele zdziałać w kwestii oszczędzania przestrzeni. Jedną z propozycji do małych mieszkań, ale również do tych, których właściciele stawiają na nietuzinkową aranżację są drzwi przesuwne.
Spośród rozwiązań oferowanych przez producentów do wyboru mamy dwie opcje – drzwi przesuwne naścienne, oraz takie, których skrzydło po otwarciu drzwi ukrywa się w ścianie. Każda z propozycji ma swoje plusy i minusy.
Drzwi przesuwne naścienne
Na założenie drzwi naściennych możemy zdecydować się w zasadzie w dowolnym momencie. Ich montaż nie wymaga prac murarskich ani skuwania ścian. Wyposażeni w podstawowe narzędzia – miarę, wiertarkę, poziomnicę, śrubokręt, możemy przystąpić do pracy. Ten rodzaj drzwi występuje w wersji jedno – lub dwuskrzydłowej. Montuje się je w otworze drzwiowym w specjalnej prowadnicy umożliwiającej przesuwanie skrzydła. Prowadnicę można umieścić na ścianie murowanej, jak i z karton-gipsu, a także przy suficie (oczywiście nie podwieszanym).
W modelach jednoskrzydłowych skrzydło otwiera się na jedną stronę. W przypadku drzwi dwuskrzydłowych skrzydła mogą rozsuwać się jedno w jedną, drugie w drugą stronę lub oba skrzydła mogą przesuwać się w jedną stronę przy czym jedno skrzydło chowa się za drugim. Niezależnie od wybranej opcji, ważne, by w polu otwierania skrzydła drzwiowego nie stały meble, które mogłyby ograniczyć możliwości użytkowe drzwi i ich prawidłowe funkcjonowanie. Niezaprzeczalnym atutem drzwi naściennych jest m. in. łatwy montaż, czego nie można powiedzieć o izolacji akustycznej. Niestety takie drzwi dość słabo zatrzymują dźwięki mogące dobiegać z sąsiadujących pomieszczeń. Jednak jako element dzielenia przestrzeni sprawdzają się bardzo dobrze.
Drzwi przesuwne kasetowe
W przeciwieństwie do drzwi naściennych montaż modelu ze skrzydłem ukrywanym w ścianie warto zaplanować na etapie budowy, ponieważ wymaga on więcej umiejętności i pracy. Oczywiście można takie drzwi wstawić w momencie, kiedy ściany działowe już postawiono, jednak w tej sytuacji kasetę, w której po otwarciu ukrywa sie skrzydło drzwiowe należy zasłonić dodatkową ścianką z karton-gipsu. Ściankę tę warto postawić na całej długości ściany, a nie tylko w obszarze funkcjonowania drzwi. Wtedy uzyskamy jedną płaszczyznę, co jest i praktyczne i estetyczne, ale musimy się liczyć z tym, że wnętrze odrobinę się pomniejszy. Ściana jednak nie traci użytkowego charakteru, można na niej wieszać obrazy, plakaty. Można przy niej również stawiać meble. Podobnie, jak w przypadku drzwi naściennych, drzwi kasetowe można kupić w wersji jedno- i dwuskrzydłowej.
Przeznaczenie drzwi przesuwnych
Drzwi przesuwne to świetne rozwiązanie do małych wnętrz. Są nieocenione w oszczędzaniu przestrzeni i dzieleniu pomieszczeń na strefy. Można je zamontować m. in. między kuchnią i salonem. To częste rozwiązanie gdy nie chcemy, by nadmiar kuchennych zapachów podczas gotowania rozprzestrzeniał się po salonie lub gdy mamy gości, a nie zdążyliśmy posprzątać kuchni po ostatnich kulinarnych podbojach. Drzwi przesuwne stanowią również dobrą propozycję do oddzielenia sypialni lub pokoju od garderoby. Montuje się je również w przedpokojach jako drzwi przesuwne szaf albo w celu podziału dużego wnętrza na dwa mniejsze np. gdy chcemy oddzielić część rekreacyjną pokoju od części, w której zazwyczaj pracujemy.
Choć drzwi przesuwne charakteryzują się nieco słabsza izolacją akustyczną niż standardowe drzwi, w przypadku braku możliwości montażu drzwi ze skrzydłem otwierającym się do wnętrza, opcja drzwi przesuwnych okazuje się jedynym rozwiązaniem, ale jak się okazuje, całkiem atrakcyjnym.
źródło zdjęć: urzadzamy.pl, ladnydom.pl, muratordom.pl, rustykalneuchwyty.pl, polskiefirmy.net