0
Opublikowany 30 września 2019 autor Art Branżowy w Inspiracje
 
 

Drzwi otwierane na lewo, prawo czy przesuwne? Jaki system wybrać?

Dobór odpowiednich drzwi wewnętrznych bywa kłopotliwy. Trzeba bowiem nie tylko wybrać model pasujący do aranżacji danego pokoju, ale także dobrać właściwy kierunek ich otwierania. Jak to sprawdzić? Który system wybrać? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w niniejszym tekście.

Jak sprawdzić kierunek otwierania drzwi?

Stwierdzenie, czy drzwi są lewe (czyli lewostronne) czy prawe (prawostronne) jest stosunkowo łatwe. Wystarczy stanąć naprzeciwko drzwi, tak aby widzieć zawiasy (czyli tak, aby otwierały się na sprawdzającego). Strona drzwi, po której się one znajdują, określa kierunek ich otwierania. Znaczy to więc, że drzwi o zawiasach z lewej strony są lewe. Analogicznie będzie z prawą stroną. Problem może się pojawić w przypadku drzwi z ukrytymi zawiasami. W takim wypadku konieczne będzie uważne przyjrzenie się im po ulokowaniu się od strony, po której skrzydło licuje się z ościeżnicą.

białe drzwi w pokoju

Alternatywą dla tej metody jest sprawdzenie kierunku otwierania na podstawie ruchu wskazówek zegara. Jeśli drzwi otwierają się do wewnątrz (na obserwującego) zgodnie z ruchem wskazówek zegara, ma się do czynienia z drzwiami lewymi. Gdy zaś będą się poruszać przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, będą to drzwi prawe.

Jak wygląda ta kwestia w przypadku drzwi przesuwnych? Dla drzwi naściennych robi się to, stając w pomieszczeniu, w którym zamontowano szynę, maskownicę i powieszono skrzydło drzwiowe. Drzwi lewe będą się przesuwać w lewą stronę, prawe zaś w prawą. W przypadku wariantu z drzwiami wsuwanymi w ścianę nie ma konieczności określania kierunku ich otwierania. Całe skrzydło chowa się bowiem w ścianę, w żaden sposób nie utrudniając poruszania się po mieszkaniu.

Gdy nie ma możliwości fizycznego sprawdzenia drzwi (np. przy zamawianiu ich przez internet), bardzo ważne będzie dokładne czytanie ich opisu. Powinny się w nim znaleźć wszystkie niezbędne informacje. W razie problemów wystarczy skontaktować się ze sprzedawcą.

Dlaczego kierunek otwierania drzwi jest ważny?

Jeśli źle dobierzemy kierunki otwierania drzwi, znacząco utrudnimy sobie przemieszczanie się po mieszkaniu. Jest to więc kwestia komfortu i bezpieczeństwa. Warto też pamiętać, że mają one spory wpływ na funkcjonalność pomieszczenia. Drzwi nie mogą sobie przeszkadzać, blokować się, ani obijać innych przedmiotów. Skrzydło zasłaniające włącznik światła to też złe rozwiązanie prowadzące do irytacji. Najłatwiej będzie dobrać drzwi na etapie urządzania wnętrz. Wystarczy naszkicować szczegółowo planowane rozstawienie elementów wystroju i dobrać system drzwiowy pod tym kątem.

Jeśli chcesz zaoszczędzić miejsca i znacząco podnieść komfort przemieszczania się po mieszkaniu, najlepszym rozwiązaniem będą drzwi przesuwne. W ich przypadku znika problem obijania się oraz zasłaniania innych sprzętów. Minusem będzie jednak fakt, że trzeba o nich pomyśleć już na etapie budowy — dopasowanie ich do ościeżnic i framug przygotowanych z myślą o tradycyjnych drzwiach może sprawiać spore trudności. Dotyczy to szczególnie drzwi chowanych całkowicie w ścianie.

drzwi

alt=’drzwi wewnętrzne’
Zdjęcie pochodzi ze strony https://www.solidnedrzwiokna.pl/kategoria-produktu/drzwi/wewnetrzne/  drzwi wewnętrzne skrzydłowe Solidne Drzwi Okna

 

Jakie są zasady dotyczące kierunku otwierania drzwi?

Przede wszystkim kierunki otwierania niektórych drzwi określają przepisy bezpieczeństwa. Według nich drzwi do łazienki muszą się zawsze otwierać na zewnątrz. To samo tyczy się drzwi prowadzących do kotłowni i pomieszczeń gospodarczych wyposażonych w kotły grzewcze.

Następną ważną, choć już nieregulowaną przepisami, zasadą jest niekolidowanie ze sobą sąsiadujących drzwi. Obijanie się szybko je zniszczy i w dużym stopniu ograniczy swobodę poruszania się. Poza tym drzwi mogą się zwyczajnie odbić i uszkodzić otwierającą je osobę.

Drzwi powinny być rozmieszczone w taki sposób, aby nie zachodziła konieczność obchodzenia ich przy otwieraniu. W praktyce wygląda to tak, że drzwi, do których podchodzi się od lewej, powinny otwierać się w prawo.

Drzwi powinny otwierać się na pustą ścianę. Nie będą wtedy zasłaniać żadnych elementów wystroju ani nie zawadzą o nic. Alternatywnie można je też wykorzystywać do ukrywania nieco mniej pasujących detali.

Dobierając drzwi do małych pomieszczeń, należy pamiętać, aby były one otwierane na zewnątrz. Dzięki temu nie będą one zabierać i tak ograniczonej przestrzeni małego pokoju.

Warto też zwrócić uwagę na to, z której strony znajdują się wkręcane części elementów mocujących klamkę. Zaleca się, aby znalazły się one wewnątrz pomieszczenia. Zwłaszcza w przypadku drzwi zewnętrznych.

Który system wybrać?

Zasadniczo jest to kwestia osobistych preferencji i specyfiki układu danego mieszkania lub domu. Na pewno wygodniejsze dla osób praworęcznych będą drzwi lewe (klamka po prawej stronie), a dla leworęcznych prawe (klamka po lewej stronie). Drzwi przesuwne będą zaś jednakowo wygodne dla obu grup. Ogólnie rzecz ujmując, przesuwane drzwi świetnie komponują się z nowoczesnymi wystrojami. Są więc bardzo dobrą opcją na drzwi wewnętrzne. Raczej nie nadają się jednak na drzwi zewnętrzne i łazienkowe.

Podsumowanie

Odpowiednio dobrane drzwi są kluczowe do sprawnego poruszania się po mieszkaniu. Kierunek ich otwierania nie może przeszkadzać w szlakach komunikacyjnych ani stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa mieszkańców. Montaż drzwi niedostosowanych do układu pomieszczeń może powodować frustrację, zwłaszcza gdy po praz kolejny skrzydła zderzają się ze sobą. Warto więc sprawę dobrze przemyśleć przed dokonaniem zakupu, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Aby mieć pewność, że drzwi zostaną właściwie zamontowane, warto skorzystać z pomocy fachowych monterów.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe