Łączenie różnorodnych materiałów wymaga użycia odpowiednio dobranych śrub. Najczęściej zwracamy uwagę na to, czy dana śruba wytrzyma obciążenie, jakiemu zostanie poddana – np. przy mocowaniu elementów wiszących czy narażonych na duże obciążenie wagowe.
Trzeba jednak pamiętać również o tym, że śrubę należy dobierać również pod względem rodzaju materiału, z jakiego została wykonana i jego właściwości na czynniki zewnętrzne. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy śruby używane są na zewnątrz i w pomieszczeniach o „trudnych” warunkach. Kiedy warto zastosować śruby nierdzewne i jakie są ich rodzaje?
Śruby nierdzewne – jakie są ich rodzaje?
Ogólnie stosuje się określenie śruby nierdzewne na kilka rodzajów śrub o różnej wytrzymałości na działanie korozji. Do najczęściej stosowanych zaliczyć należy typowe śruby nierdzewne produkowane ze stali A2. W miejscach bardziej wymagających, gdzie panują niekorzystne dla większości metali warunki, stosuje się bardziej odporne śruby wykonane ze stali A4, które nazywane są często śrubami kwasoodpornymi. Śruby nierdzewne produkowane są najczęściej z trzech rodzajów stali: austenitycznych (oznaczenie A), martenzytycznych (oznaczenie C) i ferrytycznych (oznaczenie F). Każda z nich ma inne właściwości i jest inaczej przygotowana przykładowo stale A i C są hartowane, zaś stale F i C są magnetyczne. Więcej na temat śrub odpornych na korozję i kwasoodpornych można przeczytać na stronie stalmut.pl.
Kiedy stosuje się śruby nierdzewne?
Zastosowanie śrub nierdzewnych jest bardzo szerokie. Najczęściej, jak to zostało wspomniane, stosuje się śruby z oznaczeniem A2. Wykorzystywane są one przede wszystkim przy produkcji wyposażenia kuchennego, a także w przemyśle chemicznym. Trzeba jednak pamiętać o tym, że elementy te nie są odporne na działanie kwasów nieutleniających oraz związków chloru, czyli np. soli zawartej w wodzie morskiej i soli kuchennej. Dlatego np. do produkcji basenów używa się śrub kwasoodpornych, które mają znacznie większą odporność na działanie szkodliwych dla metali środków chemicznych (zobacz również artykuł „Śruba imbusowa DIN 912„.