Gwoździe skrętne – budowa i zastosowanie

Gwoździe skrętne służą przede wszystkim do wykonywania połączeń elementów drewnianych, szczególnie tam gdzie wymagana jest duża siła zespolenia, a więc na przykład podczas łączenia szkieletów podczas budowy domów czy do zbijania palet. Ten rodzaj gwoździ charakteryzuje przede wszystkim skręcony trzpień, który nadaje im charakterystyczne właściwości.

 Budowa 

Gwoździe skrętne, czasem nazywane skręconymi, są gwoździami budowlanymi. Ich nazwa pochodzi od skręconego trzpienia, który charakteryzuje ten typ gwoździ. Taki trzpień penetruje drewno w sposób bardziej umiarkowany, co przekłada się na większa siłę połączenia. Gwoździe budowlane wykonane ze skręconego drutu kwadratowego. Co więcej, dzięki takiej charakterystycznej budowie wyróżnia je dużo wyższa siła wyciągania w porównaniu z innymi rodzajami gwoździ, a zwiększona nośność w stosunku do zwykłych gwoździ. Gwoździe skrętne posiadają także płaski łeb z szeroką chropowatą powierzchnią, która umożliwia uderzenia młotkiem i chroni przed jego ześlizgnięciem.

Aby wyprodukować gwoździe skrętne, zwykłe gwoździe o gładkiej powierzchni poddawane są procesowi walcowania częściowego. W wyniku tego gładka cześć powierzchni znajduje się pod główką gwoździa, a dalsza część zostaje skręcona. Możliwa jest również produkcja polegająca na nierozdzielnym walcowaniu gwoździ. Sprawia to, że cały gwóźdź jest skręcony – bez pozostawienia części gładkiej.

Najczęściej gwoździe skrętne wykonane są ze stali węglowej i mają ocynkowaną powierzchnię. Ich średnica mieści się zazwyczaj w zakresie 1,2 mm do 9 mm, natomiast długość może wynosić od 20 mm do 300 mm.

 Zastosowanie 

Zastosowanie gwoździ skrętnych jest ściśle powiązane z ich charakterystyczną budową i właściwościami, jakie ona im nadaje. Gwoździe te doskonale sprawdzają się podczas montażu bardzo stabilnych mocowań – szczególnie wykorzystywane są, zatem w budownictwie. Znajdują zastosowanie przy mocowaniu papy, gontów oraz fasad wykonanych z tworzyw sztucznych. Sprawdzają się także przy zakładkowym łączeniu elementów z drewna i do łączników ciesielskich. Gwoździe te można ponadto wykorzystywać do wykonywania połączeń konstrukcyjnych wszędzie tam, gdzie możliwe jest występowanie w połączeniu momentów skręcających lub zginających.

Gwoździe skrętne mogą być również używane w zastępstwie gwoździ budowlanych zwykłych do łączenia drewnianych elementów konstrukcji stropów, ścian i dachu, a także do montowania podszycia na tych elementach budynku. Gwoździe budowlane zwykłe można podmienić gwoździami skrętnymi, ale muszą być one o tej samej długości. Gwoździe skrętne zapewnią stabilność i umożliwią silniejsze mocowanie poszczególnych elementów.

Prawidłowy dobór gwoździ do zbijania danego rodzaju materiału zapewni stabilność i wytrzymałość konstrukcji. Istnieje konieczność wyboru nie tylko odpowiedniego rodzaju gwoździa, ale również prawidłowe dobranie jego średnicy i długości. Szukając gwoździ skrętnych warto zapoznać się z ofertą na stronie www.stalmut.pl. W sklepie hurtowni Stalmut można znaleźć bogaty wybór produktów wysokiej jakości: gwoździ, śrub, wkrętów, kotew i wielu innych elementów złącznych. Co więcej, fachowa pomoc doradców pozwoli dokonać najlepszego wyboru do danego zastosowania.

Exit mobile version