Instalacja taśmy led podświetlanie sufitu

podświetlenie sufitu led

W piątek zainstalowałem zakupioną taśmę led kolorową RGB wraz ze zdalnym sterowaniem pilotem 44 funkcyjnym. Tasma led 150 z diodami SMD 5050 superjasne na białej taśmie PCB. Pobór mocy takiej taśmy podawany przez producenta to 7,2 W na metr. Kąt świecenia diód to 120 stopni. Do odpalenia zestawu użyłem zasilacza z dekodera hd :-) o mocy wyjściowej 12v 5A.
Po szeregu testów w przedpokoju i w holu postanowiliśmy że tą taśmę zainstalujemy w holu. Wyszło tam akurat 5 metrów.
Okazało się że ważną sprawą jest miejsce przyklejenia tasmy gdyż jakość światła rzucanego na sufit i ścianę zależy od miejsca montażu.

W dalszej części przedstawię sposób montażu naszej taśmy oraz zdjęcia i filmy z testów i efektu końcowego…

Po wielu testach najlepszy stwierdzam że najlepszy miejscem w mojej konstrukcji do zainstalowania taśmy led jest górna ścianka progu półki. Światło ledów skierowane w stronę ściany które jest odbijane od ścianki półki i rzucane na sufit, gdzie delikatnie zanika na długości ok 30 cm.
Przyklejenie taśmy na spodzie profila, który jest progiem półki, światłem skierowanym na sufit skutkuje pojawieniem się cienia progu na suficie co psuje efekt.

Mój sposób montażu

Zdjęcia zainstalowanej taśmy led

Zdjęcia znajdują się w galerii styczeń 2012|

Odkurzanie we wnęce na pasek led

Przed przyklejeniem taśmy led, pasowało odkurzyć we wnęce więc skonstruowałem sobie oto taki czyścik do odkurzacza :-)

Napotkałem problemy – Migotanie światła

Tuż po zainstalowaniu taśmy led zauważyłem drobne migotanie światła głównie kolor czerwony, efekt jakby zwarcia. Myślałem że mam za słaby zasilacz,lub problemu gdzieś z połączeniem, ponieważ odpaliłem taśma na zasilaczu od dekodera HD z kablówki 12v 4,5A około 60W na odcinek 4,9m, zmusiło mnie to do zakupu profesjonalnego zasilacza(na zdjęciu powyżej) 12v 6,7A 80W (12×6,7=80W). Po wymianie zasilacza na jakiś czas sie poprawiło. Potem zaczęły zanikać kolory raz świecą raz nie głównie czerwony. Testująć samą taśme led bez sterownika rgb, kolory świecą idealnie wiec wykluczyłem winę taśmy, ostatnim winowajcą jest wiec sterownik rgb. Chiński badziew za 30 zł. Rozkręciłem go podociskałem tragicznie wykoanne lutowania i się polepszyło. Na zdjęciu można zobaczyć jak chińskie rączki źle polutowały nawet kolory przewodów. Czerwony do B(blue) zamiast do R(red) itp. Jestem zmuszony do zakupy lepszej jakości sterownika RGB by wyeliminować problemy. Od czasu do czasu kolory mi migają lub wogóle nie świecą raz się zaświecają raz gasną. Sterownik do wywalenia, przestrzegam przed zakupem taniego sterownika. Druga sprawa może sterownik po prostu nie wytrzymuje bo taśma jest dość długa.

Aktualizacja 18.12.2012 wymiana sterownika radiowego RGB na mocniejszy

Miałem dość już problemów z tym podświetleniem raz migotał raz nie świecił czerwony itp, działy się różne herezje.
Zakupiłem taki sam sterownik RGB z pilotem radiowym ale mocniejszy do 6A (poprzednik był do 3A) PROBLEM ZNIKNĄŁ !
Sprawa jasna, układ nie dawał rady przy 5 metrach taśmy led.

Aktualizacja 19.12.2012 dodane nowe zdjęcia taśmy RGB

Filmy – testowanie zainstalowanej taśmy led

Testowanie na przedpokoju

Efekt końcowy

Po dyskusjach w komentarzach uzupełniłem rysunek poglądowy przedstawiający konstrukcje.

Macie jakieś pytania czy sugestie piszcie w komentarzach, oraz zapoznaj się z ofertą sklepu na http://leduj.pl
więcej filmów na moim kanale youtube.com

Exit mobile version