Instalacje sprężonego powietrza – najczęstsze błędy popełniane w każdym zakładzie

Instalacje sprężonego powietrza

Instalacje sprężonego powietrza są powszechne w wielu segmentach przemysłu. Jednak właściciele firm i zakładów produkcyjnych często nie zdają sobie sprawy, że błędnie zaprojektowane lub nieprzemyślane instalacje sprężonego powietrza mogą generować ogromne straty. Sprawdź najczęstsze błędy w instalacjach sprężonego powietrza popełniane w większości zakładów przemysłowych.

Instalacje sprężonego powietrza – najczęstsze błędy

Najwięcej problemów pojawia się w przypadku błędnie zaprojektowanej lub źle zamontowanej instalacji sprężonego powietrza. Straty energii spowodowane nawet najdrobniejszymi uchybieniami sięgają kilkudziesięciu procent!

Jest to o tyle istotne, że 75% kosztów związanych z instalacją sprężonego powietrza pochodzi z zużycia energii elektrycznej. Co więcej, w większości fabryk i zakładów jest to mniej więcej 10% całościowego zapotrzebowania na prąd. Dlatego przed montażem instalacji sprężonego powietrza warto zwrócić szczególną uwagę na planowaną konstrukcję.

Błędy na etapie projektowania

W projekcie instalacji sprężonego powietrza konieczne trzeba wziąć pod uwagę kwestię wydajności. Do prawidłowej pracy niezbędne są wydajne sprężarki, zbiorniki o odpowiedniej pojemności i rurociągi o właściwej średnicy rur. Ważne, aby zbiorniki znajdowały się jak najbliżej urządzeń korzystających z dużej ilości sprężonego powietrza. Tym samym uniknie się strat w ciśnieniu i zapewni ciągłość pracy w całym układzie.

Urządzenia korzystające ze sprężonego powietrza wymagają medium o odpowiedniej jakości. Określa ją norma ISO 8573-1.  Z tego względu należy zadbać o montaż odpowiednich filtrów i osuszaczy ziębniczych. Zapewnią one powietrze o odpowiedniej wilgotności, czystości i temperaturze.

Niezwykle istotne jest utrzymanie też odpowiedniego ciśnienia w całej instalacji sprężonego powietrza, które można regulować na wyznaczonych odcinkach za pomocą przeznaczonych do tego urządzeń.

Oprócz tego częste w fabrykach są układy złożone ze zbyt dużej liczby kolan. Tak skonstruowane instalacje sprężonego powietrza wymagają od sprężarki jeszcze intensywniejszej pracy, a co za tym idzie – zwiększają już i tak wysoki pobór mocy.

W niektórych sytuacjach usterki na poziomie projektowym są wykrywane dopiero po jakimś czasie. W wielu miejscach problematyczne okazuje się umieszczanie zaworów lub często wymienianych elementów w niedostępnych miejscach. W takich instalacjach sprężonego powietrza utrudniony dostęp do kluczowych elementów może spowolnić procesy produkcyjne lub znacznie utrudnić serwisowanie.

Projekt nieuwzględniający rozwoju

W rozwijających się przedsiębiorstwach problematyczna okazuje się instalacja sprężonego powietrza zaprojektowana w taki sposób, że dodawanie do niej jakichkolwiek urządzeń korzystających ze sprężonego powietrza jest bardzo utrudnione. Nie dość, że wydajność w takiej sytuacji jest niewystarczająca, to jeszcze perspektywa rozwoju bez wymiany całego układu jest bardzo ograniczona. Skutkiem takiego błędu są ponownie duże straty wydajnościowe i – co za tym idzie – finansowe.

Błędy w instalacjach sprężonego powietrza – rurociągi

Najczęstszym problemem związanym z instalacjami sprężonego powietrza jest montowanie rur o zbyt małej średnicy w stosunku do wydatku powietrza. Skutkiem tego są spadki ciśnienia dodatkowo obciążające sprężarkę. Często decyzja o zainstalowaniu mniejszych rur wynika z chęci zmniejszenia kosztów inwestycji. Jednak w dłuższej perspektywie jest to nieopłacalne rozwiązanie, które tylko zwiększa koszty eksploatacji instalacji.

Straty energii generowane są również przez rozszczelnienia. W instalacjach pracujących ponad 5 lat ryzyko pojawienia się rozszczelnienia wzrasta o ponad 50%. Dodatkowo zwiększa się ono przez błędy w montażu. Nawet niewielkie rozszczelnienie może powodować zauważalny wzrost kosztów eksploatacji. Dlatego ważne jest, by regularnie dokonywać pomiarów i kontroli szczelności instalacji sprężonego powietrza za pomocą przeznaczonych do tego urządzeń.


Powyższe przykłady dotyczą sporej części zakładów produkcyjnych, w których wykorzystuje się sprężone powietrze. Jest to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej – problemy sięgają samych podstaw, takich jak chociażby wybór materiałów, z których ma być wykonana instalacja. Z tego względu warto przed inwestycją skonsultować się ze specjalistą, który doradzi i pomoże ustrzec się przed najczęściej popełnianymi błędami w instalacjach sprężonego powietrza. Więcej o instalacji sprężonego powietrza dowiesz się na stronie sprezarki-techem.com.pl.

Exit mobile version