Choć wydawać się może, że drzwi to konstrukcje, które muszą wytrzymać próbę czasu, w rzeczywistości wiele zależy od domowników. Jak więc dbać o nie, aby prezentowały się odpowiednio nie tylko przez pierwsze kilka lat?
Dobór właściwych drzwi wewnętrznych
Już sam ich wybór może zadecydować o tym, czy okażą się one zakupem na długi czas czy też niekoniecznie. Drzwi wewnętrzne powinny być dobierane w zależności od rodzaju pomieszczenia i panujących w nim warunków. Uważać należy przede wszystkim na drzwi łazienkowe. Znajdziesz je pod tym adresem – https://www.golddoor.pl/pl/menu/drzwi/drzwi-ramionkowe/drzwi-wewnetrzne-ramiakowe-668.html
Nie bez powodu producenci przygotowują osobne kategorie produktowe właśnie do tego typu przestrzeni. W łazience panuje bowiem spora wilgotność, do tego dochodzą również duże wahania temperatury. Jeśli zakupisz drzwi, które nie są odporne na wpływ tych czynników, musisz liczyć się z tym, że po pewnym czasie po prostu się zniszczą. Podobnie jest w przypadku kuchni.
Jeśli zaś chodzi o drzwi do pokoju, pod uwagę warto wziąć ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Odpowiedni materiał i dobre wykończenie konstrukcji zagwarantuje wytrzymałość na długi czas. Jeśli ma być to pokój dziecięcy, postaw na drzwi pełne (bez przeszkleń).
Jak czyścić drzwi wewnętrzne?
Oprócz uszkodzeń mechanicznych, a także tych spowodowanych wpływem czynników zewnętrznych, drzwi wewnętrzne „cierpią” też przez niewłaściwe zabiegi pielęgnacyjne. O czym warto pamiętać?
- Nie używaj twardych gąbek ani drapaków! Jeśli chcesz umyć skrzydło drzwiowe, skorzystaj z miękkiej ściereczki bądź gąbki. Wszelkie ostre i twarde przedmioty porysują ich powierzchnię.
- Uważaj na żrące środki czyszczące. W większości przypadku najlepiej sprawdzi się zwykła woda z mydłem. Płyny zawierające alkohol lub inne silnie działające substancje stanowią potencjalne zagrożenie. Zwłaszcza dla tworzyw delikatnych (np. miękkiego drewna).
- Nie zapominaj o ościeżnicach. Skrzydło drzwiowe nie jest jedynym elementem, który wymaga czyszczenia. Brud należy usunąć też z ościeżnic – najpierw odkurzaczem, a następnie wilgotną ściereczką.
Jeśli woda z mydłem Cię nie przekonuje, możesz zdecydować się na specjalne zestawy do pielęgnacji drzwi. Wiele z nich działa również konserwująco.
Czego się wystrzegać?
Sposób użytkowania drzwi wewnętrznych także ma spory wpływ na ich żywotność. Uważać trzeba przede wszystkim na zbyt częste trzaskanie drzwiami. Być może za pierwszym, drugim razem nic się nie stanie. Przyjdzie jednak taki dzień, gdy mocniejsze zamknięcie skrzydła doprowadzi do jego uszkodzenia. Oczywiście najbardziej narażone są drzwi wewnętrzne z oszkleniami.
Na koniec warto jeszcze wrócić do czyszczenia i wpływu czynników zewnętrznych. Jak się bowiem okazuje, niektóre konstrukcje szczególnie źle znoszą kontakt z wodą. Chodzi głównie o drzwi okleinowe. Podczas usuwania brudu z ich powierzchni, należy sprawdzić, czy szmatka bądź gąbka nie jest zbyt mokra. Jeśli natomiast myjesz podłogę, uważaj, by nie zahaczać mokrym mopem dolnej części drzwi. Częsty kontakt okleiny z wodą sprawi, że po pewnym czasie po prostu się odklei.
Drzwi wewnętrzne to istotny element aranżacyjny każdego pomieszczenia. Z tego też względu, podczas zakupu trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii związanych z ich designem. Nie możesz zapomnieć również o ich wytrzymałości na wpływ rozmaitych czynników zewnętrznych (zwłaszcza w łazience i kuchni). Do tego powinna dojść odpowiednia pielęgnacja, uwzględniająca rodzaj materiału, z którego drzwi zostały wykonane.