Ciemne kolory są kłopotliwymi barwami jeśli chcemy użyć je jako dominujący motyw w pomieszczeniu. Zazwyczaj w aranżacji wnętrz sięga się po bardziej neutralne lub jasne odcienie. Istnieje przekonanie, że są po prostu bardziej uniwersalne do dekoracji.
Prawda jest taka, że głębokie, ciemne kolory mogą stworzyć poczucie blasku i wyrafinowania w każdej przestrzeni. Atramentowy błękit, szarość węgla drzewnego, gorzki brąz czy stary wysłużony czarny kolor, doda to co żaden pastelowy odcień nigdy nie będzie w stanie. Jak zatem łączyć ze sobą ciemne odcienie?
Tło to podstawa
Przede wszystkim stosowanie ciemnych odcieni kolorów w pomieszczeniach musi iść w parze z odpowiednim tłem. Wystarczy wyobrazić sobie pokój, który jest biały. Dodanie szarego tła, sprawia, że biały kolor zacznie się wyróżniać. Ciemne barwy podkreślają i uwydatniają pozostałe odcienie w pomieszczeniu. Oświetlenie na ścianach, czarno-białe grafiki i stylowe ozdoby dodają luksusu dobrze zaplanowanemu wnętrzu.
Wyrazistość i głębia morskich odcieni niebieskiego
Chcesz wprowadzić energię do sypialni? Warto zastosować dodatki w stylu marynarskim. Głęboki niebieski sprawdza się jako akcent w postaci poduszki lub obrazu na ścianie albo jako kolor dominujący. Granatowa ściana nada pomieszczeniu nowego wyrazu i pewnej tajemniczości. Sam granat kojarzy się ze zmierzchem, kiedy dzień chyli się ku końcowi i wszystko zaczyna się uspokajać. Z tego też względu jest idealny do sypialni. Jasne kolory na zagłówku i pościeli zapewniają wrażenie uziemienia, a jedwabista pościel dodaje luksusu.
Odpowiednie oświetlenie
W jaki sposób pozbawiona okien sala, zdobiona głównie ciemnymi kolorami, może wyglądać bardziej elegancko niż ponuro? Sekret kryje się w oświetleniu. Odpowiednie dobranie lamp sprawi, że światło będzie się odbijać od powierzchni. Ciemne kolory staną się wtedy jaśniejsze niż w rzeczywistości.
Odwrócone role
Użycie ciemnego odcienia na ścianach ​​pozwala na wybór elementów architektonicznych i mebli w białym kolorze. W takim pomieszczeniu nie chodzi o marmurowe ściany, ale o wyszukany gzyms czy elegancką czarną wannę. Aby rozświetlić pomieszczenie można użyć białych lub pastelowych kolorów w dodatkach. Z pewnością czerń dodaje luksusu ale żeby wrażenie nie było przytłaczające warto zastosować standardową biel, która neutralizuje dominujące wpływy ciemnych kolorów w pomieszczeniu.
Akcenty dla lepszego efektu
Czasem użycie ciemnego i głębokiego koloru w całym pomieszczeniu jest zbyt ciężkie. Warto w tym przypadku zastosować je tylko w dodatkach. Neutralne kolory są teraz atrakcyjne w planowaniu kuchni. Mały akcent pomniejszy negatywne wrażenie ciężkości w pomieszczeniu. Warto wspomnieć, że powinno się wystrzegać ciemnych odcieni niebieskiego ponieważ pomniejszają wnętrze. Na szczęście, drobne dodatki w postaci poduszki czy koca nie sprawią, że salon będzie mniejszy. Wszystkie dodatki są mile widziane i nadają wnętrzu niepowtarzalnego charakteru i wyrazu. Innym sposobem na stworzenie odrobiny różnorodności w pokoju jest dodanie do wystroju ciemnego mebla lub dywanu. Ciemno-szare wykładziny dywanowe w nowoczesnym stylu i geometrycznych kształtach są świetnym sposobem by wprowadzić ciemny kolor do pomieszczenia. A może dywan vintage? Efekt spranego, lekko podniszczonej wykładziny w różnych odcieniach czerni albo brązu niewątpliwie przykuje uwagę gości i nada wnętrzu charakteru. Dla zachowania kontrastu warto użyć połyskujących mebli lub skórzanej sofy. Wydruki z niewielką ilością neutralnego cieniowania są również świetnym sposobem na wprowadzenie odrobiny lekkości. Inspirowane naturą projekty są idealne do tworzenia relaksującego środowiska.
Ciemne kolory w całym pomieszczeniu?
Metoda małych kroków idealnie sprawdza się jeśli nie do końca jesteśmy przekonani o użyciu ciemnych kolorów w całym wnętrzu. Zamiast zaczynać od typowo ciemnych odcieni, może warto zastosować jaśniejsze barwy? Zamiast czerni użyć popielatej szarości a zamiast głębokiego fioletu posłużyć się liliowym kolorem. Dzięki czemu możemy zdecydować czy pozostałe barwy w pomieszczeniu będą dobrze wyglądały z ciemniejszymi. Hebanowy ściana pasuje doskonale z białymi powierzchniami i jasną podłogą. Z kolei białe blaty i meble w kuchni współgrają z ciemnym żyłkowanym marmurem, dodając bogactwu ścianom.
Mroczny luksus
Niewątpliwie ciemne kolory a w szczególności czerń dodaje wnętrzu luksusu. Wystarczy pomyśleć o łazience z czarnymi płytkami albo wanną. Ciemne barwy dodają poczucia bogactwa. Dla odpoczynku jednak proponujemy zachować biel sufitu, który rozjaśnia pomieszczenie. Takie połączenie daje również możliwość zastosowania monochromatycznego stylu. Połączenie niestandardowych kształtów płytek ceramicznych czy złotych dodatków sprawi, że łazienka będzie wyglądać jakby była żywcem wyjęta z magazynów wnętrzarskich.
Monochromatyczny wzór ma swoje zastosowanie również w nadaniu bardziej osobistego i domowego charakteru pomieszczeniu. Wystarczy dodać ulubione zdjęcia albo inspirujące cytaty w stylu Moody na ścianę w ciemnych odcieniach aby uzyskać wyjątkowy efekt.
Ciemne kolory pozwalają na liczne eksperymenty. Trzeba tylko pamiętać o umiarze. Zbyt duża ilość ciemnych elementów w pomieszczeniu nada mu ponury i przygnębiający wyraz. Przebywanie w takim wnętrzu nie zawsze będzie przyjemne. Tak więc, warto wypróbować ciemne kolory stopniowo wprowadzając je do domu w postaci ramek na zdjęcia, pojedynczego ciemnego regału czy stolika.