Stan dachu powinien być sprawdzany regularnie, jednak to właściwe przygotowanie dachu jeszcze przed nadejściem zimy jest kluczowe. Ta pora roku to wymagający okres, ponieważ pokrycie dachowe jest narażone na działanie wiatru, wilgoci, oraz niskich temperatur. Przygotowanie dachu do zimy pozwala uniknąć rozczarowań wiosną. Chcesz uniknąć generalnego remontu dachu, a także zaoszczędzić pieniądze i czas? Zadbaj o stan dachu jeszcze przed nadejściem mrozów!
Dlaczego przygotowanie dachu do zimy jest tak ważne?
Zima to pora roku, która ma zarówno swoich sprzymierzeńców, jak i przeciwników. Nie wszyscy lubią, gdy nadchodzą mrozy. Zdecydowanie nie lubią tego… nasze dachy. Przy minusowych temperaturach, wszystkie nagromadzone w rynnie zanieczyszczenia zamarzają. Prowadzi to do stworzenia blokady odpływu, co uniemożliwia zsuwanie się z dachu śniegu.
Zaniedbania prowadzą m.in. do zawilgocenia ścian. Następne są grzyby, a nawet zniszczona konstrukcja murów. Możemy tego uniknąć dzięki konserwacji, sprawdzeniu szczelności dachu i myciu go. Na znaczeniu zyskuje także oczyszczanie i udrażnianie rynien. Zadbajmy odpowiednio o konstrukcję dachu, nie pozwólmy na przedostawanie się do niego wody i wilgoci!
Konserwacja
Coroczne przeglądy pozwalają odpowiednio wcześnie wykryć wszelkiego rodzaju ubytki i rozszczelnienia. Im dłużej zwlekamy z naprawą, tym większe prawdopodobieństwo, że dojdzie do rozsadzenia szczeliny… a to może doprowadzić nawet do niszczenia konstrukcji murów oraz, jak można się domyślić, wiąże się ze sporymi kosztami.
Zawilgocenie poddasza, przecieki, uszkodzenie elewacji i zewnętrznych ścian budynku – do tego może doprowadzić rozszczelnienie połaci. Po to dokonuje się regularnych przeglądów – by uniknąć przeciekania dachu i innych nieprzyjemności! Wszystkie prace, które dotyczą przeglądu dachu przed zimą i jego pielęgnacji, powinny być zlecone sprawdzonej firmie.
Konserwacja jest uzależniona od konstrukcji dachu. Należy zbadać miejsca połaci, szczególnie narażone na działanie zmiennych, niekorzystnych warunków atmosferycznych – wiatru, zalegającego śniegu czy też osiadanie zanieczyszczeń.
Tymi punktami zwykle są miejsca przecinania się połaci, takie jak rynny koszowe, obróbki wokół okien i kominów oraz punkty połączeń z elementami pionowymi – kominami, koszami lub lukarnami. Chodzi o te fragmenty, w których płaszczyzny dachu stykają się pod różnymi kątami. Do znacznej większości rozszczelnień i przecieków dochodzi właśnie tam.
Mycie dachu
Jeśli dachy pokryte są blachodachówką, nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Deszcz zmywa większość zabrudzeń. Mimo to, dachy wciąż potrzebują okresowych przeglądów. Jeżeli na powierzchni pokrycia utrzymują się zabrudzenia, należy wyczyścić szyby odpowiednimi środkami czyszczącymi, pod żadnym pozorem nie pierwszymi lepszymi preparatami chemicznymi! Użycie nieodpowiednich produktów może przyczynić się nawet do zmiany koloru powłoki blachodachówki. Specjalne detergenty odpowiednie do czyszczenia powierzchni powlekanych sprawiają, że mycie dachu wcale nie jest takie trudne.
Do mycia można śmiało wykorzystać miękką szczotkę i wodę pod ciśnieniem. Jeśli próbujemy pozbyć się uporczywych plam, powinniśmy przemyć je specjalnym środkiem do czyszczenia dachów, terpenem pomarańczowym lub ściereczką nasączoną białym alkoholem. Dobrze jest od razu sprawdzić czy wybrany przez nas sposób czyszczenia nie niszczy powłoki ochronnej.
Sprawdzenie szczelności dachu
Jeśli wciąż zastanawiasz się jak przygotować dach do zimy, oto następne, co powinieneś zrobić – sprawdzić szczelność dachu! Nawet jeśli jesteśmy posiadaczami najlepszego dostępnego pokrycia dachowego, nigdy nie mamy stuprocentowej pewności co do jego szczelności – dopóki nie zlecimy położenie blachodachówki profesjonalistom.
Szczelność dachu powinna być sprawdzana minimum raz w roku. Jest to szczególnie ważne, gdy nasz dach ma już swoje lata i podejrzewamy, że mogło dojść do mikrouszkodzeń lub rozszczelnień. By uniknąć rozwoju pleśni i grzybów, a także zniszczonej elewacji budynku, lepiej reagować i nie pozwolić na to, by pod dach przedostawała się woda. Pamiętajmy o tym, że warto zapisywać wszystkie naprawy w książce serwisowej dachu, w celu kontrolowania przeprowadzanych prac renowacyjnych.
Oczyszczenie i udrożnienie rynien
Kolejną kwestią, o którą należy zadbać zanim skończy się jesień jest udrożnienie rynien dachowych. Mogą zalegać w nich m.in. gałązki, liście i mchy. Dzięki temu, prawidłowy odpływ wody będzie możliwy. Nagromadzenie nieodprowadzonej wody deszczowej może doprowadzić do wylewania się jej poza boczne krawędzie kosza. Wówczas woda przedostaje się na folię wstępnego krycia.
Oczyszczenie i udrożnienie rynien chroni elewację domu przed zalaniem. Gdy pozbędziemy się zalegających zanieczyszczeń, przestaną one być dodatkowym obciążeniem dla rynien! Rury spustowe również muszą być drożne. Sytuacja, gdy woda nie wypływa jest niedopuszczalna. Najłatwiej udrożnić rury, gdy znajdują się w nich otwory rewizyjne zwane czyszczakami. Wystarczy wyjąć koszyczki ze środka i je opróżnić.
Wykorzystanie dodatkowych akcesoriów dachowych
Powstało kilka akcesoriów dachowych, które zapobiegają gwałtownemu osuwaniu się pokrywy śnieżnej. Chodzi o drabinki dachowe oraz poprzeczne żerdzie. Umieszcza się je na skraju dachu, by stanowiły ochronę przed nagłym, przypadkowym osuwaniu się śniegu. Bezpieczeństwo przede wszystkim! Lepiej zachować ostrożność, kiedy tylko to możliwe.
Warto postawić także na śniegołapy, które zapobiegają uszkodzeniu kominków odpowietrzających i wentylacyjnych przez zsuwający się z dachu śnieg. Można zamontować je podczas okresowego przeglądu dachu, jeśli nie zrobiło się tego wcześniej. Tutaj lepiej skorzystać z pomocy fachowców.
Podsumowanie
Nie ma wątpliwości co do tego, czy przygotowanie dachu do zimy jest ważne – jest OGROMNIE ważne z kilku powodów! Dzięki niemu, nie będziemy musieli martwić się przeciekaniem dachu, grzybem, zniszczoną i elewacją budynku. Niestraszny będzie nam zalegający śnieg. Niskie temperatury też nie będą dla nas powodem do zmartwień! Dzięki odpowiedniej pielęgnacji dachu, myciu, czyszczeniu miękką szczotką, konserwacji, sprawdzeniu szczelności i udrażnianiu rur – możemy mieć pewność, że nasz dach przetrwa nawet najbardziej srogą zimę!