Jak ustawić własną mini-kuchnię?

jak ustawić małą kuchnię

Nie każdy posiada zmysł wykończeniowca. W podświadomości rysuje się nam wizja mini-kuchni, a jednocześnie nie potrafimy takowej zaprojektować? Pomocne pomysły na aranżacje pomieszczeń proponują dziesiątki branżowych serwisów. Nie trzeba wydzwaniać po sklepach i znajomych, by dowiedzieć się jak sprawić, by projekt pasującej do mieszkania kuchni zadowalał nas w stu procentach.

Mowa o kuchniach, w których liczy się każdy centymetr kwadratowy powierzchni, które są dopełnieniem i zapleczem innych domowych pomieszczeń. Malutkie, urokliwe, ale zaniedbane i niewłaściwie wyremontowane stają się zakałą mieszkań. Wnękowe kuchnie mają swój urokliwy klimat i – pomimo małego metrażu i kumulowania się zapachów – są istotnym pomieszczeniem współgrającym z resztą mieszkania.

 Kuchnia otwarta na salon 

Sporo mieszkań w miastach, dla ograniczenia przestrzeni mieszkalnej, posiada jeden większy pokój. Jego powierzchnia zmniejsza metraż kuchni, która staje się niewielką, zamkniętą wnęką. Jak wyposażyć tą drugą, kiedy ma ona od dwóch do czterech m2 powierzchni z zabudową meblową i lodówką włącznie?

Połączenie z salonem, przez wykucie otworu lub całej ścianki nie tylko ułatwi komunikację, ale otworzy kuchnię na całe mieszkanie. Zatarcie granicy z salonem, paradoksalnie doda jej wielkości. W takim układzie dysponujemy przeważnie rzędem mebli kuchennych i kredensem (np. w kształcie litery „L”), przez który najczęściej podajemy posiłki, czy desery. Płytki, meble i akcesoria kuchenne z kablami do oświetlenia i gniazdkami kupimy w sklepach remontowo-budowlanych jak np. Bricoman, Leroy Merlin czy Obi.

 Wersja kompakt 

Wzrost metrażu kuchni jednocześnie daje nam większe pole manewru i możliwość przymierzania sprzętów kuchennych. Tak też jest w kuchni zaprojektowanej w wersji kompakt. Zlewozmywak z baterią i kuchenka gazowa stanowią wyspę, z przestrzenią do przemieszczania się wokół. Stoły, ściany i kredensy stanowią w tej konfiguracji zewnętrzny pierścień.

Jest to wyjątkowa, szczególnie wymyślna wizja dla preferujących niekonwencjonalne układy. Ponad „wyspą” musimy pogodzić oświetlenie i wiszące na stalowych linach szafki z okapem.

 Kuchnia – wnęka 

Wnęka nie daje zbyt wielu możliwości aranżacyjnych, co nie zmienia faktu, ze niewielki kawałek przestrzeni można zaprojektować z klasą i funkcjonalnie. Stylizacja kuchni-wnęki świetnie prezentuje się w wersji jednolitej (tradycyjna biel), nie gorzej w kolorystycznych dublecie (biel sprzętów AGD, brąz mebli).

W skrajnie oszczędnych wersjach (kawalerka) zabudowa kuchni może stanowić jedną linię mebli ulokowanych we wnęce. Bardziej ergonomicznym rozwiązaniem jest zaplanowanie wnęki na dwóch ścianach. Ważne jest uwzględnienie światła – położenie wnęki w rogu mieszkania lub z dala od okien automatycznie zmniejsza jasność.

Exit mobile version