Jak wybrać odpowiednie węże asenizacyjne?

węże asenizacyjne

Węże asenizacyjne to po prostu węże przemysłowe o niezwykle szerokim zastosowaniu. Ze względu na przeznaczenie, wyróżnia się co najmniej kilka rodzajów takich węży. Innych węży używa się do przemysłu spożywczego, zupełnie innych do rolnictwa czy budownictwa, a jeszcze innych do beczkowozów. Przyjrzyjmy się tym rodzajom i zastanówmy się, o jakie węże chodzi.

Jakie węże do beczkowozu?

Węże do beczkowozów tworzone są z PVC lub z gumy EPDM/SBR. Zdecydowanie częściej i chętniej wybierane są węże z PVC. Decyduje o tym zapewne ich waga, bo sztywne PVC jest o wiele lżejszy. Poza tym, wąż z PVC dobrze radzi sobie z hydrolizą, jest odporny na promieniowanie UV. Warto wiedzieć, że im cieńsza jest ścianka węża, tym większe jest ryzyko pękniecia. Dochodzi do tego przeważnie w momencie wyginania węża lub w niskiej temperaturze. Jeżeli chodzi o wygodę pracy, grubszy wąż jest wygodniejszy w użyciu.

Jaki wąż do brudnej wody?

Węże do brudnej wody stworzone są z gumy EPDM lub SBR. Różnią się między sobą elastycznością- są dostępne modele bardzo twarde,są jednak także modele superelastyczne. Węże asenizacyjne wyposażone w spiralę potrafią odciągać nagromadzoną wodę, szlam i zanieczyszczenia dzięki wytworzonemu podciśnieniu. Warto podkreślić, że do materiałów ściernych, np. wody z piachem, dostępne są inne, dedykowane węże.

Inne zastosowania węży asenizacyjnej

Węże asenizacyjne mogą mieć bardzo szerokie zastosowanie. Często używane są np. w rolnictwie jako narzędzie do dozowania kiszonki, odchodów zwierzęcych czy dozowania gnojownicy. Poza tym, przy użyciu takiego wnętrza, rolnicy często podają zwierzętom pożywienie, nasiona czy granulat.
Węże asenizacyjne mają swoje zastosowanie także w transporcie chemikaliów, wody czy innych substancji. Przykładem mogą być także węże do szamba. Warunkiem jest tylko brak zawartości silnie działających kwasów, które mogłyby zniszczyć gumowego węża.
Specjalnym zastosowaniem węży są sytuacje kryzysowe, np. powodzie, podczas których stosuje się takie węże do wysysania dużych ilości wody z różnych miejsc.     

Zalety gumowych węży asenizacyjnych

Główną zaletą węży asenizacyjnych jest przede wszystkim elastyczność, szczególnie w porównaniu ze sztywnymi rurami stalowymi. Są mobilne i lekkie, bardzo łatwo można zmienić ich położenie. Są także uniwersalne i mają mnóstwo zastosowań. Użycie węża asenizacyjnego z gumy nie wymaga spawania. Elastyczna budowa sprawia, że wąż łatwo dopasowuje się do kształtu konstrukcji, nie wymagając złożonego montażu ani stosowania żadnych specjalistycznych narzędzi typu spawarka.

Exit mobile version