Balkony oraz tarasy stale są narażone na działanie wody, która jeśli nie jest prawidłowo odprowadzana poza konstrukcję, wraz z czasem doprowadza do ich niszczenia i wielu innych problemów. Dlatego też odwodnienie tarasu i odwodnienie balkonu to kluczowy element, który pozwala na skuteczne uchronienie ich przed destrukcyjnym działaniem wilgoci. W tym artykule znajdziesz więc praktyczne wskazówki, które pozwolą Ci skutecznie wykonać odprowadzenie wody z tarasu i balkonu.
Czym jest odwodnienie tarasów i balkonów i jakie pełni funkcje?
Odwodnienie tarasów i balkonów to jedna z warstw tych konstrukcji występująca między płytą balkonową lub tarasową a posadzką. Jego głównym zadaniem, jak sama nazwa wskazuje, jest natomiast odprowadzanie wody z tych konstrukcji. Brak lub nieprawidłowe wykonane odwodnienie balkonu czy też tarasu doprowadzi natomiast do zalegania na nich wody, która jest jednym z najczęstszych powodów uszkodzeń występujących na tych konstrukcjach zewnętrznych.
Jakie problemy generuje brak odprowadzenia wody z balkonu lub tarasu?
Jeśli na balkonie lub tarasie nie zostanie wykonane odprowadzenie wody lub będą w nim występowały nieszczelności, w stosunkowo krótkim czasie zaczną się pojawiać na nich pierwsze problemy. Najczęściej objawiają się one poprzez:
- pęknięcia płytek oraz ich odpadanie (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym), które jest wynikiem rozsadzania termicznych wywoływanych przez zamarzającą wodę,
- pęknięcia i wykruszanie się płyty balkonowej lub tarasowej wynikające z tego samego powodu co w przypadku płytek,
- zawilgocenia ścian przylegających do balkonu lub tarasu,
- zamakanie elewacji budynku znajdującej się pod balkonem,
- korozja obróbki blacharskiej,
- zadaszenia w obszarze obróbki blacharskiej.
Rozwiązaniem tych problemów jest natomiast zawsze wyłącznie przeprowadzenie remontu konstrukcji i wykonanie prawidłowego odprowadzenia wody z balkonu lub tarasu.
Jak prawidłowo wykonać odwodnienie balkonu lub tarasu?
Aby prawidłowo wykonać odwodnienie balkonu lub odwodnienie tarasu należy przede wszystkim wiedzieć, że składa się ono z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest warstwa hydroizolacyjna, która oddziela płytę balkonową lub tarasową od płytek i ułatwia wodzie spływanie w kierunku okapu. Drugim elementem jest natomiast właśnie prawidłowo wykończona strefa okapowa, która odprowadza wodę poza konstrukcję, tak aby nie powodowała ona zamakania płyty, ani budynku. Oba z nich są ze sobą szczelnie połączone, tworząc wspólnie skuteczne odwodnienie tarasu lub balkonu.
Jakie materiały wybrać do wykonania odprowadzenia wody z balkonu lub tarasu?
Do wykonania hydroizolacji balkonu lub tarasu zastosować można dwa różne materiały – specjalne masy uszczelniające lub maty EPDM. Przy czym ich wybór uzależniony jest od rodzaju posadzki, za pomocą której wykończona jest konstrukcja. Z kolei do wykonania strefy okapowej najlepiej wybrać gotowe systemy marki Renoplast dostępne pod linkiem: https://renoplast.pl/systemy. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że wykonane są z aluminium dodatkowo zabezpieczonego warstwą powłoki poliestrowej, dzięki temu cechują się wysoką odpornością na korozję. Dodatkowo ich odpowiednio wyprofilowany kształt i szeroki wybór modeli pod względem przeznaczenia do danego rodzaju posadzki nie tylko ułatwia ich dobór, ale także montaż, z którym po zastosowaniu się do instrukcji poradzą sobie nie tylko fachowcy.
O czym pamiętać wykonując odprowadzenie wody z tarasu lub odwodnienie balkonu?
Dobór odpowiednich materiałów do wykonania odwodnienia tarasu lub balkonów to jednak połowa sukcesu. Aby wykonywane odprowadzanie wody z tych konstrukcji było w pełni skuteczne należy bowiem pamiętać także o:
- zachowaniu odpowiedniego spadku na całej szerokości płyty balkonowej lub tarasowej, który powinien wynosić około 2% w kierunku strefy okapowej,
- wykonaniu montażu elementów odwodnienia balkonu lub tarasu w odpowiedniej kolejności, czyli zamontowaniu najpierw elementów strefy okapowej, a dopiero następnie wykonaniu warstwy hydroizolacyjnej,
- zwróceniu uwagi na szczelne połączenie warstwy hydroizolacyjnej oraz elementów strefy okapowej, które zapobiegnie przenikaniu wilgoci w tym obszarze.
Podsumowując, odwodnienie tarasu i odwodnienie balkonu to jeden z kluczowych elementów tych konstrukcji, który ma wpływ na ich trwałość i estetyczny wygląd. Dlatego też przy ich budowie warto zwrócić szczególną uwagę na to, aby zostało ono wykonane z zastosowaniem odpowiednich materiałów oraz technik, które powinny być dostosowane do rodzaju posadzki, za pomocą której wykończony taras lub balkon.