Ogrzewanie podłogowe jest dużym komfortem podczas codziennego funkcjonowania w domu lub mieszkaniu. Posiada wiele zalet, które odnoszą się zarówno do naszego zdrowia, wygody, jak i portfela. Ważne natomiast, aby ogrzewanie podłogowe było dobrze zaprojektowane i wykonane, a to zależy od wielu czynników. Kluczowymi mogą okazać się odpowiednio dobrane rozdzielacze do podłogówki. Dowiedz się, jaki rozdzielacz do ogrzewania podłogowego wybrać, dlaczego jest on tak ważny, w jaki sposób działa oraz jakie błędy możesz popełnić przy nieodpowiednim projektowaniu systemu ogrzewania podłogowego.
Rozdzielacz do ogrzewania podłogowego – jak działa?
Rozdzielacze do podłogówki to swoiste skrzynie biegów ogrzewania podłogowego. To właśnie on umożliwia przepływ środka grzewczego do całego układu w zależności od jego zapotrzebowania, wynikiem czego jest przepływ ciepła ogrzewającego podłogę. Sam proces ogrzewania zaczyna się (w zależności od rodzaju) w kotle grzewczym lub pompie ciepła. Tam następuje ogrzanie wspomnianego czynnika grzewczego, którym są najczęściej woda albo inna ciecz niskokrzepnąca, która następnie transportowana jest do belki zasilającej w rozdzielaczu do podłogówki. Znajdujący się na belce kapilar mierzy temperaturę substancji i zgodnie z ustawieniami temperatury zamyka dalszy dopływ czynnika ogrzewającego. Kiedy belka odnotuje spadek temperatury otwiera się zawór termostatyczny, a dopływ czynnika podnosi temperaturę systemu.
Rozdzielacz ma za zadanie utrzymanie tych samych wartości przepływu we wszystkich obwodach układu. Każdy otwór zakończony jest nyplami wsuwanymi w rurę. Sam układ grzewczy konstruowany jest metodą równoległą dzięki meandrom albo ślimakom. Zgodnie z zasadami fizyki wraz ze skomplikowaniem i długością układu czynnik ogrzewający traci temperaturę, a wtedy wraca on do rozdzielacza do podłogówki, skąd przesyłany jest do źródła grzewczego, po czym ogrzany znów wraca do obiegu.
Jaki rozdzielacz do podłogówki wybrać?
Na sam początek należy zaznaczyć, że rozdzielacz do podłogówki musi odpowiadać zapotrzebowaniu energetycznemu danej powierzchni. Dobrze, gdyby przy wyborze asystowali specjaliści, którzy świetnie znają się na tego typu instalacjach oraz ich składowych. Niemniej, zastanawiając się nad wyborem rozdzielacza należy zwrócić uwagę na kilka kwestii.
Podstawową jest sposób ogrzewania powierzchni. Przy projektowaniu domu, mieszkania lub innych wnętrz możemy wyposażyć je w ogrzewanie grzejnikowe, całkowicie podłogowe, a także hybrydowe. Ta ostatnia opcja jest dość popularna, a najczęściej podłogówkę montujemy w łazienkach. W związku z różnymi sposobami ogrzewania należy dokonać odpowiedniego wyboru rozdzielacza tak, aby spełniał wszystkie swoje funkcje przy jednoczesnym, możliwie najlepszym oszczędzaniu pieniędzy.
Podczas wybierania rozdzielacza do ogrzewania podłogowego należy też zwrócić uwagę na materiał, z którego jest on wykonany. Tworzywo ma ogromny wpływ zarówno na trwałość rozdzielacza, jak i odpowiednie działanie całego układu. Najpopularniejszymi rozdzielaczami dostępnymi w sklepach są rozdzielacze do podłogówki z mosiądzu i stali nierdzewnej. Mniej powszechne są rozdzielacze z tworzyw sztucznych, w tym z poliamidu.
Na funkcjonalność rozdzielacza wpływa również jego uzbrojenie. Dodatkowo uzbrojone urządzenie będzie zdecydowanie poprawiać jego wydajność i sposób korzystania. Do takich elementów wzbogacających rozdzielacz do ogrzewania podłogowego można zaliczyć: termostatyczne zawory, które dzięki automatycznej regulacji utrzymują stałą temperaturę, odpowietrzniki zapobiegające zapowietrzaniu się układu oraz rotametry (przepływomierze) sprowadzające do równego stopnia prędkość przepływu czynnika grzewczego w układzie. W tym przypadku, gdy decydujemy się na zakup nieuzbrojonego rozdzielacza z późniejszą chęcią wyposażenia go w dodatkowe funkcje, należy pamiętać, że nie zawsze mogą się one okazać spójne. Warto więc dołożyć nieco więcej funduszy na zakup od razu oryginalnie wyposażonych rozdzielaczy.
Błędy popełniane przy wyborze rozdzielacza i projektowaniu podłogówki
Popełnianym często błędem przy wyborze rozdzielacza, ale także projektowania całości systemu ogrzewania podłogowego jest niebranie pod uwagę materiału, który będzie znajdował się na podłodze. Może to być zarówno sosnowa klepka w formie parkietu, panele podłogowe, płytki lub wykładzina. W każdym z tych przypadków moc grzewcza musi być odpowiednio dostosowana do potrzeb i możliwości, a także wytrzymałości i cech naturalnych materiału. Warto też pamiętać, że zamieniając pokrycie podłogowe, na przykład z paneli na płytki lub nakładaniu warstwy nowych płytek na stare, może dojść do znacznej utraty energii przy ogrzewaniu podłogowym, a w przypadku zmian należy bardzo ostrożnie postępować ze zwiększaniem temperatury mocy układu grzewczego.
Projektując samodzielnie ogrzewanie należy zwrócić uwagę na inne systemy znajdujące się w pobliżu – przewody elektryczne, rury z gazem itd. Brak odpowiednich planów i oznaczeń może okazać się niezwykle problematyczny podczas ewentualnych napraw w przyszłości.
Dobry rozdzielacz do podłogówki to wygoda, oszczędność i zdrowie
Wybór odpowiedniego rozdzielacza do ogrzewania podłogowego będzie miało dobry wpływ na Twoje zdrowie, komfort oraz… portfel. Dobór modelu i funkcjonalności pozwoli na minimalizowanie strat energii podczas ogrzewania powierzchni. Co więcej – w przypadku alergików tego typu ogrzewanie pozwoli na ograniczenie rozprzestrzeniania się alergenów na przykład w kurzu, a codzienne bose spacerowanie po ciepłej podłodze przyniesie wiele wygody.