Postęp technologiczny jest widoczny w każdym obszarze naszego życia. Namacalnym dowodem tego, jak zmieniła się technologia jest budownictwo. Współczesne domy charakteryzują się zaawansowaną automatyką, dobrą izolacyjnością termiczną i wysoką funkcjonalnością. Poszczególne rozwiązania dobierane do nowoczesnych budynków są najwyższej jakości. Muszą posiadać określone cechy i spełniać coraz bardziej zaostrzane normy. Nie bez znaczenia są również obecnie panujące trendy.
Newralgicznym obszarem każdego domu jest system ogrzewania. Obecnie, rynek oferuje bardzo szeroki wybór urządzeń grzewczych spełniających normy emisyjne i wymagania nowoczesnych, inteligentnych domów. Wśród najbardziej popularnych technologii znajdziemy zarówno, te które są znane od wielu lat, a nawet dekad oraz zyskujące dopiero zaufanie użytkowników. Czym zatem ogrzać nowoczesny budynek mieszkalny? Poniże przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek, gdy wybieramy piec centralnego ogrzewania.
Ogrzewanie nowoczesnego domu – Jeśli szukamy oszczędności
Oszczędności można rozpatrywać na dwa sposoby. Po pierwsze jest to cena zakupu. Tutaj zdecydowanie przeważają tradycyjne rozwiązania takie jak kotły gazowe lub te zasilane paliwem stałym. Koszt takiej inwestycji jest ponad dwukrotnie niższy, niż w przypadku nowoczesnych pomp ciepła.
Drugim aspektem jest oszczędność podczas eksploatacji. Tutaj sytuacja nieco się odwraca. To pompy ciepła są obecnie urządzeniami, których eksploatacja przynosi największe oszczędności.
Szacuje się, że koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą pompy ciepła wynosi nieco ponad 0,1 zł. Dla porównania, dla kotła gazowego lub kotła zasilanego pelletem wartości te mogą być dwukrotnie wyższe. Ogrzewanie domu energią elektryczną to już ponad czterokrotnie wyższy koszt. Oczywiście na ostateczny koszt ogrzewania domu wpływa wiele czynników (m.in. izolacyjność termiczna czy też rodzaj zastosowanej wentylacji).
Ogrzewanie nowoczesnego domu – Jeśli szukamy ekologii
W tym przypadku, pierwsza na myśl przychodzą odnawialne źródła energii w postaci pomp ciepła. Prawdą jest, że są to urządzenia wywierające najbardziej pozytywny wpływ na środowisko. Nie można jednak zapominać, że kotły na pellet to również alternatywne źródło energii. Pellet to biomasa, czyli paliwo naturalnego pochodzenia. Za ekologicznością kotłów na pellet stoi certyfikat Ecodesign. Jest to dyrektywa Unii Europejskiej narzucająca restrykcyjne normy emisyjne i sprawnościowe na urządzenia grzewcze.
Certyfikat Ecodesign gwarantuje też ekologiczność mniej oczywistych rozwiązań jakimi są kotły na ekogroszek. Na rynek są dopuszczane wyłącznie urządzenia posiadające ten dokument, co sprawia, że również ogrzewanie domu paliwem będącym pochodną węgla może być ekologiczne.
Ogrzewanie nowoczesnego domu – Jeśli szukamy komfortu
Wszystkie powyższe technologie charakteryzują się wysoką funkcjonalnością i ergonomią. Kotły gazowe, ogrzewanie elektryczne i pompy ciepła są całkowicie autonomiczne i bezobsługowe. Nowoczesne kotły na paliwo stałe, wyposażone w podajnik wymagają jedynie uzupełnienia zasobnika (raz na kilka dni). Sterowanie procesem spalania za pośrednictwem urządzeń mobilnych już nikogo nie dziwi i staje się standardem w nowoczesnych domach.
Fot. tytułowa źródło: Pexels by Pixabay