Jakie rodzaje wentylacji stosowane są w domach jednorodzinnych?

wentylacja w domu jednorodzinnym

Dobrze ocieplony i szczelny dom wymaga odpowiedniej wentylacji. Optymalna wymiana powietrza jest podstawowym warunkiem zdrowia oraz komfortu przebywania w mieszkaniu, a także zapobiega niszczeniu konstrukcji poprzez wilgoć. Instalacja wentylacyjna nie musi wcale być bardzo droga. Jeżeli zostanie odpowiednio dostosowana do nieruchomości będzie wiązało się to z odzyskiem ciepła i oszczędnościami. W starszych domach nieszczelne drzwi oraz okna, a także inne mostki ciepła sprawiały, że wymiana powietrza była bardzo częsta. Nie było problemu z wentylacją, jednak wiązało się to z brakiem oszczędności. Jakie rodzaje wentylacji obecnie wymieniamy?

Użytkowane dziś domy bardzo się zmieniły w stosunku do lat poprzednich. Dobre ocieplenie, nowe, ekologiczne technologie przyczyniły się do pogorszenia tzw. wentylacji grawitacyjnej, czyli naturalnej. Zapobieganiem mostkom termicznym ograniczyły utratę ciepła, lecz przy tym wpłynęły na mniejszy komfort i gorsze samopoczucie lokatorów. Wentylacja ma bardzo duże znaczenie, dlatego istnieje konieczność dobrania jej do indywidualnych potrzeb domowników. Należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak temperatura wewnątrz domu, kratki wentylacyjne i ich wielkość oraz profesjonalny montaż wentylacji, działania wentylacji grawitacyjnej oraz ewentualne opary substancji chemicznych.

Typy i rodzaje wentylacji

Dopływające z zewnątrz świeże powietrze usuwa dwutlenek węgla i podnosi poziom tlenu. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach dodatkowych zanieczyszczeń takich jak: dym papierosowy, opary farb, lakierów itp.

Dopływające świeże powietrze z zewnątrz skutecznie usuwa dwutlenek węgla oraz podnosi poziom zdrowego tlenu. To bardzo istotne szczególnie jeżeli w mieszkaniu mamy do czynienia z czynnikami takimi jak lakiery, farby, czy dym papierosowy.

Istnieje kilka rodzajów wentylacji. Jest to między innymi wentylacja grawitacyjna, wentylacja mechaniczna, czy wentylacja mieszająca. Poniżej pokrótce opiszemy każdą z nich.

Wentylacja naturalna grawitacyjna

Wentylację grawitacyjną udało nam się opisać już wcześniej. Nie potrzebujemy do niej żadnych mechanizmów i polega na swobodnej wymianie powietrza, która odbywa się na skutek ruchu powietrza, która z kolei zostaje wywołana różnicą temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku. Przy tym sposobie wentylacji przewody wentylacyjne powinny być zamontowane prawidłowo, a okna wyposażone powinny być w nawiewniki.

Wentylacja mechaniczna

Wentylację mechaniczną możemy nazwać także wymuszoną. Wymiana powietrza w tym przypadku to skutek działania urządzenia wentylacyjnego, który napędzany jest silnikiem elektrycznym. Mechanizm daje możliwość sterowania i kontroli nad systemem. Taki rodzaj wentylacji jest bardziej skuteczny niż naturalny, lecz jest stosunkowo rzadko wybieranym rozwiązaniem.

Ten artykuł powie więcej na temat działania wentylacji w domu i biurze.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Takie systemy wentylacyjne oparte są o zasadę wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, który odpowiedzialny jest za odzysk ciepła z powietrza wychodzącego z domu. To rozwiązanie w stosunku do poprzednich cechuje się podwyższonym standardem ekologicznym oraz ekonomicznym. Zapewnia także większy komfort mieszkańcom.

Wentylacja mieszająca

Wentylacja mieszająca występuje także pod nazwą wentylacji strumieniowej. Z założenia takie działanie zmusza powietrze zanieczyszczone do jak najszybszego wymieszania z czystym oraz wydalenia powietrza zużytego na zewnątrz. Takie działanie oraz napływ powietrza świeżego możliwe jest po odpowiednim zaprojektowaniu nawiewników powietrza. Taki wymiennik ciepła jest między innymi gwarantem niedopuszczenia do zawilgocenia ścian.

Wentylacja wyporowa

W takim przypadku dzieli się pomieszczenie na dwie strefy – dolna oraz górną. W pierwszej zazwyczaj przyjmuje się pozycję siedzącą, w drugiej stojącą. Świadomie zarządza się akumulacją nieczystości np. bliżej sufitu oraz zachowania świeżego powietrza tam, gdzie najczęściej przebywają domownicy.

Wentylacja hybrydowa

Jest to połączenie wentylacji naturalnej z mechaniczną. Wentylacja hybrydowa działa na zasadzie łączenia tych dwóch systemów. Naprzemiennie działa zależnie od warunków atmosferycznych oraz tych panujących w pomieszczeniu.

Exit mobile version