Chciałbym przedstawić Wam, kolejną z moich własnoręcznych konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych jaką wykonałem w łazience na poddaszu. Pierwszym etapem konstrukcji było wykonanie zabudowy płytami KG stelaża wc podwieszanego geberit oraz stelaża bidetu z koła. Oba stelaże usytuowane są na środku bocznej ścianki łazienki tuż przy drzwiach wejściowych. Postanowiłem wzdłuż całej ściany odsunąć się na szerokość stelaży, a górną część tworzącą półkę zrobić na odpowiedniej wysokości, tak by uniknąć cięcia płytek ceramicznych. (Oczywiście zabrakło parę centymetrów ale fliziarze sobie jakoś poradzili.)
Konstrukcja z profili UD,CD.Zabudowa stalaż wc geberit duofix, stelaż bidet koło
Drugim etapem zabudowy w łazience, było wykonanie ozdobnych gzymsów z oświetleniem górnym halogenowym (tzw. spot light, downlight etc). Półki pod sufitem (tzw. gzymsy) przebiegają nad zabudową stelażów oraz wzdłuż łazienki na ścianie z lustrem.
Wykonałem również dwie pionowe kolumny łączące półki przy suficie z konstrukcją zabudowy stelaży. Kolumny posiadają wnękę na taśme led – podświetlenie środkowej części ściany na której będą duże dekory z płytek ceramicznych. Tubądzin pop green.
Poniższe pierwsze trzy zdjęcia przedstawiają gotową konstrukcję.
Wymiarowanie konstrukcji
Zastosowane profile: cd60,ud30,uw50>
Wykonanie konstrukcji rozpocząłem, od naniesienia na ścianie i suficie lini, za pomocą sznurka do trasowania, następnie do ściany przymocowałem kołkami szybkiego montażu profile ścienne ud30. W przypadku sufitu, gdzie miałem już zrobiony sufit podwieszany z płyt kg, profil uw starałem się przykręcić wkrętami tak by trafić w profil cd konstrukcji sufitu. Tam gdzie nie było na to szansy musiałem zastosować kołki do płyt kartongips tzw. kołki „driva” (zdjęcie na samym dole) jest to szeroki kołek w kształcie spirali, który wkręca się w wywiercony otwór (mniejszy niż posiadany driva – ja robiłem wiertłem fi8) w płycie kg, a następnie profil przykręca się do niego zwykłym wkrętem 3,5×2,5(ja zastosowałem kręty do drewna ze względu na ich szerszy gwint).
Kolejne czynności to tworzenie szkieletu konstrukcji z profili uw oraz cd, co widać na poniższych zdjęciach.
Profile cd60 nitowałem do profili ud30 by uzyskać sztywność całej konstrukcji.
Po wykonaniu stabilnego szkieletu, przykręciłem odpowiednio docięta płytę kartonowo-gipsową do dolnej części zabudowy, wywierciłem otworu pod halogeny i wykonałem instalacje elektryczną.
Sufit dwupoziomowy z podświetleniem taśmą led
Na suficie wykonałem konstrukcję która tworzy drugi poziom sufitu, prostokąt przebiega wzdłuż całego sufitu od drzwi do okna.
Podwieszany prostokąt posiada na swoich bokach wnękę w której zainstaluje taśmę led która będzie podświetlała sufit białym światłem.
Szkielet tej konstrukcji wykonałem „na podłodze” skręcając (nitując) profile uw50 w prostokąt i przykręciłem pasek płyty kartongips do bocznej ścianki profilu ud30.
Profile ud30 we wnęce pomalowałem białą farbą do aluminium, aby nie było widać z dołu surowego profilu.
Gotową solidnie spójna konstrukcję (szkielet) przykręciłem do sufitu, gdzieniegdzie stosując kołek driva w płycie kartonowo-gipsowej.
Gdy prostokąt z profili już wisiał wykonałem instalację elektryczną w konstrukcji, dla halogenów oraz podświetlenie taśmą led. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca przewody doprowadziłem do gzymsy nad stelażami wc, gdzie zamontowany będzie zasilacz 12v do taśmy led i halogenów. Światło podświetlenie będzie włączane przez czujkę ruchu, wraz z podświetleniem pionowych kolumn i wanny w części łazienkowej.
Wykończenie konstrukcji spoinowanie, szpachlowanie, narożniki
Gotową konstrukcję zagruntowałem, wszystkie rogi zabezpieczyłem narożnikami aluminiowymi do suchej zabudowy.
Połączenia płyt spoinowałem z zastosowaniem flizeliny, a połączenia ze ściana i sufitem wtapiałem papierową taśmę w gips szpachlowy.
Do spoinowania stosowałem gips knauf uniflott, a jako drugą warstwę gips szpachlowy Semin CE78 (wg. mnie bardzo dobry).
Driva Kołki montażowe do płyt kartonowo-gipsowych
Efekt końcowy wraz z płytkami na ścianach, można zobaczyć we wpisie:
„Łazienka na poddaszu Tubądzin colour pop green„.
Ten kołek Riva pokazany na zdjęciu nie służy a wręcz nie nadaje się do wkręcania w płyty kartonowo-gipsowe tylko i wyłącznie do styropianu.
Do styropianu są takie z wielkim gwintem, te są własnie do płyt, są jeszcze metalowe, i ciemno szare. (ps. prowadzę sklep metalowy)
Niemiec płakał jak sprzedawał, ja płakałem jak mi do domu wleźli partacze.
Dopiero na Obejma udało się znaleźć sprawdzoną firmę.
Widać, że fachowa robota, dobrze, że mamy w dzisiejszych czasach dostępne profile i płyty gipsowo-kartonowe. Szybki montaż, idealnie proste kąty, dobre wykończenie i dowolne figury tworzone z takich materiałów. Często u nas też wykorzystujemy przy robieniu wentylacji, czy klimatyzacji tego typu metody wykończenia.
A jeszcze lepiej korzystać z gotowych profilów styropianowych. W mojej firmie wykonujemy gzymsy zarówno do wnętrz jak i na elewacje w dowolnych wymiarach: hXXp://www.dekostyr.pl/oferta/gzymsy Zapraszam do zapoznania się zanim zdecydujecie się na prace ludzi z zewnątrz 🙂
bardzo fajny pomysł
Polka z podswietleniem pod sufitem, to wpis w ktorym przedstawiam najprostsza konstrukcje na polke z podswietleniem. Konstrukcja ta jest jednopoziomowa, tzn. profile obwodowe UD, oraz profile nosne CD sa na jednej plaszczyznie. Jest to polka otwarta. W innym wpisie przedstawilem rowniez wariant polki zamknietej.