Konstrukcje z regipsu w łazience, gzyms z oświetleniem

taśma led w suficie podwieszanym

Chciałbym przedstawić Wam, kolejną z moich własnoręcznych konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych jaką wykonałem w łazience na poddaszu. Pierwszym etapem konstrukcji było wykonanie zabudowy płytami KG stelaża wc podwieszanego geberit oraz stelaża bidetu z koła. Oba stelaże usytuowane są na środku bocznej ścianki łazienki tuż przy drzwiach wejściowych. Postanowiłem wzdłuż całej ściany odsunąć się na szerokość stelaży, a górną część tworzącą półkę zrobić na odpowiedniej wysokości, tak by uniknąć cięcia płytek ceramicznych. (Oczywiście zabrakło parę centymetrów ale fliziarze sobie jakoś poradzili.)

Konstrukcja z profili UD,CD.Zabudowa stalaż wc geberit duofix, stelaż bidet koło

Drugim etapem zabudowy w łazience, było wykonanie ozdobnych gzymsów z oświetleniem górnym halogenowym (tzw. spot light, downlight etc). Półki pod sufitem (tzw. gzymsy) przebiegają nad zabudową stelażów oraz wzdłuż łazienki na ścianie z lustrem.
Wykonałem również dwie pionowe kolumny łączące półki przy suficie z konstrukcją zabudowy stelaży. Kolumny posiadają wnękę na taśme led – podświetlenie środkowej części ściany na której będą duże dekory z płytek ceramicznych. Tubądzin pop green.

Poniższe pierwsze trzy zdjęcia przedstawiają gotową konstrukcję.

Wymiarowanie konstrukcji

Zastosowane profile: cd60,ud30,uw50>

Wykonanie konstrukcji rozpocząłem, od naniesienia na ścianie i suficie lini, za pomocą sznurka do trasowania, następnie do ściany przymocowałem kołkami szybkiego montażu profile ścienne ud30. W przypadku sufitu, gdzie miałem już zrobiony sufit podwieszany z płyt kg, profil uw starałem się przykręcić wkrętami tak by trafić w profil cd konstrukcji sufitu. Tam gdzie nie było na to szansy musiałem zastosować kołki do płyt kartongips tzw. kołki „driva” (zdjęcie na samym dole) jest to szeroki kołek w kształcie spirali, który wkręca się w wywiercony otwór (mniejszy niż posiadany driva – ja robiłem wiertłem fi8) w płycie kg, a następnie profil przykręca się do niego zwykłym wkrętem 3,5×2,5(ja zastosowałem kręty do drewna ze względu na ich szerszy gwint).

Kolejne czynności to tworzenie szkieletu konstrukcji z profili uw oraz cd, co widać na poniższych zdjęciach.
Profile cd60 nitowałem do profili ud30 by uzyskać sztywność całej konstrukcji.
Po wykonaniu stabilnego szkieletu, przykręciłem odpowiednio docięta płytę kartonowo-gipsową do dolnej części zabudowy, wywierciłem otworu pod halogeny i wykonałem instalacje elektryczną.

Sufit dwupoziomowy z podświetleniem taśmą led

Na suficie wykonałem konstrukcję która tworzy drugi poziom sufitu, prostokąt przebiega wzdłuż całego sufitu od drzwi do okna.
Podwieszany prostokąt posiada na swoich bokach wnękę w której zainstaluje taśmę led która będzie podświetlała sufit białym światłem.
Szkielet tej konstrukcji wykonałem „na podłodze” skręcając (nitując) profile uw50 w prostokąt i przykręciłem pasek płyty kartongips do bocznej ścianki profilu ud30.
Profile ud30 we wnęce pomalowałem białą farbą do aluminium, aby nie było widać z dołu surowego profilu.
Gotową solidnie spójna konstrukcję (szkielet) przykręciłem do sufitu, gdzieniegdzie stosując kołek driva w płycie kartonowo-gipsowej.
Gdy prostokąt z profili już wisiał wykonałem instalację elektryczną w konstrukcji, dla halogenów oraz podświetlenie taśmą led. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca przewody doprowadziłem do gzymsy nad stelażami wc, gdzie zamontowany będzie zasilacz 12v do taśmy led i halogenów. Światło podświetlenie będzie włączane przez czujkę ruchu, wraz z podświetleniem pionowych kolumn i wanny w części łazienkowej.

Wykończenie konstrukcji spoinowanie, szpachlowanie, narożniki

Gotową konstrukcję zagruntowałem, wszystkie rogi zabezpieczyłem narożnikami aluminiowymi do suchej zabudowy.
Połączenia płyt spoinowałem z zastosowaniem flizeliny, a połączenia ze ściana i sufitem wtapiałem papierową taśmę w gips szpachlowy.
Do spoinowania stosowałem gips knauf uniflott, a jako drugą warstwę gips szpachlowy Semin CE78 (wg. mnie bardzo dobry).

 

Driva Kołki montażowe do płyt kartonowo-gipsowych

 

 
 
Efekt końcowy wraz z płytkami na ścianach, można zobaczyć we wpisie:
Łazienka na poddaszu Tubądzin colour pop green„.
 
 
 

Zobacz inne wpisy w których przedstawiam swoje konstrukcje z regipsów.

Exit mobile version