Tumany kurzu potocznie zwane kotami, które wyłażą zwykle wtedy, gdy odwiedzą nas goście i mało tego, przy każdym, minimalnym ruchu powietrza cwałują przez cały pokój demonstrując gościom swe okazałe kształty, a właścicielom mieszkania udowadniając, że wcale tak dobrze nie posprzątali; pisma, z kategorii tych niegrzecznych, papierki po słodyczach zjedzonych w tajemnicy przed rodzicami, podobno nawet czasem i potwory, którym znudziło się siedzenie w szafie… Co jeszcze może się ukrywać pod łóżkiem? Okazuje się, że lista jest długa, a pomysły na zagospodarowanie tej przestrzeni – całkiem kreatywne.
Szuflady
Przestrzeń pod łóżkiem to świetne miejsce do przechowywania. I wcale nie mówimy tu o skrzyni na pościel, bo byłoby to zbyt oczywiste. W szufladach będących elementem konstrukcyjnym łóżka prócz kołdry, poduszki i koca można schować właściwie wszystko – rzeczy, które są nam potrzebne, jednak nie korzystamy z nich codziennie. Jeżeli rama łóżka nie została wyposażona w dolne szuflady i wspiera się na nogach, pod łóżko można wsunąć pudełka z różna zawartością, które można wykorzystać alternatywnie zamiast szuflad. Istnieje jeszcze trzecia opcja. Wybierając futon – materac typu japońskiego w zasadzie nie mamy ramy łóżka. Jeśli brakuje nam miejsca do przechowywania możemy wybudować podest, na którym następnie umieścimy materac. W szufladach podestu możemy natomiast ukryć wszystko to, co nie zmieściło się w szafach.
Antresola i łóżko piętrowe
W wysokich wnętrzach, gdzie sufity sięgają znacznie powyżej 3 m, pomieszczenia sąsiadują ze sobą nie tylko w poziomie, ale mogą też piąć się w górę. Sposobem na magiczne powiększenie się metrażu w jednopoziomowym mieszkaniu jest wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni na antresoli. Najczęściej urządzamy na niej sypialnię. A skoro mowa o sypialni, to musi w niej być łóżko. Zatem, przestrzeń pod antresolą, jest jednocześnie przestrzenią pod łóżkiem, którą możemy wykorzystać znacznie bardziej kreatywnie niż za pomocą szuflad. To dobre miejsce na kącik czytelniczy czy miejsce relaksu z sofą i telewizorem w roli głównej. Podobnie sytuacja rysuje się w przypadku łóżka piętrowego. Zwykle takie łóżka służą rodzeństwu, jednak równie dobrze można je wstawić do niewielkiego pokoju jedynaka. Demontując dolne łóżko lub wybierając mebel z jednym – górnym łóżkiem oszczędzamy sporo przestrzeni, w której można urządzić np. kącik do nauki. Wstawiając jednak biurko pod łóżkiem należy mieć na uwadze, utrudniony dostęp naturalnego światła, dlatego warto pamiętać o dodatkowym doświetleniu strefy nauki. Przestrzeń pod łóżkiem to również świetne miejsce na zorganizowanie kącika zabaw dla młodszych dzieci. Zarówno antresola, jak i łóżko piętrowe pozostawiają sporo przestrzeni, którą można funkcjonalnie wykorzystać. Pomysłów jest naprawdę wiele.
Garderoba
Innym ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie łóżka na szafie. No … może nie dosłownie, bo może ktoś woli opcję, w której to szafa jest pod łóżkiem. Jakiekolwiek rozwiązanie wybierzemy będzie dobrze. Niewielkie przestrzenie zmuszają niejednokrotnie do kreatywności. Przecież właściciele małych mieszkań też gotują, też mają ubrania sezonowe, korzystają z różnego rodzaju sprzętów … to wszytko trzeba przecież gdzieś schować. Powstaje więc pytanie – sypialnia czy szafa? Okazuje się, że nie trzeba rezygnować z jednego, by mieć drugie. Rozwiązaniem jest stworzenie mebla, który połączy funkcję wypoczynku i przechowywania pozostawiając jeszcze sporo przestrzeni na urządzenie salonu.
Przestrzeń pod łóżkiem to, jak się okazuje miejsce z niemałym potencjałem. Bez względu na to, czy mówimy o pokoju dziecięcym, sypialni dorosłych czy niewielkiej kawalerce, warto wykurzyć spod łóżka kłębiące się tam koty kurzu, wypędzić potwory, a papierki wyrzucić do kosza. W ten sposób odzyskamy sporo miejsca, które można praktycznie wykorzystać. Pod łóżkiem możemy mieć przecież garderobę na ubrania, fantastyczny kącik zabaw, miejsce d nauki czy pracy lub świetny salon. A więc do dzieła. Czas odzyskać nieco miejsca. Strzeżcie się potwory!
źródło zdjęć: domowyporadnik.info, pl.pinterest.com, architectureartdesigns.com, curbly.com, huffingtonpost.com, cuckooland.com, pinthemall.net, deavita.com, behance.net