Linoleum kojarzy się głównie z podłogą i z minionym okresem PRL-u. Nie do końca są to słuszne skojarzenia. Linoleum było popularnym wykończeniem podłogi w tamtym czasie. Po kilku latach powróciło w nowej estetyce i znakomicie zastępuje panele, czy drewnianą podłogę. Różne wzory tego materiału przypominają do złudzenia panele podłogowe. Jest to materiał zdecydowanie tańszy, niewymagający kupowania dodatkowych akcesoriów montażowych, ani precyzji w położeniu. Linoleum nadaje się nie tylko na podłogi. Ostatnio ponownie stał się modny trend wnętrzarski – linoleum na meblach. Warto przyjrzeć się mu bliżej.
Linoleum na meblach – ciekawy trend
Linoleum ma wielorakie zastosowanie. Bywa stosowane jako tapeta w kuchni nad kuchenką lub okapem, ponieważ łatwo je utrzymać w czystości i zapobiega brudzeniu ściany tłuszczem i innymi kuchennymi plamami. Linoleum na meblach nie jest żadną nowością. Często zastępowało okleinę i służyło do odnawiania lub dekorowania mebli w czasach kiedy były one trudno dostępne.
Pokrywanie blatów stołów, ław bądź frontów szafek linoleum jest praktykowane od lat. Obecnie linoleum na meblach to nie tylko sposób odnawiania mebli, ale także nowe meble wykończone linoleum. Warto zaznaczyć, że linoleum jest coraz częściej postrzegane jako materiał pożądany i prestiżowy. Rewolucja we wzornictwie i jakości linoleum, pozwala, aby użytkownik zapomniał o przeszłości i odkrył na nowo ten materiał.
Walory użytkowe linoleum
Od pewnego czasu do łask projektantów mebli i zwykłych użytkowników wracają materiały wykończeniowe, które modne były 30, 40, czy 50 lat temu. Podkreśla się ich funkcjonalność. Dzięki nowoczesnej technologii zyskują wspaniałą jakość i nowe, dostosowane do potrzeb współczesnego użytkownika wzornictwo. Jednym z takich materiałów wykończeniowych jest linoleum. Jego ogromną zaletą jest odporność na odciski palców, uszkodzenia i środki chemiczne oraz bakteriostatyczność. Linoleum na meblach sprawdza się tak samo dobrze, jak na podłodze. Stylowe stoły, regały i stołki pokazują w pełni możliwości, jakie daje linoleum. Stanowią one najlepszy dowód, że warto sięgać po meble wykończone linoleum.
Drugie życie mebli – linoleum na meblach
Meble, jak każdy przedmiot po pewnym czasie zużywają się, widać na ich ślady użytkowania. Uszkodzenia mechaniczne, plamy, zarysowania sprawiają, że meble przestają wyglądać ładnie. Trudno się czasami ich pozbyć, jeżeli funkcjonalne, pakowne, stanowią pamiątkę rodzinną lub wiążą się z jakimiś ważnymi wydarzeniami w życiu rodziny. Ich wygląd można poprawić w prosty sposób i to bez wydawania majątku – wystarczy odnowić je za pomocą linoleum. Jest to sposób tani i pozwalający na dużą dozę kreatywności. Linoleum na meblach cechuje olbrzymia gama kolorów. Chroni meble przed zabrudzeniem lub innymi uszkodzeniami.
Na całe meble lub jedną szafkę
Zmiana koloru ścian może spowodować nie będą pasowały kolorystycznie do reszty wystroju. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zmiana ich koloru za pomocą linoleum. Można obkleić cały komplet lub tylko jedną szafkę, tworząc akcent kolorystyczny ożywiający wnętrze. Linoleum na meblach sprawia, że pomieszczenie nabiera nowego, ciekawego wyglądu. W standardowej ofercie mebli dominują kolory drewna, biel, kolor betonu, popiel lub czarny. Kolorowe akcenty mogą mieć co najwyżej meble do pokoju dziecięcego lub kuchni. Jeżeli chcemy ożywić pomieszczenie to przyklejenie linoleum na szafkę w pastelowym lub jaskrawym kolorze jest dobrym pomysłem. Linoleum może mieć także wzór drewna i cegły. Taki deasing daje niesamowite możliwości aranżacyjne i stanowi oryginalny element wykończenia wnętrz.
Linoleum na meblach to trend, który ma szansę utrzymać przez wiele lat. Przemawia za tym funkcjonalność tego materiału i niska cena. Użyteczność, estetyka i niewielki koszt oraz łatwość montażu to cechy linoleum, które znacząco wpływają na jego popularność. Bez problemu można znaleźć wzory, które dopasować można do stylu danego pomieszczenia.