Męczennica jest to roślina dekoracyjna o niespotykanych kwiatach. Wywodzi się ona ze strefy podzwrotnikowej i międzyzwrotnikowej. Do Europy została sprowadzona dopiero w 18 wieku za sprawą hiszpańskich misjonarzy. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się kupić nasiona passiflory?
Męczennica – podstawowe informacje
Męczennica (inna popularna nazwa tej rośliny to passiflora) to ozdobna, wieloletnia roślina zaliczana do rodziny męczennicowatych. W naturalnych warunkach można ją podziwiać w Azji Południowo-Wschodniej, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Afryce, a także Australii. Męczennica ma postać zdrewniałego u nasady kłącza. Jej pędy mogą osiągać nawet kilkadziesiąt metrów długości. Roślina wytwarza wąsy czepne, za pomocą których przytwierdza się do podpór. Męczennica posiada ogonkowe, wiecznie zielone, naprzemianległe liście. Jest ona uprawiana przede wszystkim ze względu na okazałe kwiaty o bardzo ciekawej budowie. Wyrastają one w parach lub pojedynczo. Charakteryzują się one mocno rozwiniętym dnem kwiatowym, pięciodziałowym kielichem, pięciodziałową koroną, a także trójokółkowym przykoronkiem. Okres kwitnienia passiflory rozpoczyna się w czerwcu i trwa zazwyczaj do września. Kwiaty zapylane są przez pszczoły i motyle. Owocem passiflory jest jadalna, jednokomorowa jagoda (zawiera ona wiele cennych substancji odżywczych). Męczennice są w stanie przystosowywać się do otoczenia (zjawisko mimikry). Owoce passiflory znajdują zastosowanie w przemyśle kosmetycznym.
Jak wygląda uprawa męczennicy?
Osoby pragnące uprawiać męczennicę muszą zdawać sobie sprawę, że roślina ta wywodzi się z bardzo ciepłego klimatu i nie posiada odporności na niskie temperatury. Idealna jest dla niej temperatura pokojowa, dlatego uprawia się ją przede wszystkim w mieszkaniach, ewentualnie w szklarniach i tunelach foliowych.
Odpowiednie dla męczennicy jest stanowisko nasłonecznione (najlepiej sprawdzi się światło rozproszone), ciepłe i zaciszne. Roślina ta potrzebuje gleby przepuszczalnej, zasobnej w składniki pokarmowe, stale wilgotnej, próchnicze, o lekko kwaśnym pH.
Roślina od marca do września znajduje się w stanie spoczynku – w tym czasie należy przenieść ją w chłodne miejsce i ograniczyć podlewanie.
Męczennica – jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje ta roślina?
Passiflora oprócz wysokich temperatur potrzebuje wilgotnego powietrza, dlatego zaleca się jej regularne zraszanie (zabieg ten można powtarzać nawet 3 razy w tygodniu). Męczennica musi mieć stale wilgotne podłoże, dlatego musimy pamiętać o jej regularnym podlewaniu (w przypadku upałów dobrze jest ją podlewać nawet 2 razy dziennie – wcześnie rano i wieczorem). Wiosną zaleca się przycięcie jej pędów. W sytuacji, gdy męczennica rozrasta się zbyt szybko – dodatkowe przycinanie można przeprowadzić także w czerwcu.
Roślinę warto jest nawozić specjalnym nawozem przeznaczonym do kwiatów. Ważne jest ponadto usuwanie przekwitłych kwiatostanów (w ten sposób możemy znacznie przedłużyć okres kwitnienia).
Wybieramy pełnowartościowe nasiona passiflory
Męczennicę można rozmnażać za pomocą nasion i sadzonek. Nasiona tej rośliny dostępne są obecnie w dobrze zaopatrzonych, stacjonarnych i internetowych sklepach ogrodniczych. Nigdy nie kupujmy nasion na wagę, gdyż bardzo często zdarza się, że są one niepełnowartościowe lub/i przeterminowane. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór nasion męczennicy z oferty polskich, renomowanych producentów (pochodzą one z kontrolowanych upraw, dlatego nie są zanieczyszczone). Przed zastosowaniem nasion należy sprawdzić czy ich opakowanie nie jest uszkodzone, a także czy posiadają one aktualny termin przydatności.