W dzisiejszych czasach, z roku na rok rosną koszty ogrzewania domów i mieszkań. Dzieje się tak, ponieważ nieustannie wzrastają ceny surowców energetycznych. Jeśli ktoś decyduje się dziś na zbudowanie domu, czy wybudowanie budynku mieszkalnego, zaczyna przywiązywać coraz większą wagę do „szczelności” budynku. Chodzi o to, by jego ogrzanie kosztowało nas możliwie jak najmniej, a straty ciepła do otoczenia były jak najmniejsze.
W nieco trudniejszej sytuacji są posiadacze wybudowanych już wcześniej domów. Im pozostaje tylko i wyłącznie udoskonalenie istniejącego budynku w taki sposób, by tracił mniej ciepła.
[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”620px” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]W jaki sposób można zacząć oszczędzać na ogrzewaniu, nie stawiając od nowa swojego domu?
Po pierwsze ocieplenie budynku. Dziś jest to zdecydowanie najpopularniejsza forma izolacji ścian, oraz dachów. Dzięki ociepleniu styropianem, czy watą mineralną, nasz dom zatrzymuje więcej ciepła, pozwalając mniejszej jego ilości na wydostawanie się. Na rynku dostępny jest styropian o różnej grubości. Wiadomo, że im grubsza jego warstwa, tym skuteczniejsza izolacja, a zarazem tym niższe rachunki za ogrzewanie. Jednak wraz z grubością styropianu rośnie jego cena. Dlatego trzeba znaleźć tu rozsądny kompromis. Najczęściej ocieplamy domy styropianem 8, 10 lub 12 centymetrowym. Ocieplenie domu może obniżyć nasze wydatki na ogrzewanie o około 20-30%.
Po drugie, montaż izolacyjnych rolet zewnętrznych. W zależności od ilości okien w domu, będzie nas kosztował od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Dziś rolety dostępne są w różnych wzorach i kolorach, dzięki czemu można dopasować je do każdej elewacji. Po zamontowaniu rolet, nasze rachunki za ogrzewanie powinny zmaleć o kolejne 7-10%.
Po trzecie uszczelnienie i wymiana okien. Nowoczesne okna, z podwójnymi, czy potrójnymi szybami, pomiędzy którymi znajduje się próżnia, lub jakikolwiek gaz o słabej przewodności cieplnej także wpływają na spadek rachunków za ogrzewanie o około 5%.
Po czwarte wymiana instalacji grzewczej, oraz samego pieca. Ocieplenie rurek z ciepłą wodą, zastosowanie nowoczesnych pieców kondensacyjnych także zmniejszy nasze rachunki za ogrzewanie o około 10-20%.
[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”620px” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Podsumowując, ulepszenia mające na celu zmniejszenie rachunków za gaz kosztują swoje, jednak takie inwestycje zwracają się często już po kilku, czy kilkunastu latach.
Technologie związane z izolacją cieplną ciągle się zmieniają. Pamiętam, jak jakiś czas temu popularny był styromur. Teraz o styromurze już chyba nie słychać.
I dobrze że są zmiany, tym lepiej jeśli można przy tym zaoszczędzić
Jasne, to co dziś jest normą, kiedyś było nie do pomyślenia. Tempo rozwoju technologii jest niesamowite. To co dziś jest standardem, za 20 lat odejdzie do lamusa i zastąpią to nowe trendy.
w idealnym czasie się ukazało, bo sam początek sezonu grzewczego !
Pozostało tylko wstawić rolety 🙂
Dobry artykuł! 🙂 Ale brakuje jeszcze kwestii ocieplania dachów i poddaszy, przez które może uciekać nawet od 25 – 40% ciepła z naszych domów! Innowacyjną metodą – a co najważniejsze najbardziej skuteczną i wydajną spośród dotychczasowych sposobów jest ocieplanie pianką poliuretanową poprzez natrysk.
Stosując się do tych wszystkich zaleceń, na pewno zauważymy mniejsze zużycie energii, a co za tym idzie – niższe rachunki za ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym oraz klimatyzowanie pomieszczeń w okresie letnim (dla tych szczęśliwców co posiadają klimatyzację w domach ;))
Najlepiej zacząć działania inwestycyjne od audytu termicznego i znalezienia mostków termicznych. To pozwoli ograniczyć budżet modernizacji do niezbędnego minimum!
Ogrzewanie gazowe nadal nie należy do tak tanich jak to na paliwo stałe. Nie mniej jednak ma swoją główną zaletę- jest bezobsługowe 🙂 I jeśli ktoś ceni swój czas i komfort to powinien się zdecydować na taki kociołek. A do tego jeśli zastosuje się energooszczędny kondensacyjny kocioł to ta różnica może nie okazać się aż tak duża. I na szczęście również ceny takich kotłów już nie są tak wyśrubowane jak było to do nie dawna hXXp://www.kreocen.pl/kreowskaz/2013/listopad.html?page=10 Ale tak jak jest napisane w artykule, żeby zaoszczędzić na ogrzewaniu nie wystarczy jedynie zmienić źródła ciepła. Bo przy złych oknach, braku odpowiedniej izolacji cieplnej, niezależnie jaki kociołek będziemy mieć i tak nasze rachunki będą wysokie i nie będziemy mieć gwarancji że będzie ciepło 🙂
W kwestiach oszczędzania ważnym jest rozsądne gospodarowanie energią tzn. dzielenie pomieszczeń na chłodne i ciepłe (najlepiej w fazie projektowej).
Wykorzystać można również gruntowe wymienniki ciepła, rekuperatory, czy też materiały izolacyjne o niski współczynniki przenikania ciepła.
Jak robiliśmy remont u nas w domu to postanowiliśmy zainwestować w płaszcz wodny w związku z tym że mieliśmy w projekcie przewody kominowe, które do tej pory nie były używane. Daje to całkiem dobre efekty, co prawda palenie drewnem nie jest najbardziej opłacalne, ale żywy ogień trzaskający w kominku buduje bardzo przyjemną atmosferę w domu.
Mniej za ogrzewanie – jak to zrobić? Każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. Wszystko zależy od tego, jaki mamy dom (z punktu widzenia energooszczędności). W budynkach już wybudowanych pole manewru najczęściej jest ograniczone. Poprawiamy to co możemy poprawić (szczegóły w artykule). Szczęśliwi jednak Ci, którzy dopiero będą budować.
Mogą wybrać gotowy projekt domu energooszczędnego, który uwzględnia długą listę czynników, mających wpływ na ową energooszczędność. Ważne przy tym jest również to, że wszystkie zastosowane rozwiązania (konstrukcyjne, materiałowe, technologiczne, itd) są ze sobą spójne. Nasz dom będzie dobrze przemyślanym i zorganizowanym mechanizmem. Wszystko musi działać jak w szwajcarskim zegarku.
Inwestując w rozwiązania zmniejszające opłaty za ogrzewanie należy zachować zdrowy rozsądek. Na rynku jest mnóstwo rozwiązań w tym zakresie i z łatwością można utopić duże pieniądze. Każdy przekonuje, że tylko jego rozwiązanie jest najlepsze. Wybierając samodzielnie kilka rozwiązań, też możemy niechcący sobie zaszkodzić. Może się okazać, że każde z rozwiązań stosowane oddzielnie jest super, ale zastosowane razem w jednym domu niekoniecznie. Dlatego warto podejść do tego zagadnienia kompleksowo i z kalkulatorem kosztów. Dobrym rozwiązaniem są gotowe projekty domów energooszczędnych, czy pasywnych, które uwzględniają jednocześnie wiele czynników, które mają wpływ na niższe koszty eksploatacji. Zastosowane rozwiązania wzajemnie się wspierają, a nie wykluczają.
Czyli maksymalne ocieplenie domu (mam na myśli mój domek jednorodzinny) to zastosowanie od wewnątrz wełny mineralnej np Isovera i płyt styropianowych od zewnatz… a co wtedy z oddychaniem? Styropiam nie przepuszcza powietrza…
Dzień dobry,
Nie praktykuje się równoczesnego izolowania domu od wewnątrz i od zewnątrz. W przypadku gdy chcemy zwiększyć opór cieplny danej przegrody należy zwiększyć grubość warstwy izolacyjnej. Izolację od wewnątrz stosuje się jedynie w szczególnych przypadkach np. gdy mamy do czynienia z zabytkowymi fasadami, bądź dodatkowo docieplamy garaż.
Do ocieplenia domu jednorodzinnego w zupełności wystarczy wyłącznie wełna mineralna. Zapraszam na stronę http://www.isover.pl w celu zapoznania się z ofertą marki.
W razie dodatkowych pytań jestem do Pana dyspozycji.
Pozdrawiam
Paweł Stefański
____________________
Online Ekspert ISOVER
Czyli polecacie Państwo materiały Isovera? Byłam na ich stronie i oferta jest imponująca… zakupię już wełnę na ściany, kierownik budowy nie znał ich materiałów
Ktoś korzystał może z aku-płyty Isovera? Jak wrażenia?
Aku-płyta spoko. Nie jest aż taka droga. Zrobiłem nią izolację akustyczną ścianek działowych. Ma też godło Teraz Polska i certyfikat Keymark, jeżeli Cię to interesuje 😉
Jakoś wzbudzają zaufanie we mnie towary oznakowane „Teraz Polska”. Aku -płytę zakupię też na wygłuszenie ścianek sypialni. Wychodzi na to, że będzie w moim domu dużo materiałów Isovera…
A Uni-Mata albo Super-Mata, korzystał ktoś, myślę, żeby je na poddasze zastosować?
Witam,
Uni-Mata oraz Super-Mata to bardzo dobry wybór do zaizolowania poddasza. Aby uniknąć mostków cieplnych rekomenduję ułożenie dwuwarstwowe.
Innym produktem godnym polecenia do wykorzystania przy izolowaniu podasza jest Profit-Mata:
hXXp://www.isover.pl/Nasza-oferta/Profit-Mata
Pozdrawiam,
Paweł Stefański
____________________
Online Ekspert ISOVER
Osobiście uważam, że drzwi zewnętrzne dużo znaczą w ociepleniu budynku. Przekonałem się na tym na własnej skórze, tanie drzwi przepuszczały ciepło i były mało bezpieczne.
Dziękuję za poradę p. Pawle. W takim razie wezmę pod uwagę również Profit-Matę 😉
Warto także zastosować samą formę ogrzewania nowoczesnego, ekologicznego i energooszczędnego. Może być to, np. pompa ciepła, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, kondensacyjny kocioł gazowy. Wszystkie typy ogrzewania są objęte dofinansowaniem w programie Kawka we Wrocławiu, więc jeśli ktoś lub
Ty jesteś z tego obszaru to polecam, nawet rodzinie powiedzieć, która ma stare kotły węglowe, czyli potocznie piece i nimi grzeją we Wrocławiu. Można uzyskać dofinansowanie nawet 70%.
Ja jednak uważam że najwięcej ciepła ucieka przez dach . Według mnie to dach należy porządnie zaizolować. Przed minioną zimą to zrobiłem i efekt był odczuwalny . Udało mi się to dobrze zrobić ponieważ podszkoliłem się na filmie hXXp://www.isover.pl/Skola-izolacji/Filmy-nontazowe Poszło łatwo.
Witam, może mi ktoś podpowiedzieć, Jaka jest izolacyjność akustyczna dachu płaskiego izolowanego wełną mineralną isover?
Dzięki za namiar na ten film Kamil. Spadłeś mi z nieba. Najpierw spróbuję sam, a dopiero potem będę wołał o pomoc ,,fachowców” 😉
Pit , Znajdziesz tam jeszcze inne filmy , które można wykorzystać do nauki prawidłowego ocieplenia : ścian i podług. Nawet jak weźmiesz fachowców to będziesz wiedział jak należy porządnie ocieplić pomieszczenie.
a jaką grubość izolacji poddasz zaleca Isover i jaki produkt ?
Witam ponownie,
tak jak pisałem powyżej, do izolacji poddasza rekomenduję wełny Isover Super-Mata oraz Profit-Mata.
W przypadku Super-Maty zalecana grubość izolacji w ułożeniu dwuwarstwowym to 25 cm, w przypadku Profit-Maty 30 cm.
Pozdrawiam,
Paweł Stefański
____________________
Online Ekspert ISOVER
Witam! Zainteresowałem się produktem firmy Isover, który się nazywa Aku-płyta. Zastanawiam się czy ten produkt również ociepla, czy tylko wygłusza?
monkey, aku-płyta ociepla i wygłusza. Mam nią wyłożone skosy dachu . Jest ciepło i cicho .
Witam ponownie,
Każda wełna mineralna marki Isover ze względu na swoje właściwości, pełni podwójną funkcję: izolacji termicznej oraz akustycznej.
Aku-Płyta jest dedykowana do izolacji akustycznej lekkich ścian działowych, aczkolwiek nierozerwalnie pełni również funkcję izolatora termicznego.
Pozdrawiam
Paweł Stefański
____________________
Online Ekspert ISOVER
a odnośnie podłogi Panie Pawle jak jest zalecana grubość według „szkoły” Isover ?
Panie Jarku, aby odpowiedzieć na Pańskie pytanie muszę otrzymać więcej informacji m.in. co to za podłoga (podłoga na gruncie, strop międzykondygnacyjny) oraz jakiej jest konstrukcji.
Pozdrawiam,
Paweł Stefański
____________________
Online Ekspert ISOVER
witam,
jest to podłoga na poddaszu i tu jestem zainteresowany użyciem właśnie wełny mineralnej jako izolatora akustycznego .
Panie Jarku, jeszcze tylko potrzebowałbym informacji na temat czy jest to poddasze użytkowe czy nieużytkowe. Jest to ważne ze względu na przenoszenie obciążeń zewnętrznych.
Witam, może mi ktoś podpowiedzieć, Jaka jest izolacyjność akustyczna dachu płaskiego izolowanego wełną mineralną isover?
Panie Krzysztofie, bardzo trudno jest podać uśrednioną wartość izolacyjności akustycznej dla dachu. Ponieważ wszystko zależy od jego konstrukcji, rodzaju materiałów z jakich jest wykonany oraz grubości użytej izolacji.
Polecam zapoznać się z materiałami dotyczącymi izolacyjności akustycznej, które dostępne są na stronie marki Isover. Jest w nich podanych wiele przykładów obliczeniowych z konkretnymi wartościami izolacyjności akustycznej.
hXXp://www.isover.pl/content/download/604/4063/version/5/file/Aku-Matrix_04_2013_light.pdf
Pozdrawiam,
Paweł Stefański
____________________
Online Ekspert ISOVER
odpowiadam jest to poddasze tzw. strych raz na jakiś czas jest używany.
No to jestem już po, ocieplona ściana sypialni Aku-płytą Isovera i muszę powiedzieć, że odetchnęłam, JEST O WIELE CISZEJ!
a jaką grubość tej płyty zastosowałeś??
moim zdaniem to im grubsza warstwa tej Aku -płyty to bardziej cicho a cisza w sypialni jest wskazana
Myślę że o oszczędzaniu energii cieplej, trzeba myśleć na etapie projektowania domu. Mniej bałaganu i problemow. Niestety należę do większości i teraz ocieplam dodatkowo. Wykorzystuje wełnę ponieważ bardziej przemawia do mnie. Jest niepalna, Wrony nie rozbiorą mi ścian tak jak u sąsiada.
Ja mam podłogę od piwnicy w starym pokomunistycznym bloku. Ciągnie od niej okropnie , na razie ratuje się wykładzina dywanową ale w zimne dni jednak czyje się wyraźny chłód. Panie Sebastianie, może znajdzie Pan jakiś sposób aby trochę ocieplić tą podłogę?
Za chwilę okres grzewczy i temat wróci jak bumerang. Artykule dość dobrze zagadnienie oszczędzania zostało omówione ale warto przypomnieć, że przez proste błędy tracimy najwięcej.
Po pierwsze, jak płomień grzeje wodę to jest q…. kocioł, piec to jest w Nowej Hucie (wielki). A grzeje się pompą ciepła
Uszczelnienie okien, a konkretniej wymiana na nowe. To robi największą robotę. W moim budynku właśnie okna sprawiały że we wnętrzach był spory ubytek ciepła
Ja mam stare drewniane skrzynkowe okna od 30 lat,jest wiecej do mycia bo sa podwojne wiadomo trzeba cos zasilikonowac i raz na jakis czas zmienic uszczelki,ale okna nie prochnieja wiec po co inwestowac,Raz zrobilam blad bo wymienilam balkonowe bo byly porysowane przez psa i trzy inne na nowe,,,, sa gorsze od tych starych…Ogrzewajac tylko gazem przy powierzchni mieszkalnej 130 m w domu 19 stopni+ ogrzewana piwnica na minimum,koszt lacznie z ciepla woda to w okresie grzewczym niecale 500 zl miesiecznie…