Moda i ekologia coraz częściej łączą się w jedno. Ludzie mają większą świadomość ekologiczną i domagają się od producentów, aby w trakcie wytwarzania różnych przedmiotów dbali o środowisko. W życiu codziennym wielką wagę przywiązuje się do oszczędzania energii, segregowania śmieci, czy niemarnowania wody. Ludzie przerabiają starsze, ale dobrej jakości rzeczy i uzyskuje z nich niepowtarzalne cudeńka. Dotyczy to również mebli i ozdób.
Recykling w nowej odsłonie
Recykling nie jest niczym nowym. Jednakże jeszcze kilka lat temu oznaczał przetwarzanie odpadów w rzeczy niezbyt dużej wartości. Wartość recyklingu dla ochrony środowiska jest nieoceniona, bowiem umożliwia on ponowne wykorzystanie materiałów. Rozwój technologii sprawił, że z rzeczy pochodzących z recyklingu można wytwarzać przedmioty wartościowe i ozdobne. W przypadku mebli elementy starsze, oryginalne stanowią największą wartość nowego produktu. Dodaje się nowoczesne elementy, które znakomicie uzupełniają przedmiot i tworzą razem coś absolutnie wyjątkowego, czego nie ma w masowej, popularnej produkcji.
Meble z odzyskanego drewna
Jeżeli posiada się starszy stół,którego nogi chwieją się lub meblościankę z , epoki PRL-u, to wcale nie trzeba ich wyrzucać. Mogą być doskonałą bazą to tworzenia nowych rzeczy. To nic, że drewno ma przetarcia lub trochę wyblakły kolor. To nawet lepiej, ponieważ więcej jest w nim oryginalności. Pozostałości po farbie, wypłowienia, a nawet zazielenienia to wszystko indywidualne cechy, które eksponuje się w nowoczesnym meblarstwie. Dożyliśmy czasów, kiedy dawna brzydota uznawana jest za dopuszczalny kanon piękna po niewielkich poprawkach. Pozornie zużyte przedmioty dostają drugie życia i stają się unikatowe. Niepowtarzalność to ich największa wartość. Nie można ich kupić w każdym sklepie meblowym, nie pochodzą z masowej produkcji. Nowe meble można zrobić nawet z drewna pochodzącego ze starej podłogi. Wymieniając podłogę na panele podłogowe nie trzeba pozbywać się drewna. Wystarczy odrobina inwencji twórczej i można z takiego zbędnego już materiału wykonać stolik kawowy, czy szafkę pod rtv. Do starych elementów drewnianych można dodać elementy metalowe i nadać im surową formę.
Moda na retro
Od kilku sezonów w urządzaniu wnętrz styl retro ma wielu zwolenników. Głównie ze względu sentymentalnych, ekonomicznych i ekologicznych. Trudno jest wyrzucić fotel po babci jeżeli nie jest zbyt zniszczony. Prawdziwi pasjonaci przerabiania mebli przemierzają osiedlowe śmietniki w poszukiwaniu mebli pochodzących z lat 60-80 tych XX wieku. Polskie wzornictwo meblarskie było wtedy na bardzo wysokim poziomie, a jakość tych mebli jest o wiele wyższa od dzisiejszej masowej produkcji. W starym fotelu można jedynie wymienić obicia i mieć fotel wykonany pod indywidualny gust. Stare lampy także przeżywają renesans zainteresowania. Meble retro są wspaniałym dodatkiem do wnętrza i razem z nowoczesnym stylem tworzą niepowtarzalny wystrój trudny do skopiowania. Do produkcji mebli można wykorzystać takie „odpady„ jak; szkło, drewno z luster, siedziska, stoły, palety, skrzynki, a nawet opony samochodowe.
Meble z palet
Meble z palet to jeden z przykładów recyklingu wykorzystanego wcześniej drewna. Palety są doskonałym materiałem na wykonanie stolików kawowych oraz mebli narażonych na większe obciążenie, typu; kanapy, stoły. Przy odpowiedniej impregnacji i konserwacji mogą stać we wnętrzach narażonych na wilgoć. Meble z europalet mogą być utrzymane w naturalnym kolorze drewna, bielone lub pomalowane na dowolny kolor, dzięki czemu znakomicie prezentują się w każdym wnętrzu. Łatwo je wpasować w każdą aranżację. Kolejnymi zaletami mebli z europalet są niska cena surowca (10-40 zł za paletę w zależności od rozmiarów), łatwość obróbki i niepowtarzalność przedmiotu. Meble z europalet polecane są do aranżacji minimalistycznej oraz stylu rustykalnego i prowansalskiego. Meble z recyklingu są ekologiczne, trwałe i stylowe. Najładniej wyglądają w towarzystwie brązu, bieli, beżu, szarościami oraz stonowanymi odcieniami zielonego i żółtego.