Myjki Wysokociśnieniowe – niegdyś tylko Karcher, dziś temat rzeka

Myjka ciśnieniowa to urządzenie które od lat wielu jest praktycznie niezbędne w każdym gospodarstwie domowym, z racji na wielorakość zastosowań. Zacznijmy więc od początku i od budowy tego mało skomplikowanego urządzenia…W podstawowy skład myjki ciśnieniowej wchodzą pompa wody czyli akcesorium przez które przetaczamy wodę i wypuszczamy pod wysokim ciśnieniem, oraz silnik który napędza całe urządzenie i odpowiada za jego żywotność, trwałość i jakość.

 Pompa wody – podstawa myjki ciśnieniowej 

Wróćmy jednak do serca czyli do pompy wody. Pompy w myjkach dzielą się w podstawowym i zrozumiałym dla każdego rozumieniu na 3 rodzaje : pompa kompozytowa (tak zwana plastikowa) , której żywotność i czas jednorazowej pracy nie może przekroczyć czasu nie dłuższego niż 20 minut. Pompa aluminiowa, czyli taki tak zwany w dzisiejszych czasach standard, to pompa której czas pracy jest już znacznie wydłużony a maksymalnie może osiągnąć do jednej godziny, oraz pompy mosiężne czyli najmocniejsze, najtrwalsze i najwydajniejsze gdyż czas pracy na niej może się wydłużyć nawet do 4-5 godzin nieprzerwanie. Pompa to serce które napędza silnik. Silniki dzielimy na dwa rodzaje stare wypierane już przez najnowsze technologie, silniki szczotkowe, które szybko się „męczą” i nie mają długiej żywotności i trwałości ze względu na szybko wycierające się szczotki, aczkolwiek do prac przydomowych w zupełności wystarczające.

Silniki szczotkowe występują najczęściej w myjkach z pompami aluminiowymi , gdyż to połączenie, to najbardziej komfortowe i korzystne ekonomicznie w standardowym użytku w gospodarstwie domowym. Myjki ciśnieniowe które posiadają taki zestaw , można wykorzystać do umycia samochodu osobowego, niedużej ilości metrów kostki brukowej, umycia roweru, czy na przykład płotu. Można również myć nimi dywany, i inne nie wymagające poświęcenia dużej ilości czasu prace. Na rynku jest wiele modeli myjek wyposażonych w aluminiową pompę i silnik szczotkowy, ale tylko niewiele jest godnych polecenia. Osobiście testowaliśmy model Kanwod 14/2 , Kanwod 15/3 Lavor STM 150 , Lavor Prime 165, Stanley Chacal 22. Dzięki uprzejmości firmy Kanwod Invest ze Śremu pod Poznaniem, mogliśmy w przeciągu tygodnia przetestować wyżej wymienione urządzenia.

 Testujemy myjki ciśnieniowe 

Oczywiście testy obejmowały różne zadania, na przykład myliśmy elewację budynku o powierzchni 340m2. Zrobiliśmy to celowo aby sprawdzić maksymalnie myjki otrzymane od dystrybutora ze Śremu. Każda z myjek sprawdziła się idealnie, nie mieliśmy żadnych niespodziewanych awarii , pracowały w różnych przedziałach czasowych. Model Kanwod 14/2 był z nich najsłabszy więc możemy polecić go do prac typu mycie samochodu, roweru, czy kostki brukowej. Nie nadaje się na mycie wielkopowierzchniowe. Model Lavor Prime 165 i Stanley Chacal 22 oraz Kanwod 20/5 to modele , które zaskoczyły nas bardzo pozytywnie. Miały bardzo dobre ciśnienie od 150 do 165 BAR, idealnie dopasowany przepływ wody od 440 litrów na godzinę do 510 litrów na godzinę co wpływało na szybkie mycie. Pamiętajmy , że im większy przepływ wody tym szybsze mycie , co za tym idzie, mniejsze zużycie energii elektrycznej , i lepsza efektywność. Zainteresowało nas gdzie dane myjki są produkowane, czy to prawda , że dziś już Karcher to nazwa ogólna używana na tego typu urządzenia , czy to nadal wyznacznik wielkiego giganta w branży czyszczącej. Otóż jak udało nam się dowiedzieć , myjki Lavor (strasznie popularne w internecie) , to myjki włoskiego producenta działającego na rynku maszyn czyszczących od wczesnych lat 70-tych. Firma Lavor posiada w Polsce dystrybutora , którym jest firma Kanwod-Invest ze Śremu pod Poznaniem.

 Myjki Lavor – atrakcyjna cena, wysoka jakość 

Myjki Lavor to myjki dostępne cenowo dla przeciętnego Kowalskiego, ich ceny plasują się od 300-15000zł w zależności od potrzeb i rodzaju używanej wody (zimnowodne i ciepłowodne). Z tego co zdążyliśmy się zorientować flagowe modele z serii hobby (domowej) to Lavor STM 150, Lavor Prime 165. W roku 2016 Lavor wprowadził na rynek serię myjek PRIME pod którymi podpisał się najznakomitszy i najsławniejszy rolnik w Polsce Adam Kraśko. Dlaczego te dwa modele stały się tak popularne, że aż zaćmiły wielkiego potentata i konkurenta jakim jest sam KARCHER, pytamy jednego z handlowców. Uzyskaliśmy odpowiedź która w naszych oczach stała się bardzo wiarygodnąâ€¦myjki są niezawodne i przeznaczone do prac przydomowych a co najważniejsze ich wyposażenie zaspokaja nawet najbardziej wymagających. W cenie 600zł otrzymamy długi 8 metrowy wąż ciśnieniowy co pozwoli nam wygodnie myć daną powierzchnię , oraz między innymi wąż z dyszą do kanalizacji (który potrafi kosztować nawet 200zł gdybyśmy chcieli kupić go osobno). Wąż do kanalizacji może posłużyć nam do przysłowiowego przepychania rur, czy udrażniania rynien w naszym domu. Lavor wszystkie swoje modele z serii hobby wyposaża na tak zwanie „bogato” , klient otrzymuje wszystkie dodatki w cenie. Po uzyskaniu takiej informacji od jednego z handlowców, sami prawie skusiliśmy się na zakup jednej z myjek. Kolejną firmą jest KANWOD , modele 14/2 , 15/3 i 20/5.

Tutaj również posiłkowaliśmy się informacjami z zewnątrz i wiemy , że myjki te produkuje holenderska firma Euromac. Testując model Kanwod 15/3 zauważyliśmy , że myjka bardzo dobrze się sprawuje pod tak zwaną presją czasu. Po tygodniu intensywnej pracy, przenoszenia jej i agresywnego użycia , myjka nie straciła na jakości. Obudowa , lance, wąż wszystkie akcesoria nie odniosły żadnych „obrażeń” co oznacza , że jakość wykonania jest na najwyższym poziomie. Model Kanwod 20/5 posiada dodatkowo zwijacz na wąż i specjalną okrągłą szczotkę do mycia kostki brukowej. Trochę o patio Cleaner – szczotce do kostki brukowej. Jest to specjalna szczotka która posiada dwie obrotowe dysze, oraz szczotkę dookoła ramy. Dysze zapobiegają wypłukiwaniu piasku z pomiędzy kostki a szczotka czyści mocniejsze zabrudzenia. Jest to w dzisiejszych czasach niezbędnik, jeżeli chcemy nie uszkodzić kostki brukowej i zachować czystość pracy (kopuła szczotki powoduje , że woda nie pryska na zewnątrz). Trzecią firma jest Stanley, tu nie musimy nikomu przybliżać jej historii, gdyż marka ta jest bardzo dobrze znana na polskim rynku.

Model Stanley Chacal 22 , to model wykonany z należytą precyzją, o bardzo dobrych parametrach technicznych które w przełożeniu na praktykę oddały pełną wartość urządzenia. Myjka bardzo dobrze sprawdziła się przy codziennym myciu 2 samochodów. Jest bardzo bogato wyposażona, i jej cena jest adekwatna do jakości 749zł. Z tego co udało się nam dowiedzieć firma Kanwod Invest po zakupie zapewnia nam pełen serwis gwarancyjny i pogwarancyjny oraz 24-miesięczną gwarancję w systemie door to door.

Podsumowując , jak widać Karcher to już nazwa ogólnie przyjęta do określania myjki wysokociśnieniowej i na rynku „karcherów” jest wiele ciekawych modeli które można polecić.

Szeroki wybór urządzeń wysokociśnieniowych znajduje się w sklepie KT-24.eu.

 

Zobaczmy aktualną ofertę myjek ciśnieniowych na rynku

Exit mobile version