Nowości i zmiany w programie Mieszkanie dla młodych

mdm mieszkanie dla młodych

Młody człowiek rozpoczynający samodzielne życie może otrzymać mieszkanie na kilka różnych sposobów: od rodziców – gdy stać ich na zakup, w spadku po babci, cioci czy innym krewnym, samodzielnie – gdy znalazł świetną pracę już na starcie i posiada zdolność kredytową. W innym przypadku pozostaje wynajem mieszkania lub uczestnictwo w programie „Mieszkanie dla Młodych”. Program to doskonałe rozwiązanie tym bardziej dla osób planujących rychłe powiększenie rodziny.

 O programie 

Program mieszkanie dla młodych funkcjonuje na rynku od stycznia 2014 roku. Umożliwia on dofinansowanie wkładu własnego niezbędnego do uzyskania kredytu na kupno mieszkania lub domu. W początkowych założeniach program obejmował zakup nowych mieszkań do 75 m2 lub domów jednorodzinnych do 100 m2, albo odpowiednio do 85 m2 i 110 m2 – jeżeli nabywca wychowywał co najmniej 3 dzieci. Osoby, które rozpoczynały budowę nowego domu mogły liczyć na częściowy zwrot podatku VAT na materiały budowlane.

 Jakie nowości pojawią się w 2015 roku 

Program po ponad roku funkcjonowania przechodzi obecnie fazę modyfikacji, które obejmą kilka istotnych elementów. Po pierwsze zwiększeniu ulegnie kwota dopłaty do kredytu. Osoby wychowujące dwójkę dzieci otrzymają dopłatę w wysokości 20% (obecnie jest to 15%) zaś rodziny z co najmniej trójką dzieci mogą liczyć na 30% (zamiast obecnych 20%) dofinansowania wkładu własnego. Ponadto dla osób z trójką i więcej dzieci planowane jest zniesienie warunku „nieposiadania pierwszego mieszkania” i limitu wieku. Umożliwi to uzyskanie dofinansowania na zakup większego mieszkania przez rodziny wielodzietne, dzięki czemu będą mogły one poprawić swoje warunki lokalowe.

Druga zmiana dotyczy możliwości nabycia z dopłatą w ramach „Mieszkania dla Młodych” mieszkania spółdzielczego, które znajduje się jeszcze w fazie realizacji. Dofinansowanie będzie udzielane na wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, na podstawie umowy na budowę lokalu.

Planowane są także zmiany, które umożliwią kupno mieszkania lub domu na rynku wtórnym, dzięki czemu z programu „Mieszkanie dla Młodych” będą mogli skorzystać mieszkańcy mniejszych miejscowości, nie będących miejscem realizacji inwestycji deweloperskich. Dopłaty dla mieszkań używanych będą niższe niż dla mieszkań nowych, jednak dzięki temu, że kupowane lokale będą tańsze to proporcjonalnie takie dofinansowanie będzie relatywnie wyższe niż w przypadku mieszkań kupowanych na rynku pierwotnym.

Kolejne zmiana dotyczy zniesienia ograniczeń, które dotychczas umożliwiały uzyskanie dopłaty tylko przez małżonków. Ponadto jako dodatkowi kredytobiorcy mogą występować inni członkowie rodziny np. rodzice lub rodzeństwo. Po zmianach do programu będą mogli przystąpić także narzeczeni oraz osoby pozostające w związkach partnerskich.

Ponadto zaistnieje możliwość ustalenia współwłasności mieszkania zakupionego w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” dla małżonków. Poprzednio ustanowienie współwłasności wiązało się z koniecznością zwrotu całości lub części dofinansowania.

 Na jak duże dofinansowanie będzie można liczyć? 

Dofinansowanie do metrażu mieszkania wzrośnie z 50 do 65 m2. Dofinansowanie jest udzielane tylko dla kredytów złotowych. Dzięki wprowadzonym zmianom kwota ta może osiągnąć nawet poziom przeszło 100 tysięcy złotych.

 Niedogodności pojawiające się w programie „Mieszkanie dla Młodych” w 2015 roku. 

Wraz ze zmianami na lepsze wprowadzone zostają także restrykcje za wcześniejsze, w terminie do 5 lat od daty nabycia mieszkania, spłacenie całości lub części kredytu. Beneficjent programu będzie w takiej sytuacji musiał zwrócić część uzyskanego dofinansowania wkładu własnego. Przed zmianami program nie przewidywał żadnych sankcji z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu, tutaj należało jedynie uważać na umowy z bankiem.

Zmiany jakie są planowane w 2015 roku przyczynia się do zwiększenia atrakcyjności i dostępności programu „Mieszkanie dla Młodych” dla szerszego grona odbiorców.

 

Mieszkanie dla Młodych MDM
Sprawdź najlepszą dopłatę w programie Mieszkanie dla Młodych MDM

Exit mobile version