Oświetlenie w sypialni

aranżacja oświetlenia w sypialni

Światło odgrywa bardzo ważną rolę w tworzeniu nastroju pomieszczenia. Jest uzupełnieniem aranżacji wnętrza, tworzy niepowtarzalną, kameralną atmosferę, odpowiednio dobrane potrafi także wpłynąć na wizualny odbiór wielkości pokoju. Przede wszystkim powinno jednak pozwalać nam na wygodne funkcjonowanie w przestrzeni i w razie potrzeby dobrze doświetlać każdy kąt sypialni.

 Oświetlenie ogólne 

Standardowym rozwiązaniem w sypialni jest zastosowanie kilku źródeł światła. Jest to przede wszystkim miejsce relaksu, ale powinno nam zapewnić także możliwość wieczornego czytania książek przy dobrym świetle, wykonywania ćwiczeń gimnastycznych, czy też po prostu sprzątania. Dodatkowa regulacja lamp pozwoli na dostosowanie intensywności światła do wykonywanej czynności. W tym celu należy zamontować ściemniacz, za pomocą którego ustawić można natężenie światła, co powoduje natychmiastową zmianę nastroju w pomieszczeniu. Źródłem górnego światła w sypialni są lampy sufitowe, zarówno płaskie, jak i wiszące. Mogą stanowić także ozdobę, zwłaszcza w przypadku żyrandoli wiszących, których ogromny wybór dostępny jest w sklepach z wyposażeniem wnętrz. Unikać należy lamp halogenowych emitujących światło ostre, nieprzyjemne, utrudniające wyciszenie się. Polecane jest natomiast miękkie, rozproszone światło, podkreślające atmosferę intymności i ciepła. Uzupełnieniem oświetlenia górnego są lampki nocne, kinkiety, lampy stojące, podświetlenia LED i innego rodzaju rozwiązania.

 Lampki nocne 

Niezbędnym elementem wyposażenia sypialni są lampki nocne, stojące na szafkach u wezgłowia łóżka. Powinny być umieszczone symetrycznie, po dwóch stronach, lub po jednej, w przypadku łóżka jednoosobowego. Skierowanie strumienia światła na dół pozwoli na wygodne czytanie książek i zapobiegnie rażeniu w oczy. Kupując lampki nocne należy kierować się przede wszystkim gustem – powinny one pasować do całego wnętrza oraz do lampy górnej. Producenci często proponują gotowe komplety: żyrandol wraz z lampkami w tym samym stylu. Warto wziąć także pod uwagę wielkość stolików nocnych, na których oprócz lampki musi zmieścić się jeszcze budzik, książka, okulary, czy też kilka innych drobiazgów.

 Dodatkowe źródła światła 

Alternatywą dla lampek nocnych są kinkiety, czyli niewielkie źródła dodatkowego światła, instalowane na ścianie. Należy zamontować je na takiej wysokości, aby nie przeszkadzały w swobodnym poruszaniu się. Jednocześnie ich światło, skierowane na dół, musi odpowiednio doświetlać łóżko. Dodatkowym źródłem światła w sypialni mogą być lampy stojące, umieszczane zazwyczaj w rogach pomieszczenia lub obok fotela czy kanapy, na których lubimy spędzać czas. W aranżacji wnętrza posłużyć mogą także innego rodzaju ozdobne lampy: solne, wodno-bąbelkowe bądź z bogato zdobionym witrażem. Ustawienie ich na komodzie lub stole nie tylko doświetli pokój, lecz także nada mu wyjątkowego, pożądanego przez nas charakteru.

Oświetlenie sypialni ma kluczowe znaczenie w budowaniu jej nastroju. Powinno składać się lampy górnej oraz kilku dodatkowych, niezależnych źródeł światła. W połączeniu z łagodną kolorystyką i wygodnym wyposażeniem zapewni nam to komfortowy, relaksujący sen.

Exit mobile version