Budowa domu to niezwykle czasochłonne i skomplikowane zajęcie. Przy stawianiu swoich wymarzonych czterech ścian należy pamiętać o wielu, czasem nieoczywistych, sprawach. Jedną z nich jest wybór podbitki dachowej. Na jaki materiał się zdecydować i dlaczego podbitka jest tak istotną częścią dachu? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Budowa dachu to jedna z ostatnich czynności, jaka jest wykonywana przy stawianiu domu. Gdy zostanie ona ukończona, nic już nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć kolejną fazę budowy – szeroko rozumiane urządzanie wnętrza. Zanim to jednak nastąpi należy zwrócić uwagę na istotny element dachu – podbitkę, zwaną również podsufitką. Podbitka jest to element wykończenia połaci dachowej, który widzimy, gdy patrzymy na niego od spodu. Podbitka, nie tylko wpływa na wygląd domu. Pełni kilka innych, istotnych funkcji, m.in. utrudnia ptakom budowanie gniazd oraz chroni więźbę i krokwie przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Z tego względu jakość materiałów i montażu podbitki musi stać na wysokim poziomie, by mogła ona służyć nam przez długie lata.
Podbitka – przegląd materiałów
Podbitki dachowe są wykonywane z trzech podstawowych materiałów. Są to: drewno, PVC oraz blacha (stalowa lub aluminiowa). Każdy z nich ma zarówno wady, jak i zalety. Poniżej pokrótce opisujemy najważniejsze z nich.
Podbitka dachowa z drewna
Drewno to jeden z najbardziej ponadczasowych materiałów, jakich używa się w budownictwie. To właśnie drzewa i drewniane deski służyły starożytnym za pierwszy materiał do budowy domów. Nie inaczej jest w XXI wieku. Drewniane podbitki dachowe cieszą się dużą popularnością. Ich najważniejszą zaletą jest wysoka wytrzymałość na czynniki zewnętrzne, blaknięcie oraz uszkodzenia mechaniczne. Co ważne, są one łatwe w renowacji i doskonale wkomponują się w tradycyjny dach, np. pokryty dachówką ceramiczną. Niestety, podbitki dachowe z drewna są drogie, dlatego zakup i montaż może przekroczyć nasz budżet.
Podbitka dachowa z PVC
Alternatywą dla drewna może okazać się podbitka dachowa z PVC. To jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do budowy domów. Jak zwracają uwagę eksperci z kropsystem.eu podbitka dachowa z PVC to mnogość rozwiązań i opcji. Szeroki wybór kolorów i faktur sprawia, że materiał ten przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym klientom, którzy oczekują czegoś niestandardowego. Oprócz wrażeń wizualnych, podbitka z PCV zapewnia również jakość – jest odporna na czynniki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Nie oznacza to jednak, że jej cena przyprawi nas o ból głowy.
Podbitka dachowa z blachy
Drewno i PCV są dobre, ale dla poszukujących najlepszej trwałości proponujemy wybór podbitki z blachy. Podobnie jak powyższe podbitki, nie straszny jej śnieg, deszcz, słońce czy podbijane przez wiatr kamienie. Podbitki dachowe z blachy również dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych, co sprawia, że decydując się na ten materiał, będziesz cieszył się estetyką i doskonałymi parametrami przez długie lata.
Bardzo fajny artykuł 🙂 moja rodzina zajmuje się dekarstwem od pokoleń. Nie jest to taka prosta sprawa jak by się wydawało po przeczytaniu artykułów w Internecie. Jednak nie ma nic lepszego jak duma po samodzielnym zrobieniu podbitki dachowej i nie musiałem wydawać krocia na fachowców, jedynie poniosłem koszt materiałów:) co prawda robiłem ją pod fachowym okiem mojego taty, ale i tak satysfakcja ogromna!