Własny, wygodny dom jest marzeniem każdej rodziny …
Jeśli mamy odpowiednią ilość funduszy, by zacząć nadawać marzeniom realne kształty, to należy dobrze przemyśleć wszelkie rozwiązania, które chcemy zastosować w domu.
Jedną z decyzji, którą trzeba starannie przemyśleć powinna być kwestia projektu – czy będzie to dom parterowy czy z użytkowym poddaszem.
[dropshadowbox align=”none” effect=”raised” width=”620px” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Dlaczego przeanalizowanie wszelkich plusów i minusów obu typów projektów jest tak istotne? I co należy wziąć pod uwagę?
To co może się wydawać praktyczne i korzystne dzisiaj, za kilka lat może całkowicie utrudniać nam komfortowe mieszkanie. Ponieważ najczęściej dom budujemy raz na całe życie, dobrze jest pomyśleć o takich kwestiach wcześniej.
W niektórych przypadkach możemy mieć z góry narzucone rozwiązania związane z wysokością budynku. Takie wymogi mogą być określone w warunkach zabudowy lub podjęcie takiej a nie innej decyzji może wymusić na nas wielkość działki.
Czasem warto też zwrócić uwagę na kubaturę domów, które będą sąsiadowały z naszym. Nie chcemy przecież wprowadzić kompletnej dysharmonii w zabudowie danego terenu.
Jeśli wzięliśmy pod uwagę wszelkie ograniczenia i okazuje się, że mamy swobodę wyboru między projektem domu parterowego a projektem domu z użytkowym poddaszem, to możemy zasiąść w gronie rodziny i przedyskutować wady i zalety, biorąc pod uwagę również te bardzo perspektywiczne.
Pierwsza kwestia najczęściej dotyczy kosztów. Który dom jest tańszy w budowie i eksploatacji: parterowy czy z użytkowym poddaszem? Przeanalizujmy:
DOM PARTEROWY – większa powierzchnia fundamentów i dachu
DOM Z UŻYTKOWYM PODDASZEM – klatka schodowa, lane stropy, ocieplenie sufitu, okna połaciowe i lukarny
Porównując nakłady związane z realizacją obu projektów można śmiało powiedzieć, że koszty budowy domu parterowego i z poddaszem są bardzo zbliżone. Koszty eksploatacyjne będą natomiast większe w domu parterowym. Z uwagi na większą powierzchnię ścian zewnętrznych koszty ogrzewania domu mogą być wyższe nawet o 15%. Oczywiście wydatki te można zmniejszyć przez zastosowanie grubszego ocieplenia budynku.
Wybierając dom z poddaszem mamy możliwość dokonać wyraźnego podziału na strefę dzienną i nocną. Przykładem może być popularny projekt domu z poddaszem Opałek II N:
Grafika pochodzi ze strony http://www.dominanta.pl/
Całkowite oddzielenie sypialni od strefy, do której mają dostęp także goście, daje domownikom poczucie bezpieczeństwa i zapewnia atmosferę intymności. Poza tym łatwiej jest w takim domu dokonać zróżnicowania temperatur w zależności od przeznaczenia pomieszczeń. Co za tym idzie poprawia to komfort życia i wpływa na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem.
Z kolei zlokalizowanie wszystkich pomieszczeń na parterze sprzyja lepszej komunikacji między domownikami, co umacnia więzi rodzinne. Rodzicom łatwiej jest sprawować kontrolę nad tym, jak ich dzieci spędzają czas wolny.
Warto także pomyśleć o przyszłości. Jakie rozwiązania będą praktyczne w przypadku pojawienia się w domu osoby w podeszłym wieku? A co wówczas, gdy któryś członek rodziny ulegnie wypadkowi, który ograniczy jego możliwości ruchowe? Codzienna wspinaczka po schodach prowadzących na poddasze może być dobrą formą ruchu, ale w tych dwóch przypadkach wspomnianych w pytaniach, schody mogą się okazać przeszkodą nie do pokonania. W takich sytuacjach dom parterowy okaże się lepszym rozwiązaniem. Oczywiście w domu parterowym z poddaszem można zawczasu zaradzić kłopotliwym sytuacjom w przyszłości aranżując jedno pomieszczenie na parterze jako sypialnię.
Planując budowę domu mamy z pewnością swoje wyobrażenia dotyczące aranżacji wnętrza. Podpatrujemy rozwiązania prezentowane w różnych czasopismach czy portalach internetowych, a może będąc w gościach u znajomych zwracamy już większą uwagę na kolorystykę ścian czy układ mebli. Dom parterowy zapewnia praktycznie dowolną aranżację i umożliwia zastosowanie wymarzonych przez nas rozwiązań. Natomiast skosy w domu z poddaszem mogą się okazać znacznym ograniczeniem naszych planów zagospodarowania przestrzeni użytkowej. Z drugiej jednak strony pokój ze skosami jest bardzo atrakcyjny dla dzieci, dlatego sypialnia urządzona na poddaszu będzie z pewnością stanowić doskonałe miejsce zabaw dla naszych pociech. Projekt domu parterowego może także zawierać pewne rozwiązanie niedostępne dla projektu z użytkowym poddaszem, na przykład wyjście do ogrodu z kilku pomieszczeń, a nie tylko salonu, co ułatwia kontakt z przyrodą. Pewnym zastępnikiem!
może być zaprojektowanie w domu z poddaszem kilku balkonów.
Jak widać z powyższych rozważań zarówno dom parterowy, jak i dom z poddaszem mają swoje mocne strony. Który więc projekt będzie najlepszy dla naszej rodziny? To już zależy od osobistych potrzeb i preferencji domowników.
Ja osobiście wybrałbym parterowy. Po co latać z dołu do góry i z góry na dół. Większy komfort, gdy ma dom większą powierzchnię ale jedną kondygnację.
Parterowy. Chociaż po nowym roku to zdecydowanie lepiej zdecydować się na projekt do 110m2 i załapać się na dopłaty rządowe. Sporo projektów da się znaleźć na domdlaciebie[.]pl – nawwet przygotowali specjalną pulę dopasowanych pod to proektów 🙂
Też widziałam tę bazę – bardzo przyjemnie podana i sensowne projekty. I masz rację, ten program będzie niezłym hitem 🙂
a ktoś już skusił się na kupienie projektów z tej strony? Ciekawa jestem , jak niektóre projekty wyglądają w trakcie budowy i po wykończeniu. Osobiście jeszcze nie zdecydowaliśmy się na budowę domu, jesteśmy w trakcie poszukiwań tego wymarzonego 🙂
Domy parterowe zdecydowanie bardziej do mnie przemawiają 😉
Moim zdaniem bardzo dobry projekt.
Dom parterowy jeśli jest ładnie zaprojektowany potrafi wyglądać doskonale choć przyznaję, że sam obstawiam za domami z poddaszem użytkowym. Istotne jest również to, że aby mieć parterowy dom o większej powierzchni urzytkowej potrzebujemy naprawdę dużej działki ponieważ dom jest bardziej rozłożysty a działki niestety potrafią kosztować krocie.
Są projekty dla domów parterowych nawet jeśli mamy niewielką działkę, dziś wpadł mi w oko taki projekt „Michał”, działka koło 25 x 16, prawie 80 m2 powierzchni użytkowej, ale w porównaniu do mieszkanka w bloku to dla mojej rodziny 2+1 jak ulał.
A ten „Michał” to nowy projekt, szukam czegoś nie tak rozłożystego i ten spełniałby wymogi, do tego ma ładną bryłe, a wstawki murowane wyglądają w nim nowocześnie,
Hmmm… i takie i takie domy są bardzo atrakcyjne. Wszystko zależy od projektu i estetyki wykonania. Ja osobiście wolę domy z poddaszem użytkowym.
Z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie, wykorzystanie części dachowej do dodatkowego miejsca chociażby do różnorodnych gratów. Ale w tym przypadku trzeba się liczyć z większym kosztem wykonawczym.
Po przeczytaniu artykułu nie powiedziałabym, że tylko dom z poddaszem daje możliwosć podzielenia przestrzeni na strefę dzienną i nocną. W domach parterowych również można usytuować obok siebie salon i kuchnię, a z drugiej strony dwie lub trzy sypialnie.
Aneta_doa – zgadzam się. Domy parterowe są bardzo funkcjonalne i tylko od nas zależy jak zaaranżujemy w nim przestrzeń 🙂
Michał to świeży projekt, piękny dam parterowy. Dwuspadowy dach a więc nskie koszty budowy. – sam bym w takim zamieszkał.
A to projekt ze strony, którą oglądałam.
Zdecydowanie z poddaszem. Parterówki są jak dla mnie strasznie płaskie. Osobiście jednak wolę gdy bryła budynku ma „pewną” swoją wysokość 🙂
Dom parterowy czy z użytkowym poddaszem? Nie zawsze jest to kwestia wyłącznie tego, co nam się bardziej podoba. Artykuł jedynie sygnalizuje pewną niezwykle istotną problematykę.
Po wielu zmaganiach wybieramy np. dom z użytkowym poddaszem, albo chcieliśmy mieć taki od zawsze. W końcu znajdujemy również wymarzoną działkę. Działkę wybieramy zwykle „oczami”, bo musi być ładna i ta akurat okoliczność zwykle nie podlega dyskusji. Tymczasem bardzo ważny jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tej działki, a gdy nie ma planu decyzja o warunkach zabudowy. Można się ciężko zdziwić.
Generalnie im nowszy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, tym bardziej dokładnie określa co nam wolno wybudować na własnej działce.
Jeżeli jesteśmy piękni, młodzi, zdrowi i bogaci możemy się zastanawiać i wybierać. Czasem jednak bywa tak, że ktoś ma problemy z poruszaniem się, wówczas dom parterowy jest idealnym rozwiązaniem. Na szczęście są projekty zarówno domów parterowych, jak i z użytkowym poddaszem.
Może to i oczywista oczywistość, ale bez względu na to jaki dom wybierzemy (każdy ma swoje indywidualne preferencje, powody) – jeżeli kupimy dom gotowy, tzn. już wybudowany, to wtedy my będziemy musieli dostosować się do domu.
Wolałbym odwrotnie, tzn. żeby to dom był dostosowany do mnie.
Dom parterowy nie ma schodów na piętro. I całe szczęście, gdy w domu są małe dzieci.
Jeżeli już dziś wiemy, że w przyszłości będziemy potrzebowali większej powierzchni mieszkalnej, warto wybrać dom z użytkowym poddaszem. Poddasze wykończymy dopiero wtedy, gdy stanie się potrzebne – dodatkowe pokoje, łazienki, itd.
W domu piętrowym można zamontować specjalne bramki przy schodach dla bezpieczeństwa dzieci i zwierząt, tak więc nie jest to dużym problemem 😉 Poza tym parterowe domy są trudne do ogrzania.
Anna_j_75 NAPISAŁA:
anna_j_75
26 maja 2014 at 15:51
W domu piętrowym można zamontować specjalne bramki przy schodach dla bezpieczeństwa dzieci i zwierząt, tak więc nie jest to dużym problemem 😉 Poza tym parterowe domy są trudne do ogrzania.
ANIU, jeżeli chodzi o dzieci, a w szczególności ich pomysłowość, to każda mama Ci powie,
że dla nich sforsowanie każdej bramki nie jest dużym problemem.
lena_89 ma rację. Jeżeli chodzi o dzieci i schody – nie ma takiej bramki, której nie dadzą rady.
Pod tym względem – dom parterowy.
Jeżeli chodzi o koszty, to dom z użytkowym poddaszem nie jest dużo droższy, zwłaszcza w stosunku do ceny powierzchni, którą w ten sposób uzyskamy.
Projekt z użytecznym poddaszem bardziej mi się podoba. Szczególnie podobają mi się gabinety na poddaszach z domowa biblioteką. Im więcej tym lepiej.
Dom parterowy uderza najlepiej w mój gust, ewentualnie z zaadoptowanym poddaszem na ekskluzywne biuro z klimatyzacją obowiązkowo.
KrzyiekD – domy z użytkowym poddaszem wychodzą nawet taniej licząc za m2 powierzchni mierzonej po podłodze. U nas przy budowie domu szkieletowego wychodzi 200zł na metrze kwadratowym taniej.
Tak, domy parterowe wychodzą drożej od domów piętrowych lub z poddaszem użytkowym licząc za metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Wynika to z większej powierzchni fundamentów i dachu do wykonania względem przyrostu powierzchni budynku 😉 Plusem domów parterowych jest brak schodów, co ułatwia szybkie i łatwe poruszanie się po domu, zwłaszcza w przypadku osób starszych.
Aby zapewnić wieloletnią jakość, podczas każdego etapu, specjaliści posiłkują się wyłącznie najlepszej jakości materiałami. Dodatkowym atutem będzie niski koszt ich utrzymania i wytrzymałość elewacji. Szereg udogodnień, znacznie zwiększy komfort mieszkalny. Korzystaliście z projektów h++ps://pracownia-projekty.dom.pl/ ?