Remont dachu – o czym pamiętać?

remont pokrycia dachowego

Dach jest jednym z najważniejszych części domu – jeśli wysłużone poszycie nie spełnia już swojej roli tak, jak powinno, wymaga remontu. To zadanie kosztowne, do którego należy dobrze się przygotować – tylko w ten sposób zyskamy pewność, że nowy dach będzie służył bezawaryjnie przez kolejne lata.

 Na początek stan więźby 

W pierwszej kolejności oceny wymaga stan więźby dachowej stanowiącej podporę dla kolejnych warstw dachu. Odkształcone, przegniłe lub zaatakowane przed szkodniki krokwie to znak, że na tę część konstrukcji musimy zwrócić szczególną uwagę.

W profesjonalnej ocenie więźby pomoże nam wykwalifikowany konstruktor. W skrajnych wypadkach może się okazać, że konieczna będzie całkowita jej wymiana. W innych niezbędne będzie jedynie wzmocnienie istniejącej konstrukcji. Kondycję więźby musimy wziąć pod uwagę także w sytuacji, gdy chcemy zwieńczyć dach cięższym materiałem niż ten, który spoczywał na nim do tej pory.

 Izolacja przeciwwilgociowa i cieplna 

Dach nie obędzie się bez izolacji przeciwwilgociowej, która ochroni izolację cieplną przed ewentualnymi przeciekami. W tej roli wykorzystuje się specjalną folię dachową, która umożliwia również przepuszczanie pary wodnej z wnętrza budynku. W roli izolacji termicznej dachu najczęściej stosuje się natomiast wełnę mineralną lub szklaną. Obecność tej warstwy jest niezbędna szczególnie w przypadku ogrzewanych poddaszy użytkowych.

Od wewnętrznej strony poddasza warstwę termoizolacyjną należy natomiast zabezpieczyć folią paroizolacyjną, która chroni ocieplenie i więźbę przed nadmiarem wilgoci pochodzącej z pomieszczenia.

 

 Komin, wyłaz i ława kominiarska 

Wiele uwagi należy poświecić kominowi, a szczególnie jego połączeniu z dachem, które bardzo często – na skutek niestarannego wykonania – staje się miejscem przecieków. Podczas remontu dopilnujmy także wykonania wyłazu dachowego i zamontowania elementu takiego jak wykonana z blachy ława kominiarska.

Zarówno wyłaz, jak i ławy są niezbędne do tego, by dokonywać okresowych przeglądów instalacji kominowej i czyszczenia przewodów. Znajdą zastosowanie także wtedy, gdy konieczne okaże się naprawa drobnej usterki, montaż anteny lub np. odśnieżenie dachu.

 

 Wybór nowego materiału na pokrycie dachowe 

Remont dachu może wymagać wyłącznie wymiany uszkodzonych czy niestabilnych elementów pokrycia, ale często ma charakter kompleksowy. Jak już wyżej wspomnieliśmy, wybór nowego materiału musi być podyktowany nośnością więźby, co należy uwzględnić zwłaszcza wtedy, gdy lekki materiał. np. blachę, chcemy wymienić na materiał najcięższy, np. dachówki. W odwrotnej sytuacji mamy pełną dowolność w wyborze nowego poszycia. Pamiętajmy też o estetyce, ponieważ każdy z materiałów przeznaczonych do pokrycia dachu da nieco inny efekt stylistyczny.

Przy okazji remontu dachu warto uwzględnić także montaż płotków przeciwśniegowych, szczególnie w rejonach występowania intensywnych opadów, oraz przeprowadzić kontrolę systemu rynnowego. Jeżeli jego stan okaże się niezadowalający, remont dachu jest dobrą okazją do jego wymiany.

Exit mobile version