Nierzadko zdarza się, że potrzebna jest renowacja starej wanny żeliwnej. Jest to niezbędne na przykład wówczas, gdy na jej powierzchni pojawiło się wiele odprysków, które negatywnie wpływają na estetykę. Sprawdź, jak odnowić wannę żeliwna i jakiej farby do tego użyć.
Kiedy potrzebne jest malowanie żeliwnej wanny?
Renowacja wanny żeliwnej jest konieczna wówczas, gdy na jej powierzchni pojawiły się liczne odpryski, zarysowania czy plamy z rdzy, które wyglądają nieestetycznie i mogą powodować dyskomfort w trakcie brania kąpieli. Malowanie, które warto wykonać przy wykorzystaniu wydajnej i trwałej farby do żeliwa, jest potrzebne także wówczas, gdy zamierzamy zmienić wystrój łazienki – na wannę możemy nałożyć emalię w dowolnym kolorze, co stwarza duże możliwości aranżacyjne.
Odnowienie wanny żeliwnej jest korzystne dlatego, że wydłuży okres jej użytkowania i zapobiegnie wymianie wanny, co może być kłopotliwe ze względu na:
- konieczność usuwania płytek znajdujących się na zabudowie,
- powstanie dużej ilości brudu i kurzu w trakcie prac.
Problemem mogą być również spore koszty. Renowacja nie pochłonie zbyt wielu środków, dlatego to rozwiązanie polecane zawsze, gdy wanna nie jest mocno zniszczona.
Jak wygląda renowacja wanny żeliwnej?
Zanim rozpoczniemy malowanie wanny żeliwnej, warto zgromadzić niezbędne materiały i akcesoria. Chodzi o preparat do usuwania silikonu, nóż do fug, odkamieniacz, środek do mycia glazury, a także papier ścierny. Niezbędna jest również emalia do wanny. Ponadto przyda się pędzel lub wałek oraz rynienka do emalii, taśma samoprzylepna, folia ochronna, woda i gąbka do mycia, a także ścierka do kurzu.
Renowacja wanny żeliwnej emaliowanej obejmuje:
- przygotowanie podłoża – wannę należy dokładnie umyć oraz oczyścić ją ze śladów kamienia z wody i fug, a także za pomocą masy szpachlowej wypełnić ubytki na jej powierzchni, a następnie wyrównać podłoże papierem ściernym i odkurzyć je,
- zabezpieczenie otoczenia wanny – krawędzie ścian i podłogi warto obkleić taśmą, a armaturę łazienkową zabezpieczyć za pomocą folii,
- nałożenie emalii – krawędzie można pomalować pędzlem, a większe powierzchnie wałkiem; trzeba zwracać uwagę na równomierne rozprowadzanie farby, aby nie powstały fugi i zacieki.
Po naniesieniu farby wannę powinniśmy pozostawić do wyschnięcia – odpowiednie informacje na temat długości schnięcia znajdziemy na opakowaniu emalii. Zwykle trwa ono przez wiele dni, a lakier na powierzchni wanny staje się odpowiednio utwardzony dopiero po około 5 dniach. Przy tym po około 12 godzinach możemy usunąć z krawędzi taśmy ochronne, a po 24 godzinach nałożyć fugi silikonowe. Pamiętajmy, aby do momentu całkowitego wyschnięcia nie opierać się o wannę ani nie kłaść na niej żadnych przedmiotów. Jeśli konieczna jest aplikacja drugiej warstwy, warto odczekać minimum 24 godziny od pierwszego malowania.
Malowanie wanny żeliwnej wymaga przygotowania podłoża oraz zabezpieczenia otoczenia wanny. Należy stosować wysokiej jakości emalię, którą nakładamy za pomocą pędzla albo wałka. W przypadku dużych zabrudzeń i zaplamień warto zaaplikować dwie warstwy.
Odnowienie wanny żeliwnej – jaka farba będzie najlepsza?
Renowacja wanny żeliwnej powinna być wykonana za pomocą wysokiej jakości farby. Do wyboru mamy różne preparaty – sprawdzą się zarówno akrylowe czy poliwinylowe, jak i chlorokauczukowe. Szerokim asortymentem odpowiednich emalii dysponuje Polifarb Łódź. W każdym przypadku należy sprawdzić, czy dany wyrób jest przeznaczony do pokrywania powierzchni wykonanych z żeliwa.
Ważne jest, aby malowanie wanny żeliwnej wykonać za pomocą emalii, która jest:
- gładka i dobrze kryje powierzchnię,
- odporna na czynniki zewnętrzne, w tym wodę, uszkodzenia mechaniczne (uderzenia przedmiotami, zarysowania) oraz detergenty,
- trwała, dzięki czemu kolor zachowa swoje walory przez wiele lat,
- dobrze przyczepna oraz szybko wysychająca – optymalnie to 2-4 godziny.
Odpowiednie informacje na temat tego typu parametrów znajdują się w karcie technicznej emalii. Renowacja starej wanny żeliwnej może być bez obaw wykonana przez nas samodzielnie. Potrzebujemy do tego jedynie kilku akcesoriów oraz wysokiej jakości farby. Cała operacja trwa nie dłużej niż kilka godzin, a jej efektem będzie zupełnie odświeżona wanna w atrakcyjnym kolorze – dokładnie taka, o jakiej marzyliśmy.