Rodzaje oświetlenia na imprezach

Bardzo często organizowane są koncerty i imprezy dla lokalnych społeczności przez lokalnych aktywistów. Jest sala, jest zespół, a nie wiesz jak ugryźć kwestię dobrego oświetlenia i nagłośnienia pomieszczenia. Jest to przecież klucz do udanego wydarzenia! Niedopilnowanie tych kwestii może zniszczyć wrażenia z nawet najlepszego koncertu.

Dzisiejszy artykuł jest zapoznaniem się z tematem oświetlenia imprez. Jak to zrobić? Jakie sprzęty są potrzebne?

 Nie bagatelizuj oświetlenia

Oświetlenie nie zapewnia tylko dobrej widoczności kluczowych elementów przedsięwzięcia, ale w dużej mierze jest częścią dekoracyjną. Zapewnia odpowiedni nastrój, pozytywne wrażenia estetyczne i wraz z dobrym nagłośnieniem gwarantuje świetną zabawę. Za pomocą świateł łatwo zbudować przebieg wydarzenia, zaznaczyć najważniejsze momenty i grać na emocjach publiczności.

 Jakie są rodzaje oświetlenia? 

1. Naświetlacze – wykorzystywane są w szczególności w przemyśle telewizyjnym, ale mają także swoje zastosowanie na dużych wydarzeniach. Sprawdzają się w oświetlaniu dużych przestrzeni, gdyż mają szeroki strumień światła. Odbłyśnik w naświetlaczach ma kształt rynny najczęściej o profilu parabolicznym. Istnieją dwa rodzaje naświetlaczy – symetryczne i asymetryczne. Różnią się one właśnie profilem odbłyśnika.

2. Projektory profilowe – nadają się do oświetlenia elementów z największych odległości, co jest przydatne na bardzo dużych terenach. Te projektory posiadają przynajmniej dwie soczewki i za ich pomocą można uzyskać plamę świetlną o ostrych krawędziach z możliwością generowania kształtów geometrycznych. Dla urozmaicenia efektów stosuje się dodatki, np. przysłony irysowe, wkładki gobo, noże. Oczywiście to parametry sprzętu decydują jak zaawansowane efekty świetlne możemy uzyskać. Projektory profilowe charakteryzują się kształtem – posiadają długą tubę, od której zależy długość plamy świetlnej.

3. Projektory jednosoczewkowe – są to projektory generujące światło o miękkich, ale dobrze zarysowanych krawędziach. Najczęściej stosowane w salach teatralnych i studiach telewizyjnych.. Posiadają soczewkę płasko-wypukłą, która wytwarza równomierną plamę świetlną. Można dokonywać zmian w średnicy plamy świetlnej poprzez przesuwanie źródła światła względem soczewki.

4. Rampy – są jednym z najstarszych rodzajów oświetlenia scenicznego. Stosowane do oświetlenia miękkiego, rozproszonego. Można uzyskać najczęściej trzy lub cztery kolory światła.

5. Automatyczne oprawy oświetleniowe – niesamowicie zaawansowane i wygodne rozwiązanie na niezapomniane przedsięwzięcia. Zapewniają bezszelestną, szybką pracę, a zarazem cechuje się bardzo niską awaryjnością.

6. Stroboskop – charakteryzuje się migającym światłem. Jest zaopatrzony w efekty auto-fad i blinder (z automatycznym przyciemnianiem i rozjaśnianiem). Z łatwością można uregulować intensywność światła w zależności od potrzeby. Ciekawostką może być fakt, że najprostszy stroboskop można wykonać własnoręcznie w domu korzystając jedynie z powszechnie dostępnych elementów elektronicznych.

 Podsumowanie 

Nowoczesne firmy dają nam bardzo szeroki wybór narzędzi i rozwiązań oświetleniowych. Dajmy się ponieść fantazji i zafundujmy prawdziwy pokaz dla swojej widowni. Nie zapominajmy jednak, że wszystkie wyżej wymienione urządzenia muszą być sterowane przez zaawansowany system oświetleniowy, za którym powinien stać profesjonalista. Jeśli postawimy na tym miejscu amatora, potencjał sprzętów, które posiadamy może być zniweczony. Pamiętaj, że są to skomplikowane urządzenia z mnóstwem możliwości – warto je wykorzystać w pełni!

Exit mobile version