Skąd się bierze żelazo i mangan w wodzie?

Żelazo i mangan to metale bardzo często występujące w prywatnych ujęciach wody w Polsce. W niektórych częściach kraju pierwiastki te pojawiają się naturalnie w wodach gruntowych mających swe źródło w określonych typach skał.

Żółtobrązowe zacieki na wannie, metaliczny posmak wody i żółtawe plamy na ubraniach po praniu to pierwsze oznaki zbyt dużej ilości żelaza i manganu w wodzie. Pomocy szukaj u specjalistów z branży uzdatniania wody – http://www.krainawody.pl/

 Źródła żelaza i manganu w wodzie 

Naturalne źródła żelaza i manganu występują częściej w głębszych studniach, gdzie woda przez dłuższy czas ma kontakt ze skałą. W regionach górniczych metale te mogą również pojawiać się w związku z wydobyciem węgla – zarówno metodą głębinową, jak i odkrywkową. Żelazo i mangan często występują razem w wodach gruntowych, ale stężenie manganu jest zwykle dużo niższe niż żelaza.

Zarówno żelazo, jak i mangan są wyraźnie dostrzegalne w ujęciach wody. Oba pierwiastki sprawiają, że woda ma silnie metaliczny smak i oba powodują przebarwienia. Woda pochodząca ze studni i źródeł z wysoką zawartością żelaza i/lub manganu może na początku wydawać się bezbarwna, ale w kontakcie z tlenem szybko tworzy pomarańczowo-brązowe (żelazo) albo czarne (mangan) plamy albo osady.

 Żelazo i mangan w Polsce 

W zeszłym roku niezależna agencja badawcza przeprowadziła ankietę dotycząca zawartości żelaza i manganu w prywatnych ujęciach wody na terytorium Polski. W ponad połowie przypadków okazało się, że woda odbiega od norm i należy ją uzdatnić przed zastosowaniem do celów sanitarnych i spożywczych. Do tego potrzebny jest profesjonalny odżelaziacz wody – polecamy http://www.krainawody.pl/9-odzelaziacze.

 Żelazo i mangan z rurociągu 

Dodatkowym źródłem rozpuszczonego żelaza mogą być rurociągi, przez które przepływa woda. Woda o wysokim poziomie zasolenia albo kwasowości (w związku z zawartością rozpuszczonego dwutlenku węgla albo innych kwasów) powoduje korozję rur, podczas której rozpuszczeniu ulegają również żelazo i inne metale tworzące instalację. Wodę korozyjną, w której znajduje się dodatkowo duża ilość żelaza, miedzi czy ołowiu uwolnionych z instalacji, można uzdatniać, redukując jej korozyjność i poziom rozpuszczonych metali.

Kwasowość można obniżać, dodając do wody substancje zasadowe, takie jak węglan sodu albo przepuszczając wodę przez filtry zawierające wkłady zasadowe. Zasolenie można redukować poprzez destylację albo odwróconą osmozę.

Ponieważ poszczególne metale są mniej albo bardziej podatne na korozję, rozwiązaniem może być wykonanie instalacji z bardziej odpornego metalu. Należy skontaktować się z hydraulikiem, który doradzi, jakiego typu materiał jest wskazany dla wody występującej w danej lokalizacji.

Exit mobile version