Tynki gipsowe to obecnie bardzo popularny materiał budowlany. Ich szerokie możliwości zastosowania oraz specyficzne właściwości i rodzaje poznacie czytając do końca ten artykuł.
Właściwości tynku gipsowego
Aby zrozumieć charakterystykę tynku gipsowego najpierw warto poznać jego skład. Jak sama nazwa wskazuje głównym komponentem jest tutaj gips. Dodatkowo masę wzbogaca się kruszywem kalibrowanym i innymi składnikami np. związkami wapnia i syntetycznymi plastyfikatorami. Od zastosowanych proporcji poszczególnych budulców zależą właściwości tynków gipsowych np. gładkość oraz odporność na uszkodzenia, czy technologia ich nakładania.
Zaletą tego rodzaju tynku w porównaniu np. do tynku cementowego jest ich m.in. łatwość stosowania. Poza tym tynki gipsowe wyróżniają się dobrą izolacyjnością termiczną oraz zdolnością do pochłaniania i oddawania wilgoci z powietrza, co znacznie poprawia mikroklimat w pomieszczeniu. Specyficzne dla tych tynków jest białe zabarwienie, co zmniejsza zużycie farby, jeśli zdecydujemy się na jasny kolor pomieszczenia. Kolejną zaletą pod kątem wykańczania wnętrz, jest możliwość nadawania im dekoracyjnej struktury.
Rodzaje i zastosowanie tynków gipsowych
Generalnie tynki służą do wykańczania powierzchni ścian i sufitów. Ich warstwa poprawia parametry murów i stanowi podłoże pod farby, tapety, płytki, czy innego rodzaju materiały wykończeniowe. Tynki gipsowe dzielimy przede wszystkim ze względu na sposób ich nakładania, czyli na maszynowe i ręczne. Te pierwsze nanosi się na ściany za pomocą agregatów tynkarskich. Na to rozwiązanie najczęściej decydują się osoby, które zamierzają tynkować duże powierzchnie. Jest to bardzo wygodny sposób na wykańczanie budynków o dużej kubaturze. Więcej o maszynowych tynkach gipsowych można przeczytać tutaj: http://www.siniat.pl/pl-pl/produkty-i-systemy/products/masy_e284785b-3af4-43ae-b1fa-93050518044c/tynk-gipsowy-nida-supra-l_fe448f71-fdb1-4dff-a6e3-a4aa00fee782 Do remontów, czy prac wykończeniowych w pojedynczych, niewielkich pomieszczeniach najczęściej stosuje się natomiast tynk nakładany ręcznie.