Odpowiednia wentylacja łazienki jest niezmiernie ważna, ponieważ stanowi podstawę bezpieczeństwa, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których znajdują się piecyki gazowe.
Jak prawidłowo zamontować kratki wentylacyjne i wentylatory?
Jak prawidłowo zamontować kratkę wentylacyjną?
Wentylacja łazienki zapewnia domownikom bezpieczeństwo i komfort. Jako obowiązującą normę przyjmuje się, że z łazienki powinien być odprowadzany strumień powietrza nie mniejszy niż 50 m3 na godzinę, z toalety zaś: 30 m3. Wentylacja w łazienkach o niewielkich wymiarach może opierać się na naturalnych siłach grawitacyjnych i różnicy temperatur powietrza, w większych pomieszczeniach niezbędne jest zastosowanie dodatkowych wentylatorów. Aby zapewnić prawidłową wymianę powietrza należy zadbać o to, aby kratka wentylacyjna do łazienki była umieszczona jak najdalej od drzwi, co zapewnia swobodny przepływ powietrza. Kratkę montujemy jak najwyżej, najlepiej tuż pod sufitem, a jej wymiary nie powinny być mniejsze niż 14×14 cm. W drzwiach powinny bezwzględnie znajdować się otwory z kratkami zapewniającymi dopływ powietrza do łazienki, które nie powinny być zasłaniane. Jeżeli w naszej łazience zostały zamontowane pełne drzwi, można zastosować proste rozwiązanie, czyli ich podcięcie na wysokość 2-3 centymetrów, które pozwoli uzyskać szczelinę pozwalającą na swobodny przepływ powietrza.
Zobacz również poradnik: Poprawna wentylacja w łazience
Kiedy warto zdecydować się na wentylator łazienkowy?
Prawidłowa wentylacja w łazience w przypadku większych pomieszczeń wymaga zastosowania dodatkowych rozwiązań. Powyżej 5,5 metra sześciennego dobrym rozwiązaniem będzie kratka wentylacyjna z wentylatorem, która poza zapewnianiem prawidłowego ciągu powietrza wymuszają jego dodatkowy obieg. Kratka z wentylatorem może włączać się automatycznie, kiedy użytkownik znajduje się w pomieszczeniu lub jedynie wtedy, kiedy w łazience nagromadzi się większa niż zwykle ilość pary wodnej. Tego typu wentylacja łazienkowa nie powinna być stosowana w pomieszczeniach, w których zlokalizowane są wloty przewodów spalinowych, np. będące częścią gazowego piecyka ogrzewającego wodę. W tym przypadku kratka z wentylatorem może spowodować niebezpieczne zasysanie spalin z powrotem do wnętrza łazienki. Warto także pomyśleć o zamontowaniu dodatkowego wentylatora w zamkniętej kabinie prysznicowej, jeżeli jej kubatura przekracza 1,5 m3.