Zastosowanie konwencjonalnej wylewki cementowej nie zapewni szybkiego nagrzewania się pomieszczenia lub budynku, a to z pewnością podniesie ogólne koszty eksploatacyjne. Tylko płynna i jednolita konsystencja wylewki anhydrytowej jest w stanie zapewnić optymalną kontrolę temperatury w obiekcie. Jaka powinna być grubość wylewki anhydrytowej na ogrzewaniu podłogowym? Jaki są jej właściwości? Ile wynosi szacunkowa cena? Sprawdźmy.
Wylewka anhydrytowa kontra cement
Konwencjonalne metody wylewania posadzki zdają się przegrywać na każdym polu. Technologie wykonywania wylewek anhydrytowychzakładają między innymi ścisły nadzór nad tworzeniem mieszanki poprzez zautomatyzowany i sterowany komputerowo proces mieszania poszczególnych komponentów.
Oczywiście proces ten stale podlega kontroli jakości zgodnie z założeniami procedury CE. Nie ma mowy o dowolnym dozowaniu składników, jak to ma często miejsce na placach budów w kontekście tradycyjnego betonu.
Jastrych anhydrytowy może występować w klasach wytrzymałości od C20-f4 do C35-f7. Wskaźniki dostosowane są do preferencji odbiorcy.
Ciekawych informacji może dostarczyć poniższe zestawienie:
Właściwości Wylewka anhydrytowa Beton
- Grubość 35-60 mm; 50 – 80 mm;
- Przewodnictwo cieplne U =1,8 W/m2K. U =1,1-1,2 W/m2K;
- Porowatość Do 8%; 15 – 20%;
- Dylatacje Co 300 m2 (ogrz. podłogowe). Co 30 m2
- Masa przy 100 m2 Ok. 8800 kg; 18000 kg;
- Zbrojenie Nie wymaga; Wymaga (siatka, włókna);
- Jakość Idealna gładź; Zależy od umiejętności.
Powyższe zestawienie ma jedynie charakter orientacyjny. Nie należy go traktować jako instrukcji obsługi bądź specyfikacji konkretnego produktu.
Już na pierwszy rzut oka widać kolosalne różnice. W przypadku ogrzewania podłogowego większe znaczenie, aniżeli sam bufor cieplny ma możliwość sterowania temperaturą. Gruba posadzka betonowa nie daje takiej sposobności w zakresie zadowalającym.
Zalecanym produktem do stosowania z wodnym niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym jest posadzka anhydrytowa, co wyraźnie wynika z przedstawionego zestawienia.
Dodajmy jeszcze klasę wytrzymałości na zginanie, która w przypadku jastrychu anhydrytowego nosi wskaźnik F5. Analogicznie dla cementu będzie to C8/10, C12/15 (ze zbrojeniem).
Jastrych cementowy osiąga pełną wytrzymałość dopiero po tygodniu. W międzyczasie konieczne są zabiegi nawadniające, przykrywanie folią itp.
Anhydryt jest gotowy do użycia już po dwóch dobach, po tym czasie zbędne są zabiegi pielęgnacyjne.
Wylewki anhydrytowe – zastosowanie
Płynny jastrych anhydrytowy przeznaczony jest do wykorzystania we wnętrzach obiektów budowlanych. Jego właściwości predysponują materiał do stosowania w połączeniu z podłogowymi instalacjami grzewczymi.
Wylewki anhydrytowe są kompatybilne z następującymi okładzinami:
- Ceramika;
- Kamień naturalny;
- Drewno;
- Parkiety;
- Winyl;
- Podłogi żywiczne;
- Wykładziny dywanowe;
- Podłogi pływające.
I wiele innych.
Posadzki anhydrytowe — koszt
Trudno jest jednoznacznie określić koszt położenia posadzki anhydrytowej, nie znając szczegółowych warunków istniejących w danej lokalizacji, planowanej grubości posadzki itd.
Można założyć, iż cena za metr kwadratowy będzie się wahać w przedziale od 30 do 60 złotych.
Istotniejszy jest fakt, iż posadzka anhydrytowa znacząco przyczyni się do obniżenia kosztów ogrzewania, co w domach jednorodzinnych będzie stanowić pokaźną kwotę.
Nie bez znaczenia jest także fakt, że nowa wylewka anhydrytowa wymaga znacznie mniej zabiegów wykończeniowych. Jej położenie jest szybsze, a to z kolei pozwala wcześniej zwolnić ekipę budowlaną do innych zadań.
Wylewka anhydrytowa nagrzewa się o 50% szybciej aniżeli jej cementowa odpowiedniczka. W efekcie oszczędzisz na rachunkach proporcjonalnie do stopnia obniżenia się zapotrzebowanie energetyczne budynku.