Zabudowa poddasza stelaż – sufit podwieszany z płyt kg

zabudowa poddasza

Z początkiem lutego rozpoczęliśmy prace związane z wykonaniem stelaża sufitu podwieszanego z płyt kartonowo-gipsowych na poddaszu.
Pierwszy etap zabudowy poddasza to dokładne wymierzenie i wytyczenie lini, gdzie będą montowane profile przyścienne UD30.
Do tych czynności niezbędna się okazała poziomica wodna tzw. szlaufwaga, pozwoliła wyznaczyć poziomy jednakowe na każdej ze ścian.
Kolejnym etapem było przykręcanie profili przyściennych ud30. Z początku używałem kołków szybkiego montażu do przytwierdzania profili do ścian.Niestety często musiałem jakoś poprawiać trzymanie kołków w ścianie ponieważ ściany mamy z pustaków protherm. Są to pustaki z pustymi przestrzeniami,w których kołki szybkiego montażu nie bardzo się chciały stabilnie trzymać. Udało mi się znaleźć idealne kołki do montażu w tego typu pustakach jak protherm czy max. Kołki Wkrętmet KPS 8x65n spełniły wszelkie moje oczekiwania, doskonale trzymając profile do ściany.

Zapraszamy do dalszej lektury…

Profile ścienne ud30 podklejałem akustyczną taśmą, wyczytałem gdzieś że dzięki takiej taśmie nie przenoszą się dźwięki z innych pomieszczeń. Jak na kawałek gąbki tania nie była więc przyklejałem głównie w pokojach, gdzie takie niechciane dźwięki łatwiej wychwycić w nocnej ciszy.

Do profili poprzecznych cd60 użyliśmy wieszaków do poddaszy tzw. grzybków czy grzybkowych wieszaków, jak zwał tak zwał. Zakupiłem też wieszaki ES, lecz po zastosowaniu grzybkowych nie użyłem chyba żadnego wieszaka ES. Zalety wieszaków do poddaszy to ich łatwość montażu – dwa wkręty do drewna wkręcane w boczną ściankę krokwi, a profil cd wciskamy by zaskoczył w zagłębienia wieszaka, równie łatwo możemy profil zdjąć by np.zastosować drugą poprzeczną warstwę ocieplenia wełną mineralną.
Profile cd dawaliśmy co 40cm. Do ścianki kolankowej przykręciłem specjalny profil V, który podtrzymuje punkt styku płyty kartongips ze ścianką kolankową.

 Druga warstwa ocieplenia wełną mineralną 

Po zbudowaniu stelaża z profili ud i cd, przyszedł czas na drugą warstwę ocieplenia powierzchni skosów i sufitu wełną mineralną. Zastanawiając się nad materiałem do ocieplenia rozważaliśmy wełnę mineralną i styropian. Ostatecznie wybór padł na wełnę, ale niezdecydowanym polecam lekturę tego artykułu. Oprócz wełny i styropianu jest tam też trochę informacji o piance pur, która też wydaje się ciekawą alternatywą.

Druga warstwa idzie w poprzek pierwszej by wyeliminować tzw. mostki termiczne. Dzięki zastosowaniu właśnie wieszaków do poddaszy łatwo zdemontowaliśmy profile cd po czym wcisnęliśmy odpowiednio wycięte odcinki wełny na te uchwyty a następnie nałożyliśmy już ostatecznie profile cd.
Grubość ocieplenia na poddaszu: pierwsza warstwa 18cm pomiędzy krokwiami, druga warstwa 10cm poprzecznie.

 Paroizolacja 

Kolejnym etapem zabudowy poddasza jest przyklejenie foli paroizolacyjnej do stelaża za pomocą taśmy dwustronnej.
Po zasięgnięciu opinii na internetowych forach wybraliśmy metalizowaną folię paroizolacyjną srebrną. Jest to droższe rozwiązanie niż tradycyjna żółta folia. Metalizowana paroizolacyjna folia pozwala jeszcze lepiej izolować ciepło w ogrzewanych pomieszczeniach. więcej informacji o tych folia znajdziecie na goole (swoją opinie możesz zostawić poniżej wpisu w komentarzach).
Koszt zastosowanej foli 165 zł/75m2 rolka (zakupiłem dwie rolki)

 Przykręcanie płyt kartonowo-gipsowych 

Mamy już przyklejoną na stelażu folie paroizolacyjną, wiec przyszła pora na kręcenie płyt kartongips do profili za pomocą wkrętów do profili stalowych 3,5×2,5 w odstępach co 20 cm.
Płyty kręciliśmy na zakładke na przemian, wszystkie nieoryginalne łączenia płyt fazowaliśmy pod kątem 45 stopni tarką do płyt kartonowo-gipsowych.

 Obróbka płytami kartongips okien dachowych 

Ostatni etap dość pracochłonny to wykończenie okien dachowych płytami kartonowo-gipsowymi, a w naszym przypadku w dwuch pokojach podwójnych okien dachowych.

 Niezbędne narzędzia 

Kątownik mały, przyda się też duży

Bit do wkrętarki z ogranicznikiem

Zdzierak, tarka, hebel do płyt kg kartonowo-gipsowych

poziomica wodna, szlaufwaga waga wodna do mierzenia poziomów wysokości

Poziomica metrowa, dwumetrowa np. łata

Piła do cięcia płyt kg kartongips

Zestaw otwornic

 Materiały 

wieszak do poddaszy, grzybkowy

wieszak ES

 Przydatne linki 

Opis wykonania stelaża przez norgips.pl
Zapraszamy do aktywnej dyskusji w komentarzach

więcej zdjęć znajdziecie w galerii luty 2012

Aktualizacja 15 Marzec 2013.
Na prośbę użytkownika Pstryk, udało mi się znaleźć jeszcze zdjęcia z obróbki okna dachowego.

Wykonanie stelaża okna dachowego

Remonty i wykończenia mieszkań pod klucz – sprawdź ofertę tutaj!

Exit mobile version