Zakup pralki jest wydarzeniem następującym nie częściej niż raz na kilka lat. Z tego też powodu powinniśmy się do takiej sytuacji dobrze przygotować. Na co więc niedoświadczony kupujący powinien zwrócić uwagę podczas wyboru najlepszej pralki do własnego mieszkania?
Zakup pralki jest wydarzeniem następującym nie częściej niż raz na kilka lat. Z tego też powodu powinniśmy się do takiej sytuacji dobrze przygotować. Na co więc niedoświadczony kupujący powinien zwrócić uwagę podczas wyboru najlepszej pralki do własnego mieszkania?
Klasa energetyczna
Bardzo istotną kwestią jest klasa energetyczna. Im jest ona wyższa, tym pobór energii elektrycznej na jeden cykl prania jest niższy. Warto więc wybierać te urządzenia, których klasa jest wyższa. Czasem okazuje się jednak, że pralki w najwyższych klasach energetycznych kosztują kilka tysięcy złotych i różnica w cenie zakupu nie pokryje oszczędności w energii elektrycznej. Powinniśmy więc wybierać urządzenia energooszczędne, ale niekoniecznie najdroższe. Swój wybór możemy skupić na klasach od A do A+++ – pobór energii będzie niski, a jednocześnie nie wydamy olbrzymiej kwoty.
Pojemność
Zakup pralki musi również uwzględniać nasze potrzeby dotyczące ilości prań w skali roku, a także ich wagi. Jeśli pralkę zamierza kupić osoba samotna, to nie ma sensu decydować się na urządzenie o pojemności na przykład 8 kilogramów. Nie dość, że będzie ono duże i kosztowne w utrzymaniu dla jednej osoby, to często problemem może być samo zgromadzenie takiej ilości uznań do prania. Rodziny wielodzietne nie powinny zaś wybierać pralek o pojemności 5 kilogramów lub mniejszej – w takich rodzinach niewielka pralka musiałaby być uruchamiana nawet kilka razy dziennie. Im więcej osób w rodzinie i im większe potrzeby prania, tym pojemność powinna być większa.
Prędkość wirowania
Urządzenia piorące zazwyczaj posiadają trzy prędkości wirowania. Tysiąc, tysiąc dwieście i tysiąc czterysta obrotów na minutę. Urządzenia najtańsze zazwyczaj posiadają w standardzie jedynie tą najmniejszą wartość. Pralki tego typu polecane są osobom korzystającym z ubrań stworzonych z materiałów delikatnych oraz wełny. Tysiąc dwieście obrotów na minutę to idealna wartość dla osób często piorących na przykład ręczniki czy koce. Odwirowanie jest na wysokim poziomie, a suszenie trwa krótko. W przypadku tysiąca czterystu obrotów na minutę pranie wyjmowane z pralki jest niemalże suche, jednak nie należy przy tym ustawieniu prać ubrań z materiałów delikatnych – mogą one zostać uszkodzone podczas tak szybkiego wirowania.
Wymiary
Osobną kwestią jest też wymiar pralki. W niektórych mieszkaniach czy domach znajduje się ograniczona przestrzeń na pralkę, której nie można zwiększyć w prosty sposób. Koniecznie więc powinniśmy sprawdzić, jakie wymiary miała nasza stara pralka, a także wymiary miejsca, w którym będzie się ona znajdowała. Na rynku dostępne są pralki w wielu różnych rozmiarach – zarówno pod względem głębokości jak i szerokości. Z tego też powodu istnieje spora możliwość dowolnego dobrania idealnych wymiarów do naszych potrzeb.
Pobór wody
Oprócz klasy energetycznej powinniśmy również uwzględnić pobór wody. Również i ten wskaźnik bezpośrednio wpływa na koszty bieżącego użytkowania pralki. W przypadku najbardziej wodooszczędnych urządzeń pobór może wynieść około dziesięciu litrów wody na jedno pranie. Urządzenia pobierające najwięcej wody mogą mieć ten wskaźnik nawet dziesięciokrotnie wyższy! Co ważne, producenci często podają również wskaźnik poboru wody przy założeniu, że dokonuje się 200 prań w cyklu standardowym (temperatura 60 stopni Celsjusza, prane są ubrania bawełniane). Najczęściej wskaźnik ten pokazuje pobór na poziomie około 8000 – 10 000 litrów wody na rok. Obniżenie go nawet o kilkanaście procent jest w stanie znacząco obniżyć koszty użytkowania pralki.
Cena
Dla przeciętnej rodziny najważniejszym aspektem wpływającym na zakup pralki jest jej cena. Wiele osób wybiera najtańsze modele ze względów ekonomiczny – po prostu nie stać ich na wydanie kilkuset złotych więcej na urządzenia lepsze. Najtańsze pralki kosztują kilkaset złotych. Zazwyczaj jest to kwota rzędu 700-800 złotych, jednak znaleźć można również i tańsze urządzenia, szczególnie w promocjach. Z drugiej strony są też osoby nie liczące się z kosztami, dla których wydatek na poziomie kilku tysięcy złotych na pralkę nie jest problemem. Jeśli więc planujemy zakup urządzenia piorącego, to określmy sobie widełki cenowe, które są dla nas akceptowalne. W tym zakresie poszukamy zaś najlepszych urządzeń pod względem innych kategorii.
Żeby znaleźć odpowiednią dla siebie pralkę w dobrej cenie warto zajrzeć do wyszukiwarki najniższych cen jmarket.pl