Mosiądz, miedź, stal to metale towarzyszące człowiekowi od najdawniejszych czasów. Miedź to czysty metal oznaczony jako numer 2 na tablicy pierwiastków Mendelejewa – ma skrót Cu. Mosiądz i stal są stopami powstałymi w procesie produkcj. W naturze nie występują. Wytapia się je hutniczo. Mosiądz powstaje z połączenia pierwiastków miedzi i cynku, a stal przez łączenie żelaza i węgla. Mosiądz, miedź i stal masowo użytkujemy w codziennym życiu.
Powszechne zastosowanie elementów stalowych
Elementy stalowe są powszechnie wykorzystywane do produkcji maszyn, konstrucji pełnościennej do wznoszenia hal i magazynów, szkieletów, konstrukcji dachowych, estakad i instalacji. Prefabrykowane elementy stalowe cechują się z jednej strony lekką konstrukcją, a z drugiej dużą trwałością i wytrzymałością. Oznacza to, że mają niemal nieograniczone możliwości projektowe. Postawienie szkieletu stalowego wymaga mniejszych nakładów finansów niż tradycyjne konstrukcje murowane lub drewniane. Elementy stalowe doskonale sprawdzają się także przy projektach małogabarytowych, ja:k kominy, kontenery, odboje, drzwi przemysłowe, pomosty, barierki, budynki niekomercyjne oraz części ciągów komunikacyjnych – schody i balustrady. Konstrukcje stalowe stosowane jako wypełnienie biegów schodowych i pomostów komunikacyjnych.
Wykorzystanie stali węglowej
Stal jest znacznie lżejsza od miedzi i stop 1 cm3 waży 7,8 grama. Pierwsze w historii człowieka wzmianki o jej stosowaniu można znaleźć ok 1800 lat p.n.e,. Ludzkość wykorzystuje stal od ponad czterech tysięcy lat. Obecnie najchętniej używaną stalą jest stal węglowa. Powstaje z połączenia żelaza i węgla. Jej popularność wynika z faktu, że jest to materiał łatwy w obróbce, niskokosztowy i niezawodny. Wykorzystywana do produkcji popularnych przedmiotów codziennego użytku oraz monumentalnych konstrukcjach czy skomplikowanych elementach mechaniki precyzyjnej. Przy określeniu rodzaju stal węglowej bierze się pod uwagę kilka czynników, takich jak: skład, właściwości, zastosowanie i procentową zawartość węgla. Zawartość domieszek fosforu i siarki ma wpływ na określenie jakości danego typu stali. W zależności od składu chemicznego wyróżnia się także tzw. stal przeróbczą , odlewniczą i stale niestopowe.
Podział stali węglowej ze względu na typ zastosowania
Stal węglowa ma szerokie zastosowanie w przemyśle. Wyróżnia się stal konstrukcyjną wykorzystywaną do stawiania mostów, szkieletów nośnych i belkowania oraz stal narzędziową używaną do produkcji wierteł, ostrzy i tarczy. Specjalnym rodzajem stali węglowej są stale o szczególnych właściwościach fizycznych i chemicznych -wykorzystywane w specjalistycznych urządzeniach pracujących trudnych warunkach.
Wykorzystanie wkrętów uniwersalnych
Majsterkowicze i profesjonalni mechanicy lubią sprzęty z kategorii „uniwersalne”, ponieważ mają one szerokie zastosowanie. Nie trzeba kupować kilku rodzajów wkrętów, skoro można wykorzystać takie, które pasują prawie do każdego rodzaju mocowania instalacji. Uniwersalne wkręty odznaczają się charakterystycznym zakończeniem, łatwością użytkowania. To metalowe złączki dzieki, którym można przeprowadza się mocowanie. Cechują się trwałością, solidnością wykonania i podwyższoną odpornością na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Wkręty uniwersalne mogą być zakończone na dwa sposoby: za pomocą gwintu lub ostrego szpicu. Dzięki takiej konstrukcji wkrętów można przeprowadzić mocowanie w betonie lub cegle. Do ich produkcji używane są następujące materiały: stal węglowa, stal nierdzewna, stal ocynkowana, mosiądz oraz miedź. Ocynowane elementy stalowe mają kolor biały lub żółty.
Wkręty uniwersalne przydają się do solidnego mocowania w rozmaitych materiałach, np.: sklejkach, płytach wiórowych, w plastiku lub w drewnie. Używa się ich podczas prac remontowych, w budownictwie lub do majsterkowania w warunkach domowo-garażowych. Podstawowymi chyba najpopularniejszym rodzajem wkrętów uniwersalnych są wkręty samogwintujące z ocynkowaną powierzchnią.