Zima 2009 przygoda z regipsami – zabudowa geberita

Zima 2009 zacząłem zabawą z rigipsami, po długich wieczorach z internetem i nauką co jak z czym poco i do czego, rozpoczynam swoją przygodę z zabudową płytami kartonowo gipsowymi. Swoje pierwsze kroki w tym temacie postanowiłem postawić w WC, ziołem się za zabudowę stelaża wc firmy geberit.  Swoją inspiracje wyglądem zaczerpnąłem z salonu łazienek max-fliz, troszkę zmodyfikowana ale forma bardzo podobna .  Płytki zakupiliśmy te same co w łazience pokazowej. W dalszej części postaram się przedstawić dokładnie moją prace.
LINK: post dotyczący zakupu płytek ceramicznych czerwiec 2010
Zdjęcia na zachętę

czytaj dalej… galeria zdjęć miesiąc październik 2009

Zabudowę musiałem zacząć od przeniesienia rur do grzejnika łazienkowego tzw. ręcznikowca, ponieważ panowie którzy wykonywali nam instalacja centralnego ogrzewania stwierdzili że nad wc będzie grzejnik łazienkowy. Niestety nam się taka opcja nie spodobała i musiałem trochę zdemolować ich dzieło i przenieś rury na sąsiednią ścianę obok drzwi, gdzie wisi sobie teraz ręcznikowiec i nikomu nie rzuca się w oczy. Trochę pracy mnie to kosztowało ponieważ nie miałem pojęcia jak to dobrze rozmierzyć by grzejnik drabinkowy zgrał się na styk ze ścianą i drzwiami po drugiej… noi nie mogłem zapomnieć że będzie też do niego wkręcona grzałka elektryczna. O gniazdku by ja podłączyć też musiałem pamiętać. Muszę przyznać że udało mi się wszystko dosłownie na styk … na milimetry.

Kolejne prace to rozmierzenie wszystkiego, i przykręcenie profili ud 30 do podłogi. Przyznam że wiercąc miałem pewną obawę ponieważ w wc mamy rozłożone ogrzewanie podłogowe w wylewce. Przewiercenie rurki byłoby dużym kłopotem, dlatego do tego tematu podchodziłem z bardzo dużą starannością. Następne czynności to łączenie ze profili cd 60 i ud 30. Do łączenia profili używałem nitownicy, jakoś nie przepadam za popularnymi w tym temacie pchełkami czyli wkrętami samo wiercącymi do profili. W internecie istnieje wiele opinii na temat sposobów łączenia ze sobą profili, jedni preferują pchełki drudzy nity. Pchełkami idzie chyba szybciej ale czasami nerwy mnie biorą jak mi pchełka wyślizguje się spod wkrętarki, a jak kolejna i kolejna to mnie krew zalewa, więc wole nitować. Do nitowanie potrzebujemy wiertełka do metalu o średnicy nitu, nitownicy i nitów odpowiedniej długości. Połączenia nitowane są bardzo mocne a główną ich zaletą jest mała główka która nie wbija się tak w płytę gipsową jak w przypadku pchełek.

Między czasie wymyśliłem by wykuć półki pod prysznicem. Półki w ilości 3 sztuki na ściance prysznica, która jest kominem. Komin na naszym projekcie dzieli łazienkę na dwie części tworząc przestrzeń na kabinę prysznicową. Akurat w tej części komina mogłem sobie na to pozwolić ponieważ komory wentylacyjne zaczynały się dopiero na poddaszu. Powstały zgrabne trzy półeczki na mydła, szampony i inne kosmetyki i akcesoria wykorzystywane pod prysznicem. Proces wykańczania półek można zobaczyć w galerii listopad 2009

Do zabudowy miałem również rurę kanalizacyjną lecącą z poddasza, po wykonaniu stelaża z profili, pustą przestrzeń pomiędzy ścianą a rurą wypełniłem pianką montażową a całą zabudowę stelaża wełną szklaną by wygłósić odgłosy wydobywające się z rury, oraz odgłosy nalewającej się wody do zbiornika spłuczki stelaża wc.

Górną pólke zabudowy wyposażyłem w oczka halogenowe 12v i upchałem zasilacz przez otwór na oczko w jednej z półek, jest do niego dostęp ale mam nadzieje że nigdy się nie spali. Jego wymiana będzie wymagała wysokiej sprawności manualnej. Niestety miałem tam tylko 3 cm przestrzeni pomiędzy płytami i 4,5 cm średnicy otwór na jego upchanie do środka.
Na froncie zabudowy zastosowałem podwójne płytowanie płytami wodoodpornymi tzw. zielonymi płytami kartonowo gipsowymi.
Konstrukcja będzie wyłożona oczywiście glazurą. Podobnie jak na zdjęciach z łazienki wystawowej.
Docelowo w środkowej przestrzeni nad miską wc będzie lustro zamiast glazury.

Zapraszam do galerii by zobaczyć wszystkie zdjęcia mojej pierwszej zabudowy kartonowo gipsowej.        

Galeria Październik 2009

Fotorelacje zamieściłem w postaci filmu na moim kanale 123budujemyPL

Exit mobile version