Aby wybudować dom trzeba mieć działkę budowlaną. Ich ceny są różne w zależności od lokalizacji. Zwykle inwestor szuka działki idealnej kwadratowej lub prostokątnej o szerokości około 30 m i powierzchni plus minus 1000 m2. Najlepiej z wjazdem od północy i ogrodem od południa , do którego wychodzi się z dobrze nasłonecznionego salonu. Słowem sielanka. Jednak życie nie jest tak piękne, jak marzenia i trafia się teren z małym mankamentem – działka z budynkiem do rozbiórki. Inwestor ma nie lada dylemat- czy kupić działkę z taką niespodzianką, czy szukać czegoś innego.
Działka z budynkiem do rozbiórki – porównanie cen
Działka z budynkiem do rozbiórki może być tańsza w zakupie niż parcela czysta. Jednak trzeba pamiętać, że rozbiórka rudery nie jest darmowa i dość skomplikowana formalnie
Jeśli z kalkulacji wyjdzie, że kupno gruntu z ruderą i jej usunięcie jest tańsze od „czystej” parceli, to zastanowić się nad jej zakupem. Bywa, że w okolicy nie ma już działek niezabudowanych. Wtedy nabycie działki z budynkiem do rozbiórki to jedyna możliwość postawienia domu w upatrzonej lokalizacji. Działki na przedmieściach to okolica spokojna, w kontakcie z przyrodą. Warto inwestować tylko w teren, który jest położony niedaleko miasta.
Działki w miastach
Coraz więcej osób chce wybudować dom w mieście. Problem w tym, że w dużych trudno o puste wolne działki. Można ewentualnie kupić dom z rynku wtórnego. Tańsze bywają nieruchomości na pierwszy rzut okna nieatrakcyjne, czyli np. zabudowane rozpadającymi się ruderami, czy zasypane śmieciami. Przy dobrej lokalizacji, odpowiedniej wielkości i sąsiedztwie, to może być całkiem dobra inwestycja warto przyjrzeć się im dokładniej. Wyobrazić sobie, jak będą wyglądać po oczyszczeniu. Działki z budynkiem do rozbiórki muszą mieć cenę na tyle atrakcyjną aby zrekompensowała ona koszty rozbiórki.
Zalety posesji z „zabudową”
Zabudowana posesja ma też zalety, np. doprowadzone media. Jeżeli obiekt przeznaczony do rozbiórki nie stoi tam, gdzie zaplanowano dom, to można go przystosować i wykorzystać jako barak dla ekipy budowlanej, albo magazyn materiałów. Nowy budynek może również korzystać z części ścian lub fundamentów starego (w myśl przepisów to rozbudowa). Jeśli ściana starego budynku znajduje się 2 m od płotu, może tam pozostać jako element nowego domu.
Decydujące położenie
Najważniejszą cechą idealnej działki jest bowiem jej położenie. O jej zakupie decyduje lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja! Musi do pracy, szkoły, publicznej komunikacji. Lokalizacja działki z budynkiem do rozbiórki musi ułatwiać codzienne życie domownikom, np. inwestorzy z małymi dziećmi powinni szukać ziemi obok lub z wygodnym dojazdem do przedszkola czy szkoły. Dobry architekt zaprojektuje dom, w budowie którego będzie można wykorzystać ścianę obecnie stojącego tam budynku.
Wyburzenie starego domu
Wyburzenie starego budynku to kolejne koszty i formalności. Rozbiórkę budynku, którego budowa nie wymagała uzyskania pozwolenia, czyli np. parterowy budynek gospodarczy lub garaż o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 35 m2, trzeba zgłosić w starostwie powiatowym. Trzeba posiadać niezbędną dokumentację, np: wniosek, mapkę, opis obiektu, przewidziane środki bezpieczeństwa. Wyburzenie domu jest bardziej skomplikowane i dużo droższe – kosztuje od kilkunastu tysięcy zł w górę w zależności od kubatury i technologii, w której go wybudowano. Wyburzanie konstrukcji betonowych jest dwa razy droższe od rozbiórki budynków z cegły, ponieważ dochodzą koszty wywiezienia gruzu. Jeżeli tylko materiały jeszcze do czegoś nadają, to warto jej wykorzystywać.
Jest wiele argumentów za tym, że nie należy się bać działki z budynkiem do rozbiórki, bo są na niej rzeczy, które można wykorzystać, np.: podłączone media. O opłacalności takiej działki decyduje jej lokalizacja i cena.