Wszyscy jesteśmy ludźmi i wiemy, jak często zdarza się nam zapominać o niektórych rzeczach. Większość z nich to błahostki, jednak istnieją takie czynności, których niedostrzeżenie może być bardzo złe w skutkach. Ile razy wychodząc z domu zdarzyło nam się pomyśleć, czy aby na pewno wyłączyliśmy z prądu wszystkie urządzenia, które pozostawione na chodzie mogą nie tylko powiększyć nasze rachunki, ale również wyrządzić sporo szkód.
Pierwszym takim urządzeniem jest z pewnością żelazko. Często mówi się o nim zostawionym w kontakcie, gdy szukamy wymówki po to, by opuścić jakieś spotkanie. W przypadku faktycznie zaistniałej owej sytuacji, problem jest znacznie większy niż może nam się wydawać.
Czym jest inteligentne gniazdo?
Z wyglądu możemy opisać to jako element faktycznie przypominający gniazdo ścienne, jednak w przypadku podłączenia go do zwykłego kontaktu, wystaje ze ściany nieco bardziej. Jest to kostka w formie sześcianu lub prostopadłościanu posiadająca z jednej strony wtyczkę, a z drugiej strony gniazdo. Jaki jest więc sens wkładania gniazdka w gniazdko?
Odpowiedź na to pytanie ukryta jest wewnątrz kostki. To właśnie tam znajduje się cały system umożliwiający wiele opcji. Na obudowie znajduje się przycisk, za pomocą którego możemy wyłączyć działanie gniazdka bez wyciągania wtyczki od urządzenia. Nie jest to jednak nic inteligentnego, choć często przydaje się w życiu codziennym. W środku kostki umieszczony jest mikroprocesor, z pomocą którego można sterować działaniem kontaktu praktycznie bez dotykania urządzenia. To właśnie tutaj zaczyna się inteligencja.
Jak operować gniazdem SMART?
Gniazdo może być sterowane z poziomu naszego smartfona. Niezależnie od tego, z jakim systemem operacyjnym w naszym telefonie mamy do czynienia, wszędzie dostępna jest aplikacja, która umożliwia połączenie ze sobą obu elementów.
Cały proces jest bardzo prosty. Konieczne jest, aby mikroprocesor gniazda był połączony z naszą siecią WiFi. To spowoduje, że będzie on cały czas widoczny w internecie. Nie oznacza to jednak, że możemy sterować gniazdem tylko i wyłącznie będąc w domu czy ewentualnie w ogrodzie. Posiadając aplikację z połączonym do niej urządzeniem możemy śmiało włączać i wyłączać prąd w gniazdku z dowolnego miejsca na ziemi. Warunek jest jednak taki, abyśmy mieli w telefonie dostęp do danych komórkowych lub ewentualnie innej sieci wifi nam udostępnionej. Takie urządzenia jak inteligentne gniazdka wybaczają nam również błędy w kwestii pozostawiania podłączonych do nich rzeczy poprzez możliwość ustawienia automatycznego ich wyłączania o określonych porach.
Zalety inteligentnych gniazd
Zdalna obsługa domowych gniazdek niesie ze sobą wiele korzyści. Zostawiając chociażby podłączoną do kontaktu ładowarkę każdego dnia, musimy liczyć się z wyższymi opłatami za prąd w ciągu roku. Możliwość automatycznego wyłączania się gniazdka w zadanych godzinach pozwala zaoszczędzić sporo energii oraz często nerwów.
Aplikacje stworzone do inteligentnych gniazdek z reguły posiadają możliwość pomiaru energii i przekazywania wyników do użytkownika, a także są w stanie przesyłać nam regularne powiadomienia przypominające o ich działaniu.