Gdy budowa domu dobiega końca, inwestor staje przed trudną decyzją: wyborem sposobu ocieplenia wnętrza. By skutecznie zabezpieczyć mieszkanie przed utrzymaniem pożądanej temperatury, należy zaizolować każde pomieszczenie, zwłaszcza te, w których ryzyko utraty ciepła jest największe. Najtrudniejszym a zarazem niezwykle ważnym zadaniem jest ocieplenie poddasza. Jak wykonać je skutecznie?
Trudne pomieszczenia, czyli jakie?
Mówiąc o trudnych pomieszczeniach, mamy na myśli te o nieregularnej kubaturze, ze skosami, stropem dzielonym belkami lub o wymagającej strukturze ścian (zabytkowa cegła, szczeliny, nierówności). W większości przypadków, jedynym trudnym pomieszczeniem w domu jest poddasze. Jak więc zadbać o skuteczne ocieplenie poddasza?
Izolacja termiczna i przeciwwilgociowa jest niezwykle ważna – jej niewłaściwe wykonanie lub użycie nieodpowiednich materiałów może skutkować stratą nawet do 30% ciepła z budynku. O błędy nietrudno, zwłaszcza w trakcie prac w trudnych pomieszczeniach – powstające w ich wyniku mostki termiczne (luki w miejscach łączenia stałej izolacji lub powstające w wyniku położenia jej na nieszczelnym fragmencie powierzchni) ułatwiają wymianę temperatury między wnętrzem domu, a jego otoczeniem. To skutkuje nie tylko spadkiem energooszczędności, ale też wzrostem wilgotności powietrza i ryzykiem pojawienia się pleśni, grzybów i innych mikroorganizmów.
Izolacja termiczna pianą poliuretanową
Wśród dostępnych na rynku materiałów służących do ocieplania poddasza i innych trudnych pomieszczeń, swoją pozycję umacnia piana poliuretanowa PUR aplikowana natryskowo. To obecnie najefektywniejszy system izolacyjny – zarówno ze względu na materiał, z którego się ją wytwarza, jak i technikę montażu.
Wśród dostępnych na rynku produktów, warto przyjrzeć się w szczególności pianom natryskowym marki Crossin Insulations. Firma wypracowała jedne z najlepszych parametrów termoizolacyjnych dla swoich technologii. Dla piany otwartokomórkowej Crossin Attic Soft, deklarowany starzeniowy współczynnik przewodzenia ciepła lD = 0,037 W/mK , a współczynnik krótkotrwałej nasiąkliwości Wp = 0,85 kg/m2. Powyższe parametry stawiają ten produkt wśród najlepszych z dostępnych na naszym rynku.
Ogromną przewagą izolacji termicznej Crossin jest też innowacyjny sposób jej aplikacji. Bez względu na to, jak skomplikowana jest powierzchnia, z którą się mierzymy, piana poliuretanowa Crossin pozwala uzyskać bezspoinową (wykluczającą powstawanie mostków termicznych) warstwę izolacyjną nawet na poddaszu. Dodatkowo, badania przeprowadzone przez producenta wykazały, że produkt ten jest odporny na rozwój pleśni i grzybów, co pozwala zachować czyste i pozbawione alergenów powietrze.
Izolacja termiczna w formie piany poliuretanowej nie traci swoich właściwości z czasem, nie osuwa się i nie przemieszcza. Na trwale połączona z podłożem zapewnia satysfakcjonujące właściwości ociepleniowe przez lata.
Sięgnij po pomoc specjalistów
Jeśli planujesz rozpocząć prace termoizolacyjne, ale nie jesteś zdecydowany, jaką technologię wybrać, wypełnij formularz na stronie Crossin Insulations. Skontaktuje się z Tobą ekspert, który za darmo doradzi Ci i wyceni najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu.