Ogrzewanie na podczerwień to dla wielu osób określenie bardzo tajemnicze. Jak działają panele na podczerwień, dzięki którym skutecznie i bardziej ekologicznie można ogrzać dom lub mieszkanie?
Poszukiwanie alternatywnych sposobów na ogrzewanie domu ma wielkie znaczenie, szczególnie w przypadku wciąż pogarszającego się stanu powietrza, a także topniejących zasobów naturalnych, które nadają się na opał. Jedną z możliwości jest ogrzewanie elektryczne kojarzące się niestety z dużymi kosztami. Jego alternatywą jest ogrzewanie na podczerwień i zamontowanie w domu paneli, które mogą zaskoczyć swoim działaniem. W jakim domu panele na podczerwień mają prawo się sprawdzić? I czy faktycznie można liczyć na mniejsze koszty eksploatacji? A co z samym zakupem? Ile kosztować może jedno takie urządzenie?
Jak działają panele na podczerwień?
Aby wziąć pod uwagę ogrzewanie na podczerwień jako jeden ze sposobów na ogrzanie domu, warto rozpocząć od zrozumienia całego zagadnienia i tego, na jakiej zasadzie działają panele na podczerwień. Urządzenia te energię zamieniają w ciepło, które oddawane jest w postaci promieniowania podczerwonego. Takie promieniowanie wytwarzane jest również przez Słońce, zatem to zupełnie naturalny proces. Promienniki podczerwieni występują nie tylko jako nowoczesne panele montowane na suficie lub ścianie, ale także jako żarówki czy elementy metalowe i ceramiczne.
W przypadku domów bierze się jednak pod uwagę przede wszystkim panele na podczerwień, które mogą mieć wiele dodatkowych funkcji, takich jak termostat czy Wi-Fi. Ich nowoczesny design sprawia, że stają się również ozdobą pomieszczenia. W skład grzejnika wchodzi ekran odbijający promieniowanie, element grzewczy czy sterownik. Można również spotkać na rynku panele stworzone z nowoczesnego, białego i połyskującego materiału nazywanego Synthelithem. Największą różnicą między typowymi grzejnikami a panelami na podczerwień jest sposób oddawania ciepła. Standardowe ogrzewanie ogrzewa wszystko dookoła, włączając w to powietrze. Ogrzewanie na podczerwień przekazuje ciepło jedynie organizmom żywym i przedmiotom. Ma to duże znaczenie szczególnie dla tych osób, które walczą z alergiami i astmą.
W jakim domu panele przyniosą wymierne korzyści?
Panele na podczerwień, choć są elektryczne, mogą być dużą konkurencją dla standardowego ogrzewania. Istnieje jednak jeden podstawowy warunek, aby szybko się zwróciły. Mówi o tym przedstawiciel marki Cronos, jednego z producentów paneli grzewczych z termostatem i Wi-Fi:
Najkorzystniejszymi warunkami do montażu ogrzewania na podczerwień są budynki z bardzo dobrą termoizolacją. Jeśli budynek, który planujemy ogrzewać, spełnia te kryteria, to koszty ogrzewania podczerwienią, które realnie poniesie posiadacz paneli, staną się wręcz zadowalająco niskie i zdeklasują każdą inną formę ogrzewania.
Termoizolacja, czyli co dokładnie? Mowa o domu, w którym ocieplenie budynku utrzymane jest na najwyższym poziomie. Nie bez znaczenia jest także szczelność okien lub drzwi.
Cena paneli na podczerwień
W zależności od wybranej marki i siły panelu, ceny takiego urządzenia wahają się od 200 do 1000 złotych i wyżej. Najważniejsze jest, aby wybrać odpowiednią moc, która zostanie dostosowana do powierzchni pokoju. Co logiczne, im więcej watów, na przykład 800 czy 1200, tym większa powierzchnia krycia i wyższa cena. W kwotę, jaką należy zapłacić za panele, wliczyć należy również różne udogodnienia, na przykład wbudowane Wi-Fi, termostat czy pilot do zdalnego sterowania.