Posiadanie uprawnień na wózki widłowe jest atutem podczas zdobywania pracy. Obecnie, aby móc obsługiwać takie urządzenia, potrzebne jest ukończenie kursu i pozytywne zaliczenie egzaminu przed komisją UDT. Kurs na wózki, podobnie jak egzamin, składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.
Kandydat, który chce zdobyć uprawnienia na wózki widłowe, musi mieć ukończone 18 lat, posiadać co najmniej wykształcenie zawodowe oraz zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy w charakterze operatora wózków widłowych. Poważnym przeciwskazaniem do pracy na tym stanowisku jest znaczna wada wzroku lub słuchu, brak pełnej sprawności psychoruchowej oraz choroby stwarzające zagrożenie utraty kontroli nad pojazdem (np. epilepsja). Dodatkowo kandydat, który chce zdobyć uprawnienia na wózki widłowe, musi mieć prawo jazdy odpowiedniej kategorii, jeżeli będzie poruszał się wózkiem również na drogach publicznych.
Kurs na wózki widłowe
Kurs na wózki widłowe składa się z dwóch części. Pierwsza obejmuje wiedzę teoretyczną, duga – zajęcia praktyczne. W trakcie wykładów uczestnicy zapoznają z budową i eksploatacją wózka widłowego. Dowiadują się również, jak bezpiecznie używać wózka w trakcie załadunku i rozładunku. Szkolenie obejmuje także wiedzę na temat codziennego użytkowania wózka w pracy, czyli czyszczenie, uruchamianie itp. W czasie wykładów uczestnicy poznają także rodzaje i podział wózków widłowych (spalinowy, gazowy itp.).
Część praktyczna kursu poświęcona jest nauce płynnej jazdy i obsłudze wózków widłowych w naturalnym środowisku. W trakcje zajęć uczestnicy, którzy chcą zdobyć uprawnienia na wózek widłowy, uczą się prawidłowego posługiwania widłami, podnosząc i transportując różne ładunki.
Egzamin UDT na wózki widłowe
Po zakończonym kursie na wózki widłowe i złożeniu dokumentacji organ właściwej jednostki dozoru technicznego musi wyznaczyć termin egzaminu. Nie może się on odbyć później niż w ciągu 30 dni roboczych od złożenia wniosku. Egzamin na operatora wózków widłowych składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Podczas pierwszego testu kursant musi odpowiedzieć na 15 pytań. Tematyka egzaminu jest podawana na bieżąco do publicznej wiadomości za pomocą dostępnych środków, w tym elektronicznych na stronie Urzędu Dozoru Technicznego.
Praktyczna część egzaminu polega na sprawdzeniu umiejętności osoby zdającej egzamin. Większość kursantów podczas tego sprawdzianu musi zrobić ósemkę na placu manewrowym oraz przewieźć ładunek zgodnie z zasadami poboru. Aby egzamin zakończył się wynikiem pozytywnym, trzeba odpowiedzieć na minimum 11 pytań z testu i poprawnie wykonać wszystkie zlecone zadania na placu manewrowym.
Decyzja UDT dotycząca wyniku egzaminu jest podawana do wiedzy zdającego od razu po zakończeniu sprawdzianu teoretycznego i praktycznego. Natomiast oczekiwanie na dokument uprawniający do obsługi wózków widłowych wynosi około dwóch lub trzech tygodni.
Zdobycie uprawnień na wózki widłowe jest bardzo przydatne, gdy chcemy się przekwalifikować lub szukamy nowej pracy. Jednak warto wiedzieć, że po zmianie przepisów uprawnienia nie są bezterminowe. Na wózki jezdniowe, specjalizowane wynoszą 5 lat, natomiast 10 lat na wózki jezdniowe niespecjalizowane, w których operator siedzi w kabinie lub jest poza pojazdem (tzw. prowadzonych).