1
Opublikowany 18 maja 2015 autor Artykuł Nadesłany w Ogród
 
 

Kiedy wózek widłowy złapie gumę…Opony to jeden z najważniejszych czynników decydujących o bezpieczeństwie i funkcjonalności wózków widłowych. Uszkodzenie ogumienia może oznaczać straty dla całej firmy, bo dochodzi do przestoju w pracy, dlatego zakład pracy musi być zawsze dobrze przygotowany na taką ewentualność.

Szybka wymiana

Tam, gdzie nawet krótkie unieruchomienie wózka widłowego odbija się bardzo negatywnie na pracy firmy, warto korzystać z mobilnych serwisów opon. Na czym to polega? Kiedy wózek złapie gumę, wystarczy telefon do serwisu, by w krótkim czasie na miejscu awarii pojawiła się ekipa serwisowa, która zajmie się naprawą uszkodzonego koła. Serwisy działające w ten sposób dysponują odpowiednim sprzętem, z którego pomocą da się szybko i bezpiecznie wymienić oponę na nową. Jeśli wymiana nie jest konieczna, mobilny serwis potrafi na miejscu naprawić oponę. W sytuacji, gdy czas nie odgrywa aż tak wielkiej roli, można skorzystać z usług serwisu stacjonarnego, co jednak wiąże się z uciążliwym transportem kół albo całych wózków do warsztatu. Oczywiście, możliwa jest też samodzielna wymiana ogumienia w wózku, ale nie jest to takie proste. Na przykład do wymiany opon superelastycznych potrzebna jest specjalna prasa o odpowiedniej sile nacisku plus cały osprzęt do montażu opon w wybranym rozmiarze. Nie każdy takim zapleczem dysponuje, w dodatku ryzykujemy uszkodzeniem koła przy nieumiejętnym montażu.

Jak dobrać nową oponę?

Tak jak w samochodach, tak i w wózkach widłowych nie ma jednego uniwersalnego ogumienia. Pierwsza rzecz, jaką należy sprawdzić zamawiając opony na przykład na www.ipz.com.pl, to jej rozmiar oraz typ (pełna, pompowana). Ogumienie w wózku widłowym musi być dopasowane do felgi koła, te zaś są wyposażone w różnego rodzaju pierścienie (np. boczne, zaciskowe, sprężyste), które również należy wziąć pod uwagę przy doborze rozmiarów opony. Nowe muszą być przystosowane do warunków, w jakich porusza się wózek oraz do ciężaru przewożonych ładunków. Przy niewłaściwie dobranym ogumieniu wózek nie jest wystarczająco stabilny, co może doprowadzić do poważnych problemów, a nawet tragedii. (http://archiwum.ciop.pl/10947.html).


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz