Wydawałoby się, że w nowym tysiącleciu nie zobaczymy już meblościanek. Ludzie wyrzucali je masowo i zamieniali na przesuwane szafy i regały. Kiedyś kojarzyły się wyłącznie ze staroświeckimi wnętrzami, dziś dostały nowe życie. Jednak życie lubi niespodzianki i po kilkunastu latach meblościanka wraca. W trochę odświeżonej formie, w wersji mniejszej lub tradycyjnej. Są stylowe i pomagają urządzić wnętrze nowocześnie i zachować porządek. Dopełniają aranżację wnętrza. Idealnie współgrające elementy meblościanki wpasują się w każde wnętrze.
Meblościanka dla miłośników tradycji
Wielką zaletą meblościanek jest ich funkcjonalność i pojemność. Meblościanki regularne, czy takie, gdzie wszystkie elementy kończą się w jednej linii i są długie (mają między 2,9 a 4 metry długości), to meble wybierane przez osoby, które stawiają na praktyczność i klasyczną urodę. Liczy się duża ilość półek w szafach, ładna witryna i dużo szafek. Są idealne dla rodziny. Zapewniają wieloletnie użytkowanie, sprawdzą się w klasycznie urządzonym salonie, gdzie domownicy chcą uporządkować przestrzeń i wypełnić powierzchnię salonu. Meblościanka ma fenomenalny wygląd. Ich uroda tkwi w klasycznej formie i wyrazistym wyglądzie. Przeważnie składają się z regały, szafy, dwóch szaf, lub szafy i bieliźniarki, nastawek na szafę, witryny, dodatkowych szafek. Popularnością w tej grupie meblościanek cieszą się zestawy dwukolorowe, np.: połączenie jasnego brązu z czarnym, dwóch odcieni brązu lub brązu z czarnym dekorem. Z łatwością można do nich dobrać komodę lub stół.
I fanów wnętrz minimalistycznych
Osoby, które urządzają wnętrze w stylach, w którym największą rolę odgrywa minimalizm stawiają na meblościanki nieregularne, które są mniejsze, często wykonane na „głęboki połysk” i mają wmontowane podświetlenie ledowe. To meble w sam raz do niewielkich przestrzeni – można je powiesić na ścianie i tym samym zaoszczędzić przestrzeń w pokoju. Efektowna forma i nierówne moduły sprawiają, że można je ustawiać w dowolnej kolejności i tworzyć swój oryginalny produkt. Części składowe takich kompletów są różnorodne: szafy, regały, szafki, komody, szafki RTV i półki. Można je oczywiście kupić w gotowych zestawach lub samodzielnie wybrać elementy. Są mniejsze od meblościanek klasycznych. Różnorodna kolorystyka pozwala na dowolne projektowanie całego pokoju. Dominuje w nich biały kolor lub jasno brązowe drewno. Hitem jest meblościanka stylizowane na beton. Sprawia wrażenie lekkiej i efektownie prezentuje się w salonie.
Zarzuty wobec nowoczesnych meblościanek
Nowoczesne meblościanki wybierane są przez osoby, które cenią nowoczesny wygląd i nie mają potrzeby, aby umieszczać w salonie bardzo dużą meblościanki. Pod adresem nowoczesnych meblościanek często padają zarzuty o ich obniżoną funkcjonalność w stosunku do mebla w tradycyjnej formie. Zarzut jest nietrafiony, ponieważ są one przeznaczone dla osób, które w salonie chcą mieć piękne i efektowne meble, a niekoniecznie miejsce do przechowywania. Ubrania, książki i inne bibeloty składują w innych pokojach.
Współczesna meblościanka, a oczekiwania klientów
Współczesne meblościanki są na pewno różnorodne. Wpasowują się w różne oczekiwania klientów . Bogata oferta tego asortymentu zainteresuje każdego, kto akurat urządza pokój i poszukuje odpowiedniej meblościanki do salonu. Wielość trendów i rozmiarów to najlepszy dowód na metamorfozę meblościanki i dopasowanie do różnorodnych potrzeb nabywców. Na szczęście każdy znajdzie coś dla siebie i uzyska wymarzony wygląd salonu. Czy nowoczesne meblościanki są mniej funkcjonalne? Oczywiście, że nie. Kupuje je inna grupa odbiorców niż klasyczną wersję tych mebli.
Co łączy różne style meblościanek? Piękno, ładne wykończenie i ozdobny wygląd w pokoju. Na rynku wyróżniają się meblościanki dla dzieci, które są kolorowe (najczęściej dwukolorowe) i nieraz mają nadrukowane dziecięce motywy. Mają pojemniejsze regały niż wersja dla dorosłych. Pomimo zmieniających się trendów, meblościanka przetrwała i powróciła do łask użytkowników.